Rumänien liefert Esel/Pferdefleisch in ganz Europa ,anstatt Rindfleisch

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.

koenig
schrieb am 12.02.2013, 15:11 Uhr
Im Skandal um als Rind deklariertes Esel/Pferdefleisch in Grossbritanien,Schweden,Irland,framkreich,Holland,Spanien,bzw. ganz Europa vermiten Londoner Berichte den Ursprung in Rumänien.Rumäniens Ministerpräsident Ponta verteidigte sein Land:Es fehle gerade noch dass unsere Produzenten an den Pranger gestellt werden,,weil jeman in Frankreich die Daten über die Herkunft verändert hat,so Ponta.Das Außmaß des europaweiten Betrugs sei noch völlig unklar.Manche Länder vermuten dass Rumänien seit etwa 5 Jahren sie betrogen hat bzw. mit Pferde -und Eselsfleisch beliefert hat.In Schweden und Frankreich wurden Esel- und Pferdefleisch in verschiedene Produkten entdeckt.Auch Mc Donald und Burger King sollen betroffen worden sein.In Grossbritanien und Irland war in Tiefkühlkost der schwedischen Firma ,,Findus,, Eselsfleisch statt Rindfleisch entdeckt worden.Findus sieht sich von seinen Zulieferern getäuscht worden.Der skandal um esel-Pferdefleisch in Tiefkühlkost ist am Wochenende in gegenseitige Schuldzuweisungen gemündet.Der Lebensmittelkonzern kündigte eine Betrugsklage gegen Rumänien.Auch der französische Fleischkonzern ,,Comigel,, schob die schuld dem rumänischen Lieferanten zu.Die britische Regierung vermutet kriminelle Machenschaften.
Lassagne-Packungen von Findus hatten einen Eselsfleisch-Anteil von bis zu 100 Prozent,obwohl Rindfleisch auf dem Etikett angegeben war.
Joachim
schrieb am 12.02.2013, 15:19 Uhr
Dann bekommst auch keinen Rinderwahn.......
gerri
schrieb am 12.02.2013, 15:59 Uhr (am 12.02.2013, 16:01 Uhr geändert).
@ Den Rumänen ihre angebeteten französischen (Frankofonen Brüder) Zwischenlieferanten,haben die leferung falsch etikettiert.Laut rumänischer Zeitungen.
Das Pferd ist ein edles Tier,das frisst und trinkt nicht von egal wo.
Johann
schrieb am 12.02.2013, 16:57 Uhr
gerri schrieb:
"Das Pferd ist ein edles Tier,das frisst und trinkt nicht von egal wo."

Ganz anders der Affe, namens Mensch ...
TAFKA"P_C"
schrieb am 12.02.2013, 19:08 Uhr
http://www.aargauerzeitung.ch/wirtschaft/pferdefleisch-ist-zarter-und-qualitativ-besser-als-rindfleisch-126046968

Welche Vorteile hat Pferdefleisch sonst noch?

Pferdefleisch ist mager und praktisch fettfrei. Wegen des hohen Eisengehalts ist zudem der Nährwert hoch. Pferdefleisch ist gesünder als Rindfleisch...

... und dennoch günstiger.

Ja. Nur Schweinefleisch ist billiger als Pferdfleisch. Doch im Sommer, wenn, die Nachfrage nach Schwein hoch ist, ist der Unterschied klein.
...
Weshalb nicht aus der Schweiz?

Es gibt in der Schweiz viel zu wenig Pferdefleisch um die Nachfrage abzudecken. Pferde sind für Landwirte nicht interessant. Ein Pferd schlachtet man mit drei bis vier Jahren, ein Rind bereits nach 10 Monaten. Kraftmittel um das Wachstum zu fördern nützt beim Pferd nichts. Zudem brauchen Pferde Auslauf.


Da bin ich baff! Wie kann das sein, dass es günstiger ist?
Elsam
schrieb am 12.02.2013, 19:15 Uhr

In Rumänien gibt es sehr viele wilde Pferde.
Dazu kommen noch viele die frei gelassen werden, weil man sie nicht mehr braucht und Futter kostet.

