Erste Entscheidung nach Änderung 118/1990

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.

Peter Otto Wolff
schrieb am 23.10.2020, 12:49 Uhr (am 23.10.2020, 13:00 Uhr geändert).
Eine AJPIS bestätigt erstmalig in einer decizie, dass ihnen eine Neufassung des Gesetzes 118/1990 vorliegt, wonach kein vorheriger Antrag der Eltern existieren muss.

Stimata doamna XXXXX,

confirm primirea mesajului dumneavoasta, pe care l-am citit cu maxima atentie. 

Informatia relevanta este, ca contestatia mea a fost respinsa, desi exista deja la nivelul institutiei dumneavoastra textul unei legi revizuite 118/1990 trecuta prin Parlament in care chiar detaliul contestat a fost interpretat in sensul cererii si constetatiei mele. Dati-mi voie sa nu inteleg ratiunea actiunii, de a respinge totusi contestatia, ca eu sa fac o noua cerere. De parca suntem la un joc alba neagra, nu la un capitol dureros din destinul unor oameni. Vezi si:

(9) La stabilirea indemnizației prevăzute la alin. (5), (51)(6) sau (7), în situația în care ambii părinți ai copilului s-au aflat în situațiile prevăzute la art. 1 alin.(1) și (2), copilul are dreptul la indemnizația al cărei cuantum este mai mare.

In alta ordine de idei, dar in acelas sens, si tatal meu, Otto Schnell, brasovean, a fost deportat si anume o perioada mai lunga decat mama, eliberata anticipat pe motiv ca m-am nascut eu. Conform datelor private, confirmate incomplet de catre CNSAS, el a fost "saltat" din Brasov, Str. De Mijloc 39 in data de 12-14 ianuarie 1945, si a fost repatriat dupa principiul "urma scapa turma" abia la sfarsitul lunii decembrie 1949, cf. relatarilor altor brasoveni cu aceeasi soarta (dovezi am trimis impreuna cu celelalte acte). Vezi si extras din legea 118/1990: 

ART. 10
(1) Dovedirea situaţiilor prevăzute la art. 1 se face, de către persoanele interesate,cu acte oficiale eliberate de organele competente, iar în cazul în care nu este posibil, prin orice mijloc de probă prevăzut de lege

De altfel autoritatile locale care au gestionat strategic deportarea propriilor cetateni cf. unor liste alcatuite pe criterii etnice, ar fi de fapt cele chemate sa ofere aceste informatii. Caci si la repatriere cei intorsi trebuiau sa se prezinte la max. 11 zile de la intrarea in tara la primariile locale ptr. a primi noi acte de identitate si sedere. Bineanteles ca am solicitat aceasta informatie de la Serviciul de Evidenta Persoanelor Brasov, cererea cu nr. 20890 / 17.08.2020. Din pacate inca nu au raspuns cererii, desi am reamintit dupa 2 luni! Aceasi situatie cu CNSAS: cerere  inregistrata sub nr. P 1238/20, reamintire dupa trecerea a 2 luni. Pledez ptr. aplicarea principiului in dubio pro reo!

In concluzie imi mentin ambele cereri inregistrate la institutia dumneavoastra si va rog sa rezolvati intern cu celeritate problema respingerii contestatiei mele in spiritul legii (revizuita), care va era cunoscuta in mod evident. 

Cu deosebita stima,
Ec. Dipl. Peter Otto Wolff
 
P.S.

Am primit ieri o confirmare de primire a actelor (numeroase) trimise prin posta pe 02.10.2020, dupa ce acelea fusesera trimise ca scan.

Pe actul de confirmare de primire stampila este a Agentiei de Plati... a Municipiului Bucuresti!
Aveti totusi actele la Brasov?

Anexat regăsiți răspunsul la contestația dvs. înregistrată cu nr. 9564/30.09.2020 în cadrul subscrisei instituții.

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.