Merkel besucht die Rumänen

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.

Knobler
schrieb am 15.10.2010, 20:04 Uhr
Zu Sonntagsreden der rumänischen Regierung und handeln im Alltag.
Ein Bericht in der heutigen ADZ

DFDR-Bürgermeister gehen leer aus
Kreisratspräsident Martin Bottesch übt Kritik an der Regierung
ADZ 15.10.2010

hb. Hermannstadt – Harrsche Kritik übte Kreisratspräsident Martin Bottesch auf einer Pressekonferenz am Verständnis der Regierung in Fragen der Dezentralisierung und lokalen Autonomie. Anlass dazu boten zwei kürzlich eingetroffene Verordnungen.

In einem von Elena Udrea, der Ministerin für Tourismus und regionale Entwicklung unterzeichneten Schreiben, wird dem Kreisrat mitgeteilt, dass ......
sibihans
schrieb am 17.10.2010, 13:59 Uhr

Oare ce va fi gandind Doamna Merkel dupa vizita in Romania?


Sa ne bata obrazul ca investitorii nemti sunt tratati cu dispret si statul nostru de drept nu le inapoiaza sumele datorate. De, daca nu cotizeaza la partid! Asa le trebuie. Ceilalti n-au patit la fel? Si tac chitic.
Numai ca in timp ce Marea Doamna devenise un sfert de ceas Primul nostru Ministru incercand sa ne ajute, dl Boc avea pe de laturi o convorbire telefonica de neam-tanase, uitand ca este gazda, iar Cancelarul, conform uzantei, i se adreseaza. A intarziat de altfel neserios si neprotocolar cu raspunsul: o improvizatie ca ti-e si rusine de rusinea sa. Daca va fi avut-o.

Nici Basescu nu a gestionat prea inspirat evenimentul. In virtutea cutumelor si a regulilor diplomatice, ca presedinte-jucator, cu atatea puteri autoatribuite, nu Primul Ministru trebuia sa iasa pe covorul rosu in sunet de fanfara, ci Domnia Sa. Caci puterea bundespräsidentului Christian Wulff e incomparabil mai redusa decat a Cancelarului si a Cotrocenilor.

Dar a vrut sa arate ca Doamna Merkel e cu o treapta mai jos. Noroc ca nu i-a amintit de tain. Daca nu vor fi fost alte intelegeri, aroganta ar putea sa ne aduca prejudicii, diplomatic vorbind. Ca nu a stiut sa fructifice ocazia in favoarea Romaniei am simtit-o cu totii.

Vizita plina de semnificatii, singulara in ultimii ani, e o lectie din care mai marii nostri n-au fost in stare sa inteleaga nimic. Ori, dupa despartirea tragica de sasi si svabi, liantul intre cele doua popoare s-a distrus iremediabil

Etnopsihologic, eram doua entitati complementare. In lipsa modelului german, admirat deopotriva si respectat, ne-am intors cu fata spre neamuri, spre comoditatea balcanic-levantina si tranzactionismul slavo-fanariot.
schully
schrieb am 23.12.2010, 20:55 Uhr
erstaunlich, daß im forum noch kein wort gefallen ist bezüglich Schengen-beitritt Rumäniens.
ob Merkels besuch nicht eine (letzte?) warnung an Rumäniens führung beinhaltete?
servus
gerri
schrieb am 23.12.2010, 21:27 Uhr (am 23.12.2010, 21:28 Uhr geändert).
@schully, doch, siehe getkiss am 21.12.10 16.00 Uhr und
gerry am 21.12.10 19.00 Uhr bei Politik aktuell.....

Gruß, Geri

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.