Certificat de nastere

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.

Ivan Fleischer
schrieb am 24.06.2021, 22:24 Uhr (am 24.06.2021, 22:25 Uhr geändert).
Numele meu este Ivan Matias Fleischer și caut informații despre bunicul meu.

Vă spun cazul meu, bunicul meu patern s-a născut la Petersdorf, România, la 10/12/1915, apoi a luptat în război pentru Germania.

La sfârșitul războiului, a călătorit în Argentina, unde s-a stabilit și l-a avut pe tatăl meu.

Încerc să aplic pentru cetățenia română, pentru care trebuie să obțin certificatul de naștere al bunicului meu Hans Fleischer.

Imi puteti spune cum sa fac aceasta cerere ???

De deja mulțumesc foarte mult.

Cu sinceritate

Ivan Matias Fleischer
Cell:+5491136154005
Peter Otto Wolff
schrieb am 25.06.2021, 07:48 Uhr (am 25.06.2021, 08:00 Uhr geändert).
Stimate domn Fleischer, daca doriti doar sa accesati cetatenia romana, nu este necesar sa prezentati actul de care vorbiti. Dupa cate stiu, oricine poate solicita cetatenia romana, daca nu exista motive temeinice contra persoanei solicitante. Ptr. amanunte adresati-va Ambasadei Romane din tara in care locuiti. Faptul ca bunicul d-v s-a nascut la Peterdorf (care, ca exista unul langa Seica-Mare, altul linga Mühlbach- Petresti, altul la Bistrita-Nasaud-Petris ?) poate fi un argument, atat. Evident ca nu exista obligativitatea Romaniei, de a va da cetatenia dorita. Din motive tactice, nu ar trebui sa comunicati detaliul, ca bunicul d-v a luptat in armata germana. Faptul ca stapaniti limba romana in scris si vorbit, poate fi un argument pozitiv in favoarea cererii d-v, unul suplimentar ar fi, ca sunteti interesat de cultura tarii.
Va doresc succes! Cu stima,
Peter Otto Wolff

P.S. Daca ati fi interesat de amanunte genealogice ale familiei d-v, aveti mijloace si ptr. asta, existand o grupa de lucru in cadrul asociatiei sasilor, "Genealogie der Siebenbürger Sachsen", care se ocupa de digitalizarea cartilor bisericesti ale bisericilor evanghelice. Daca precizati de care Petersdorf e vorba, va pot oferi un nume si o adresa email a persoanei care se ocupa de datele localitatii.
Heinz 1957
schrieb am 25.06.2021, 07:51 Uhr
Pentru persoanele decedate NU se mai elibereaza certificat de nastere.

Adreseaza -te in scris la Arhivele Nationale din orasul aferent comunei tale si solicita un extras din registrul de nastere.
Dupa 100 de ani documentele pastrate in arhiva comunei se predau la Arhivele Statului.
rosicos
schrieb am 25.06.2021, 12:30 Uhr (am 25.06.2021, 12:31 Uhr geändert).
Stimate D-le Fleischer,

din experienta mea ,va recomand sa luati legatura cun un Notar pentru un Extras din registru de nasteri si daca este nascut de peste 100 de ani.Eu am obtinut mai multe Extrasse prin Notar care au fost peste 100 de ani.
Dupa informatiile mele dosarele cu Extrasse sint la comune.

Mult succes
rosicos
Ivan Fleischer
schrieb am 25.06.2021, 22:08 Uhr
Dragă domnule Wolff.
Vă mulțumesc foarte mult pentru informațiile pe care mi le dați!
Vă mulțumesc foarte mult și pentru recomandările dvs., le voi lua în considerare.

Conform informațiilor despre familie, bunicul meu s-a născut în Petersdorf bei Mühlbach - Petresti.

Contactul lui (Genealogie der Siebenbürger Sachsen) mi-ar fi foarte util, care mă menționează pentru a le putea scrie.
De deja mulțumesc foarte mult!

Cu sinceritate

Ivan Matias Fleischer
Ivan Fleischer
schrieb am 25.06.2021, 22:30 Uhr
Stimate domn Heinz 1957.

Multumesc pentru raspuns.

Bunicul meu s-a născut la 12/10/1915 în Petersdorf bei Mühlbach - Petresti. si a fost botezat la 31.12.1915 in Petersdorf bei Mühlbach - Petresti.

