Rumänien heute

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.

lucky_271065
schrieb am 09.06.2014, 12:47 Uhr
on Lucky schrittweise und mutwillig zerstört, seit seinem ersten Beitrag hier...als "siebenbürgischer Botschafter"

Der "feine Herr" lügt schamlos. Wahrscheinlich sogar bewusst. (Falls nicht, steht es noch schlimmer als befürchtet um seine geistige Verfassung.)

Er fasse sich zuerst an die eigene Nase!

PS Ich habe stets ausschliesslich in meinem eigenen Namen gepostet.

Gruss aus "Sewenbergen"! Für den "feinen Herren" den Schässburger, um bei seinem vertrauten Wortschatz zu bleiben.
_grumpes
schrieb am 09.06.2014, 12:55 Uhr
orbo
schrieb am 09.06.2014, 14:04 Uhr
jodradek
schrieb am 09.06.2014, 15:34 Uhr

Istanbul, 1964

Margarita Ludari si Dionisos Angelopoulos, doi martori amintiti de Deutsche Welle, isi iubeau orasul in care s-au nascut si niciodata nu s-au gandit sa-l paraseasca. Numai ca, dintr-o data, ziarele au inceput sa publice liste interminabile cu tot felul de nume. Cei doi apareau si ei pe liste, fiind obligati sa se prezinte de urgenta la politia locala pentru a semna o declaratie deja pregatita.

Odata cu semnarea acestei declaratii, care ii acuza de inselaciune asupra statului turc, le-au fost luate amprente, li s-au blocat conturile bancare, iar guvernul turc a stabilit un termen (de obicei cuprins intre 48 de ore si 10 zile) in care sa paraseasca tara. Deportatii nu avea dreptul sa ia cu ei mai mult de 20 de dolari, precum si un geamantan cu imbracaminte care sa nu fie mai greu de 20 de kilograme.


Link
_grumpes
schrieb am 09.06.2014, 15:59 Uhr
Istanbul, 1964

Hab gedacht dass ich nicht richtig sehe, nach der Hitze am Pool.
Was haben "Rumänien heute" und "Istanbul, 1964" miteinander zu tun ?
Wie ich schon sagte: Du lädst hier sämtlichen Müll ab, den Du irgendwo aufgreifst.
Aurel und Mircea würden sich im Grab umdrehen, wenn sie das hier lesen würden.
jodradek
schrieb am 09.06.2014, 19:26 Uhr
Hab gedacht dass ich nicht richtig sehe, nach der Hitze am Pool.
Was haben "Rumänien heute" und "Istanbul, 1964" miteinander zu tun ?


Strengen Sie sich ein wenig an.
sibihans
schrieb am 09.06.2014, 21:45 Uhr
Potlogariile financiare ale statului roman sunt pe cale sa provoace un nou cutremur la Bruxelles, autoritatile de la Bucuresti fiind suspectate ca, pur si simplu, au smenuit fondurile nerambursabile acordate cu generozitate, in ultimii ani, de catre Comisia Europeana.

Iar totul a iesit la iveala dupa ce un cetatean german a depus plangere penala, indignat fiind de inselaciunile facute de catre Agentiile de Plati din Romania care, din jongleriile pe cursul valutar, s-au ales cu milioane de euro intrate ilegal in conturi. In momentul de fata au loc anchete atat ale procurorilor romani, cat si ale investigatorilor europeni de la OLAF, insa complexitatea cauzei este una uriasa, mii de contracte asemanatoare urmand a fi acum reanalizate.

Comentati si cititi aici: http://www.enational.ro/dezvaluiri/statul-roman-a-smenuit-miliardele-primite-din-fonduri-europene-la-cursul-de-schimb-406054.html/#ixzz34An9Lchy
jodradek
schrieb am 10.06.2014, 08:41 Uhr

Bucureşti: parada Gay şi marşul "pentru normalitate"



Link


kranich
schrieb am 10.06.2014, 13:15 Uhr
Istanbul, 1964

jodri: @grumpes scheint nicht der einzige zu sein, der den Link zu Rumänien heute nicht einordnen kann.
Vielleicht möchtest du eventuell Parallelen zur Enteignung unserer Landsleuten nach 1945 herstellen..., doch dann käme er zu Rumänien gestern hin.
Bitte stelle klar, was du damit zum Ausdruck bringen willst, sonst muss @ grumpes in Sachen Abladen von Müll Recht gegeben werden. Warte gespannt auf die Klärung dieser Angelegenheit!
jodradek
schrieb am 10.06.2014, 19:49 Uhr
Fahren Sie mit der Maus über die Box um die Vorschau anzuzeigen.
Von Benutzern verlinktes Bild - Link zum Bild



Aproximativ 5.000 de şvabi bănăţeni au participat la tradiţionala întâlnire de la Ulm, oraşul german din landul Baden-Württemberg. Avocatul Heinz Günther Hüsch cel care a negociat cumpărarea nemţilor din România, a primit diploma de recunoştinţă.



Link

kranich
schrieb am 10.06.2014, 20:36 Uhr
Nicht schon wieder ablenken,jodri. Du solltest doch was klären! Oder drückst du dich auch jetzt vor der Verantwortung???
TAFKA"P_C"
schrieb am 10.06.2014, 21:33 Uhr (am 10.06.2014, 21:37 Uhr geändert).
Ulm este locul de unde, în urmă cu 300 de ani, au plecat spre Banat primii colonişti germani, care au reuşit să facă dintr-un ţinut sterp, nepretenos, mlăştinos, o zonă înfloritoare. Sute de sate şi oraşe din Banat, case şi pământuri roditoare au fost lăsate moştenire unei ţări care nu i-a mai dorit şi care i-a vândut ca la piaţă.
...
fiind şi momentul în care mulţi dintre germani au aflat că de fapt ei au fost vânduţi de Ceauşescu.


Da bleibt Dirty Harry die Spucke weg. LOL
_grumpes
schrieb am 11.06.2014, 00:28 Uhr (am 11.06.2014, 00:28 Uhr geändert).
fiind şi momentul în care mulţi dintre germani au aflat că de fapt ei au fost vânduţi de Ceauşescu.

Wahrscheinlich hätte er auch sinen "neam" für Devisen verkauft, aber, wer will schon sowas kaufen.
jodradek
schrieb am 11.06.2014, 06:55 Uhr

Der Artikel oben ist von Stefan Both verfasst und enthält natürlich die Sicht der Dinge eines Schwaben.

kranich
schrieb am 11.06.2014, 07:13 Uhr
Jodri: Beantworte endlich meine Frage, du Feigling!!!

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.