TAFKA"P_C"
schrieb am 12.02.2013, 20:57 Uhr
OK, mag ja in Rumänien so sein. Aber in der Schweiz und bei den Ausgaben?
bankban
schrieb am 12.02.2013, 21:04 Uhr
Rumänien liefert Esel in ganz Europa

Ich wusste doch, dass elsam nicht mehr in Rumänien lebt!
nostalgia
schrieb am 12.02.2013, 21:05 Uhr (am 12.02.2013, 21:08 Uhr geändert).
www.spiegel.de/spiegel/print/d-8781417.html
"Für uns Sinti ist das Pferd ein heiliges Tier wie den Hindus das Rind, erklärt Herzberg. Die strengen Stammesgesetze verbieten, ein Lokal zu betreten, in dem Pferdefleisch serviert wird. Hans Herzberg lebt seit vielen Jahren mit seiner Familie in Stade, aber noch nie hat er gegen dieses Tabu verstoßen".

Sinti und Roma essen kein Pferdefleisch.
Elsam
schrieb am 12.02.2013, 21:16 Uhr
Bankban
"Rumänien liefert Esel in ganz Europa "

Ich wusste doch, dass elsam nicht mehr in Rumänien lebt!


Und so einer will als Intellektueller (Hystoriker sic!)ernst genommen werden?
gerri
schrieb am 12.02.2013, 21:18 Uhr
@ So weit ich weiss,ist in jeder guten "Salami",ein gewisser Anteil Pferdefleisch. Das in Rumänien,aber sonst,vielleicht kann uns Jemand aufklären.
sibihans
schrieb am 12.02.2013, 21:35 Uhr
O bună vreme circula o legendă care spunea că ingredientul secret al salamului de Sibiu ar fi carnea de cal! În realitate, se pare că, la început, producătorii foloseau intestinul de cal pentru a „ambala” amestecul salamului crud-uscat.
Angajaţii alimentează fabrica cu carcase de scroafă, din abatoarele proprii, fabrica avânt crescătorie de porci. Alimentarea cu principala materie primă, carnea, se face cu atenţie maximă, fiind adusă dintr-un mediu exterior, iar orice microb ar putea compromite activitatea laboratorului.


Salamul de Sibiu
monsieur
schrieb am 12.02.2013, 21:48 Uhr
Diana -->
schrieb am 13.02.2013, 22:48 Uhr
Fahren Sie mit der Maus über die Box um die Vorschau anzuzeigen.
Geständnis eines Horseburger- Liebhabers
Von Benutzern verlinktes Bild - Link zum Bild
Klingsor
schrieb am 14.02.2013, 21:20 Uhr (am 14.02.2013, 21:34 Uhr geändert).
15.


Turnul Sfatului (Hermannstadt) (14 Februarie 2013 14:37)



Link:
Cai bolnavi, cu subvenție de la stat, trimiși în farfurie




Copy-Paste:

Cai bolnavi, cu subvenție de la stat, trimiși în farfurie

14 Februarie 2013 14:37 | Sibiu
Dan Onescu

Fahren Sie mit der Maus über die Box um die Vorschau anzuzeigen.
Pferde in Siebenbürgen
Von Benutzern verlinktes Bild - Link zum Bild




Exportăm carne de cal bolnav și importăm salam.

Scandalul cărnii de cal ridică multe întrebări cu privire la ce mâncăm cu adevărat. Deși există crescătorii de porci, de pui și de vaci, nu avem și crescătorii de cai de carne. Pentru că animalele care ajung salam sunt, de cele mai multe ori, luate direct din curtea țăranilor. Multe dintre acestea sunt bolnave, însă totul se desfășoară legal, cu largul concurs al autorităților. Ba mai mult, statul plătește extrem de bine pentru caii bolnavi ce sunt apoi exportați sub formă de ”carcasă”.

