Klaus Johannis kandidiert für das Amt des Präsidenten der Republik Rumänien

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.

gehage
schrieb am 19.10.2014, 19:11 Uhr
Seine Widersacher schrecken auch vor fremdenfeindlichen Äußerungen bis hin zu Nazi-Beschimpfungen nicht zurück, um den Aufstieg von Johannis zu verhindern.

kommt mir alles bekannt vor, selber schon erlebt, ist also nichts neues. nur die naiven können sich dabei wundern, oder diejenige die als kinder/jugendliche ausgereist sind und an den weihnachtsmann glauben...

nichts für ungut...
sibihans
schrieb am 19.10.2014, 20:42 Uhr
@ gehage
sibihans
schrieb am 19.10.2014, 20:46 Uhr
die Geldgierige Ukraine auch gleich einbinden

Drohender Kollaps: Die Ukraine will mehr Geld vom Westen

Die zugesagten 30 Milliarden Dollar sind Kiew nicht genug. Angesichts des wirtschaftlichen Zusammenbruchs der Ukraine, des anhaltenden Bürgerkriegs im Osten – samt des Verlustes der Kontrolle über die wirtschaftlich starken Oblaste Donezk und Lugansk – ist das provisorisch regierte osteuropäische Land auf ausländische Finanzhilfen angewiesen.
_grumpes
schrieb am 21.10.2014, 15:37 Uhr (am 21.10.2014, 15:50 Uhr geändert).
gerri
schrieb am 22.10.2014, 09:02 Uhr

"Drohender Kollaps: Die Ukraine will mehr Geld vom Westen."

@ Die USA kann sich jetzt bedienen,an diesem ewigen Klotz an den Beinen....
sibihans
schrieb am 22.10.2014, 21:48 Uhr
_grumpes
schrieb am 24.10.2014, 06:47 Uhr
Scrisoare deschisă adresată domnului Klaus Johannis:
Autor Elena Popa
“Domnule Johannis,
Încep prin a vă preciza că nu sunt genul de femeie pe care să o înfierbântați, așa cum ați reușit cu nu știu care doamnă prezentă la Congres. Iar dacă vreți să spulberăm orice îndoială, voi spune că nu vă consider un bărbat carismatic, nici măcar o persoană foarte plăcută și nu aș dori neapărat să mă aflu în cercul dumneavoastră de prieteni și cunoștințe.
Cred însă cu tărie că ați putea reuși schimbarea la față a României.
Nu pentru că ați fi cel mai deștept, nici cel mai cinstit, nici cel mai bun cunoscător al problemelor țării. Oamenii care au aceste calități stau departe de politică și chiar de administrație, fiindcă e politizată până la măduvă.
Puteți însă reuși dintr-un motiv simplu și anume fiindcă sunteți deosebit.
Vorbiți puțin, câtă vreme ceilalți pălăvrăgesc de 25 de ani.
Vă place să dormiți în patul dumneavoastră pe când ceilalți visează doar la cinci stele.
Sunteți de religie protestantă într-o vreme când fariseii politici se întrec în a pupa icoane. În plus, știu că etica protestantă îndeamnă la muncă.
Nu vă place să zburați cu avionul, iar ceilalți stau doar pe avioane, neglijând treburile de acasă.
Consider că este suficient să aveți aceste “defecte” pentru a fi un om providential pentru România. Luate la un loc, “defectele” dumneavoastră sunt bune fiindcă fac de rușine “calitățile” lor.
Sunteți Altfel și românii vor să vină la cârma statului cineva Altfel.
Însă pentru mine asta nu este de ajuns.
Ar mai fi nevoie să sugerați națiunii că munca îl face pe om. Ceilalți sugerează că șmecheria e cheia succesului.
Ar mai fi nevoie să arătați că a fi neamț înseamnă a aparține unei civilizații a instituțiilor puternice, capabile să fie stâlpii societății.
“Iar acum am ajuns la punctul culminant al dorințelor mele: să demonstrați că statul de drept este comoara națiunii, fără de care nicio țară nu se poate numi occidentală. Sper să-i puteți convinge de acest adevăr pe românii amețiți de demagogia stângii, pe românii mai puțin informați, pe cei manipulați de trusturile media toxice. De la un român acești oameni nu ar primi o asemenea învățătură – sunt fuduli – sper însă din tot sufletul să o primească de la un neamț.”
Singura mea problemă ar fi ca dumneavoastră înșivă să credeți în sfințenia statului de drept. Înlocuiesc certitudinea cu o speranță.
În încheiere, vreau să vă întreb dacă sunteți conștient de marele pericol care vă așteaptă. Știți care ? Acela ca amestecându-vă cu ei să începeți să semănați cu ei.
Vi se va reproșa că sunteți tăcut, iar pericolul este să începeți să dați din gură.
Vi se va scoate pe nas că sunteți protestant, iar compromisul ar însemna să începeți să îi faceți curte Patriarhului.
Vi se va zice că nu sunteți român, iar lucrul grav ar fi să începeți să vă bateți cu pumnul în piept că muriți de patriotism.
În ceea ce privește candidatura, nu vă faceți griji, veți fi desemnat. Nici chiar PNL, în marea sa amețeală, nu mai vrea să se scufunde în Dâmbovița.
În plus, vor avea vanitatea să afirme că au adus, încă o dată, “domn străin”.
Acestea fiind spuse, vă informez că voi vota cu domnia voastră.
Fiindcă nu sunteți un Mitică.
Și eu m-am săturat de Mitici.
Cu stimă,
Elena Popa, jurnalist”
Friedrich K
schrieb am 24.10.2014, 07:33 Uhr
Și eu m-am săturat de Mitici.
Cu stimă,
Elena Popa, jurnalist”