Înțeleg că în acest moment Arhivele Naționale au până în 1914, așa că pentru a solicita un extras din registrul nașterii trebuie să fac o cerere specială.
Nu am această solicitare și nu știu la ce registru să o trimit.

Ați putea să-mi spuneți cum să obțin cererea ???

Mulțumesc !!
Ivan Fleischer
schrieb am 25.06.2021, 22:31 Uhr
Stimate domn Rosicos.
Îl voi ține cont.

Multumesc pentru raspuns.
Peter Otto Wolff
schrieb am 25.06.2021, 22:39 Uhr
Stimate domn Fleischer, ma bucura, ca informațiilor mele v-au ajutat. Persoana care se ocupa de digitalizarea datelor sașilor din Mühlbach este

Christian Duca, E-Mail: izduca@googlemail.com

Va doresc succes!
Cu stima,
Peter Otto Wolff

rosicos
schrieb am 26.06.2021, 09:22 Uhr
Buna ziua D-le Fleischer,
cred ca am gasit la Petresti ( Petersdorf/Mühlbach)neamurile
dumneavostra, daca pe prima sotie a bunicului Hans Fleischer
nasc.la 10.12.1915 a fost D-na Katharina Dengel din care a rezultat fiul Hans Fleischer nas. ca 1942-1943.

Cu stima
rosicos
Heinz 1957
schrieb am 26.06.2021, 11:24 Uhr
Trebuie sa te interesezi, daca registrul de nasteri din 1915 mai este la Primaria Petresti / Alba.
In acest caz , printr-un notar ( din Sebes ev ) soliciti un extras din registrul de nasteri ( Anexa 9 ).
In caz ca reg. de nasteri se afla la Arhivele Statului in orasul Alba Iulia soliciti in scris sau email un extras din registrul de nastere, care costa ( in Brasov de ex.) 64 Lei.
SERVICIUL JUDETEAN ALBA AL ARHIVELOR NATIONALE

STR. MIHAI VITEAZU, Nr. 29, ALBA IULIA, Cod Postal 510093, Jud. ALBA
Tel. 0258-810 996
E-mail: alba@arhivelenationale.ro
Peter Otto Wolff
schrieb am 27.06.2021, 15:48 Uhr (am 27.06.2021, 15:51 Uhr geändert).
Stimate domn Fleischer, am gasit in lista colaboratorilor "Genealogie.." inca o persoana, care este mentionata ptr.Petersberg(fara a sti, despre care din cele 3 este vorba).
Edmund Kasper, Dunesdorf, Felsendorf, Kreisch, Petersberg, Rosenau
edmund.kasper@gmx.de
Cu stima,
Peter Otto Wolff
Ivan Fleischer
schrieb am 29.06.2021, 18:18 Uhr
Stimate domn Wolff,

Multumesc foarte mult pentru informatie!

Voi comunica


Salutari,
Ivan Matias Fleischer
Ivan Fleischer
schrieb am 29.06.2021, 19:35 Uhr
dds
Ivan Fleischer
schrieb am 30.06.2021, 20:48 Uhr
Dragă domnule Rosicos.

Fantastic ce a găsit!!

Katharina Dengel era mama bunicului meu ... Katharina Dengel era străbunica mea.
Străbunicul meu se numea Mathias Fleischer.

Bunicul meu Hans Fleischer (născut la Petersdorf / Mühlbach la 10.12.1915) este fiul lui Katherina Dengel și Matias Fleischer

Bunicul meu Hans Fleischer avea un fiu la Hermannstadt, pe nume Hans Fleischer (fratele vitreg al tatălui meu), născut la 5 februarie 1944 și botezat în 1944 la Hermannstadt.

Ați găsit certificatul de naștere al bunicului meu Hans Fleischer (născut la 10.12.1915 în Petersdorf / Mühlbach) ???

Cu stima

Ivan Matias Fleischer

Ivan Fleischer
schrieb am 01.07.2021, 17:26 Uhr
Stimate domn Heinz 1957.

Multumesc foarte mult pentru informatie.

Ieri am trimis un e-mail la E-mail: alba@arhivelenationale.ro, acum aștept un răspuns.


Mit freundlichen Grüßen

Ivan Matias Fleischer

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.