Locuitorii de pe Valea Hârtibaciului sunt unii dintre cei mai fideli furnizori de carne de cal, pentru abatorul omului de afaceri Valentin Șoneriu, acum secretar de stat în ministerul Agriculturii. Oamenii spun că, odată la câteva luni, la ei în comună sosește un TIR inscripționat cu numele firmei CarmOlimp, în care sunt încărcați toți caii depistați la analize cu anemie infecțioasă. ”A venit cu TIR-ul, o luat cai de aici, o încărcat cai de aicea, s-o dus la abator, i-o tăiat. Acolo, că odată am fost şi io, am fost cu un pretin de-al meu şi acolo i-o tăiat. Cum o intrat, cum i-o tăiat, pe toţi i-o tăiat, apoi o băgat porcii după ei şi, no, amestecătură. Apăi nu ştiu ce-o făcut acolo”, povestește un sătean din Buia. Caii cumpărați de la săteni au fost ridicați pe motiv că sunt infectați cu anemie infecțioasă. ”Ce-o avut calul în el, habar n-am. O venit şi o spus că e calul bolnav, o venit şi mi-o spus cum îi astăzi. Calu-i bolnav, mâine venim şi ţi-l luăm. O venit a doua zi, o luat calul şi s-o dus. Da’ ni l-o plătit. De plătit, ni l-o plătit. Patruzeci şi ceva de milioane mi-o dat pe el”, completează bărbatul.

Medicii veterinari susțin că boala nu se transmite la om, dar este foarte contagioasă între cabaline. ”Ea este şi denumită boala de mlaştină, este o afecţiune a sângelui, animalele intră într-o slăbire progresivă care, în timp, ajunge la moarte”, declară dr. Ioan Pența, purtătorul de cuvânt DSV Sibiu.

Potrivit directivelor europene, toți caii cu anemie infecțioasă trebuie eutanasiați.
Legea nu spune însă că este obligatoriu ca și carnea acestora să ajungă în salam.

”Carnea este expediată în statele care au tradiţie în consumul cărnii de cal, cum e Italia, Franţa sau alte state europene”, completează dr. Pența.
Afacerea cu caii bolnavi este extrem de profitabilă pentru abatoare. Firma plătește doar 0,7 euro pe kilogramul de carne în viu, adică 300-400 de lei pentru un cal. Proprietarul este însă despăgubit cu sume între 2.500 și 4.000 de lei, iar diferența este suportată de stat. Autoritățile au efectuat mai multe controale la firma din Brașov a secretarului de stat în Agricultură, Valentin Șoneriu, însă nu s-au descoperit niciun fel de nereguli. ”
Această carne este bună de consum pe tot teritoriul Uniunii Europene.
Este un program avizat de Autoritatea Sanitar Veterinară de eradicare a bolii și această carne este bună de consum în întreaga Uniune Europeană. Statul român a hotărât să despăgubească oamenii ale căror animale sunt bolnave, primesc bani pentru acești cai și carnea este bună de consum.
Numai că noi în România nu consumăm carne de cal, dar ea este exportată.
(...) CarmOlimp nu procesează carne de cal, nu a procesat niciodată, sub nicio formă, exportă doar carne de cal așa cum este, carcasă sau carne de cal, așa cum este integral”, a declarat pentru Realitatea TV Loredana Albu, PR CarmOlimp.

Numai în cursul anului 2011, DSVSA Sibiu a efectuat 13.044 examene de diagnostic a anemiei infecţioase ecvine (AIE) prin teste de laborator, fiind identificate 267 cazuri pozitive.
Proprietarii de cai care au refuzat să predea animalele s-au ales cu amenzi și dosare penale. „Prin acţiunile întreprinse s-a reuşit ca incidenţa cazurilor de A.I.E. să scadă, în doi ani, de la 6,5% în anul 2010, la 2% în 2011, rămânând la 1 ianuarie 2012, din efectivul de 9.121cabaline existente, un număr de şapte cai bolnavi, din cauza refuzului proprietarilor de a respecta legislaţia privind combaterea bolilor transmisibile şi cărora li s-au întocmit dosare penale”, a declarat dr. Ioan Penţea, purtător de cuvânt al DSVSA Sibiu. S-au acordat 73 de amenzi în valoare de 50.400 lei, unor proprietari de cai care nu au respectat legislaţia.

În 2010, valoarea totală despăgubirilor a fost de 1.123.443 lei, numai în județul Sibiu.

Anemia infecţioasa ecvină (A.I.E.) cunoscută şi sub denumirea de febra de mlaştină, este o boală virală produsă de un lentivirus cu acţiune complexă care se manifestă la cai, catâri şi măgari, prin febră remitentă şi intermitentă, anemie, cardiopatie şi oboseală la efort, diateză hemoragică, slăbirea rezistenţei la infecţii, care de cele mai multe ori provoacă moartea.


vizualizari: 152






Mit viel Spaß
Klingsor



Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.