Neueste Meldungen aus Siebenbürgen

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.

agnes
schrieb am 11.06.2008, 19:47 Uhr (am 11.06.2008, 21:07 Uhr geändert).
Miercuri, 11 Iunie 2008
Biserica Evanghelică din Bistriţa-Năsăud a fost cuprinsă de flăcări în această seară, transmite Mediafax.

Biserica Evanghelică este monument istoric ce datează din secolele XIII - XIV, cu cel mai înalt turn din Transilvania.

Flăcările au cuprins turnul bisericii înalt de aproximativ 75 de metri şi care era înconjurat de schele.

Cel puţin patru echipaje de pompieri încercă să stingă focul, însă operaţiunea este foarte dificilă din cauza înălţimii turnului şi a flăcărilor foarte puternice, în acelaşi timp existând şi pericolul ca turnul să se prăbuşească.

Biserica se afla în reabilitare, incendiul declanşându-se la schelele care înconjurau turnul bisericii.

În momentul de faţă, unul dintre cele patru turnuleţe mai mici care înconjurau turnul cel mare al Bisericii Evanghelice s-a prăbuşit.

Vom reveni cu amănunte.

Quelle: http://www.expres.ro/articole/detalii-articol/807540/Biserica-Evanghelica--din-Bistrita-in-flacari/


BISTRIŢA-NĂSĂUD / 20:49, 11.06.2008

Biserica Evanghelică din Bistriţa-Năsăud, monument istoric din secolul al XIV - lea, care are cel mai înalt turn din Transilvania, a fost cuprinsă de flăcări, miercuri seară, în jurul orei 20.00.
Flăcările au cuprins turnul bisericii înalt de aproximativ 75 de metri şi care era înconjurat de schele.

În jurul orei 20.30, turnul bisericii cuprins de flăcări s-a prăbuşit.

La ora transmiterii acestei ştiri, cel puţin patru echipaje de pompieri încercau să stingă focul, însă operaţiunea este foarte dificilă din cauza înălţimii mari a turnului şi a flăcărilor foarte puternice, pompierii neavând, potrivit unor informaţii de la faţa locului, o scară atât de înaltă încât să ajungă la nivelul turnului care a fost cuprins de flăcări.

Biserica se afla în reabilitare, incendiul declanşându-se la schelele care înconjurau turnul bisericii.

La faţa locului, sunt adunaţi sute de oameni, poliţişti şi pompieri.

În momentul de faţă, unul dintre cele patru turnuleţe mai mici care înconjurau turnul cel mare al Bisericii Evanghelice s-a prăbuşit.

Biserica Evanghelică a fost construită iniţial în stil gotic, în secolul al XIV-lea şi completată în secolul următor. Ulterior, a fost modificată în stilul Renaşterii. O inscripţie atesta faptul că în martie 1560, sub conducerea arhitectului italian Petrus Italus, au început ample lucrări de consolidare şi completare care s-au încheiat în 1563. Ele au dat, de fapt, forma actuală a edificiului. Bisericii-hala, cu tribune peste navele laterale, i-au fost adăugate elemente noi: portalul principal şi alte două laterale şi frontonul de vest (influenţe ale Renaşterii).

Turnul bisericii domina oraşul prin înălţimea sa de 75 de metri, iar în interiorul bisericii se păstrau strane scluptate în 1516, lucrate de meşterul Johannes Begler.

Quelle: mediafax
Fahren Sie mit der Maus über die Box um die Vorschau anzuzeigen.
null
Von Benutzern verlinktes Bild - Link zum Bild


Realitatea- neue Bilder und Videos
schully
schrieb am 12.06.2008, 07:38 Uhr
tragisch, sehr tragisch... der turm steht noch, "nur" das dach ist eingestürzt. bilder auf http://www.mesagerul.ro/.
servus
agnes
schrieb am 18.06.2008, 20:16 Uhr (am 18.06.2008, 20:16 Uhr geändert).
Arnold Klingeis hat die Stichwahl am 15.6. gewonnen und wird in das Frecker Rathaus einziehen.
Der Heltauer Bürgermeister Johann Krech ist ebenfalls als Sieger hervorgegangen und wird eine 2. Amtszeit die Geschicke der Stadt lenken.

Viel Glück und frohes Schaffen!!!

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.