Solche und ähnliche Stimmen gehen in dem allgemeinen "AntiJohannisGegrunze" unter.
_grumpes
schrieb am 24.10.2014, 07:57 Uhr (am 24.10.2014, 07:58 Uhr geändert).
În plus, vor avea vanitatea să afirme că au adus, încă o dată, “domn străin”.
Rumänien wurde schon einmal von einem Deutschen regiert :

Karl Eitel Friedrich Zephyrinus Ludwig von Hohenzollern-Sigmaringen

Karl war ein Sohn des Fürsten Karl Anton zu Hohenzollern-Sigmaringen. Er heiratete am 15. November 1869 die Prinzessin Elisabeth zu Wied (1843–1916) in Neuwied am Rhein.

Dem Staatsgründer Alexandru Ioan Cuza war es nicht gelungen, die für das Land notwendigen Reformen durchzusetzen, und er war daher zur Abdankung gezwungen. Eine provisorische Regierung beschloss zunächst, den Bruder des belgischen Königs Leopold II., Philipp von Flandern zum Fürsten einzusetzen. Da dieser aber verzichtete, wurde im Februar 1866 Karl Eitel Friedrich von Hohenzollern-Sigmaringen auf Empfehlung von Napoléon III. und nach einer Volksabstimmung am 20. April 1866 zum Fürsten gewählt. Am 22. Mai 1866 zog er als Fürst Carol I. unter dem Jubel des Volkes in Bukarest ein.
gerri
schrieb am 24.10.2014, 09:14 Uhr
@ Das war einfach ein Wohnwechsel der beiden Fürsten,denn Al.I. Cuza lebte in Deutschland,Baden wo Er auch verstarb.
Harald815
schrieb am 24.10.2014, 11:48 Uhr
ISTORIA POPORULUI ROMÂNESC
DE N. IORGA, TRADUCERE DIN LIMBA GERMANĂ DE OTILIA ENACHE IONESCU 1928.
În discursul la mesagiu, cu care deschise Camera, care arătase pănă acum foarte supusă, Domnitorul vorbi cu entuziasm chiar despre posibilitatea abdicării sale, ca să înlesnească Românilor împlinirea dorinţii lor de a avea un Domn străin.

Wie man sieht schrieb man damals noch Domn (mit großem D). Auch steht da „pănă“, was aber eher ein Druckfehler ist.
_grumpes
schrieb am 24.10.2014, 12:02 Uhr (am 24.10.2014, 12:04 Uhr geändert).
Wie man sieht schrieb man damals noch Domn (mit großem D).
Vielleicht gab es zu der Zeit tatsächlich "Domni". Mit dem großen D verschwanden sie wahrscheinlich auch.

Und wenn man das P- Wort p... mit großem P schreibt tut sich nur auf dem Papier etwas, in der Hose kaum.
getkiss
schrieb am 24.10.2014, 13:41 Uhr
tut sich nur auf dem Papier etwas
OK, @_grumpes, wir haben es vernommen.
Auch was neueres bei den Präsidentenwahl?

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.