Rumänien heute

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.

lucky_271065
schrieb am 04.07.2013, 07:29 Uhr (am 04.07.2013, 07:35 Uhr geändert).
@getkiss

Endlich diskutieren über "Rumänien heute" Leute, die es auch seelisch betrifft und die "Spezialkenntnisse" darüber haben: Harald, Lucky und MomoB. Ab und zu greift Lori und Gerry ein, aber als Randerscheinung, die Anderen enthalten sich, oder es interessiert sie nicht.

Warum auch? Da wäre so viel Gemeinsamkeit an Interesse, wie bei Tansanien auch....


Mich interessiert auch die ehemalige deutsche Kolonie Tansania.

Willst Du den keine Lanze mehr hier, auf "Rumänien heute", brechen? Für die Szeklerfahne?

P.S. Heute warden die letzten Schränke geliefert, die ich bei einem ungarischen Tischler, in der Nähe von Schässburg bestellt habe. Ausgezeichnete Arbeit!

Übrigens restaurieren sie auch alte Möbel, Türen etc.. Vielleicht hat ja Jemand Interesse - speziell aus dem Raum Schässburg.

http://www.dinexim.ro/galerie-foto.php
lucky_271065
schrieb am 04.07.2013, 07:45 Uhr (am 04.07.2013, 07:56 Uhr geändert).
Hier zur Abwechslung mal eine seriösere Analyse der "politischen Stimmung" in Rumänien:

Institutul Roman pentru Evaluare si Strategie - IRES a realizat o cercetare cu privire la modul in care cetatenii au perceput evenimentele majore de pe scena politica in anul 2012. Principalul eveniment politic al anului 2012 a fost referendumul pentru suspendarea presedintelui Traian Basescu (35%), urmat de investirea noului guvern dupa alegeri (19%), de alegerile parlamentare (18%) si de schimbarea guvernului Ungureanu (13%).

Responsabilitatea pentru felul in care au mers lucrurile in Romania anului 2012 revine, potrivit respondentilor participanti la acest studiu: autoritatilor romane (la modul general) - 48%, poporului (18%), FMI (11%), dar si UniuniiEuropene (9%).

Intrebati cine este principalul vinovat, dintre oamenii politici, pentru ce a mers prost in anul 2012, 50% au raspuns Traian Basescu, urmat de Victor Ponta - 13%, Emil Boc - 11% si Crin Antonescu - 6%. Ion Iliescu este considerat vinovat de 3% dintre respondenti, iar Dan Voiculescu de 0,4%.

Romanii continua sa fie nemultumiti de modul in care traiesc: 72% dintre ei afirmand ca sunt mai degraba nemultumiti fata de doar 28% care spun ca sunt multumiti si foarte multumiti. O ingrijorare care se acutizeaza in 2012 este cea privind starea politicii din Romania, care este vazuta ca fiind in criza de catre 17% dintre cei intervievati.

Increderea in institutiile statului este una fluctuanta pe parcursul anului. Partidele politice castiga, la nivelul increderii, 13 procente din ianuarie pana in decembrie. Institutiile cu rol in siguranta cetatenilor sau a tarii beneficiaza de cote relative constant de incredere, pe parcursul anului 2012. In timp ce Armata pierde 3 procente la nivelul increderii, in decembrie fata de ianuarie 2012, Politia si SRI castiga fiecare cate 7 procente.

58% dintre persoanele intervievate sustin ca prioritatea guvernului USL in anul 2013 ar trebui sa fie crearea locurilor de munca. 16% considera ca prioritara este realizarea de investitii, in timp ce 10% considera ca guvernul ar trebui sa isi concentreze atentia asupra starii agriculturii.

In ceea ce priveste politica externa, guvernul USL ar trebui sa se concentreze pe consolidarea relatiei cu Republica Federala Germania - 38%, in timp ce 20% dintre respondenti considera ca Romania ar trebui sa aiba o relatie mai buna cu Statele Unite ale Americii.


http://www.ziare.com/basescu/presedinte-suspendat/referendumul-principalul-eveniment-politic-al-anului-2012-sondaj-ires-1212558

Wie man sieht, setzen die meisten Rumänen ihr Hoffnungen eher auf die Verbesserung der Beziehungen zu Deutschland als z.B. zu den USA.

Übrigens, der "4th Of July" lässt grüssen.

Happy Birthday, America!

Good luck at the contest, my daughter in L.A.!
MomoB
schrieb am 04.07.2013, 08:46 Uhr (am 04.07.2013, 08:46 Uhr geändert).
Nici nu l-au deschis bine şi vor să-l închidă.

Fermierii bulgari au lansat o petiţie împotriva legumelor româneşti ieftine, vândute în Bulgaria. Ei ameninţă cu blocarea podului Vidin-Calafat.

„Bulgarii sunt cei care vin la noi la Calafat în piaţă să cumpere legume . La noi un kilogram de roşi este 1 leu, iar la ei doi leva, adică un euro. Marfa noastră este proaspătă şi adusă direct din solaria“, a declarat Ion Mitrică, agricultor din comuna doljeană Poiana Mare.


Link
MomoB
schrieb am 04.07.2013, 08:47 Uhr

Alex Boabeş este singurul român care a fondat prima companie de taximetrie gratuită din România, TAXI GRATIS. Serviciul de taximetrie de urgenţă inaugurat în luna aprilie se adresează exclusiv clienţilor care au probleme de sănătate sau urgenţe, bătrânilor, nevăzătorilor şi celor fără posibilităţi financiare.

“Acest serviciu este gratis deoarece vrem să demonstrăm că ne putem ajuta între noi şi fără recompense materiale. Desigur, costuri există (investim lunar cel puţin 40% din venituri în această iniţiativă). Este un gest benevol pentru ajutorarea acelora care chiar au nevoie de un mijloc de transport gratuit”, se arată pe siteul taxigratis.ro.


Link
orbo
schrieb am 04.07.2013, 08:51 Uhr
Es sollte doch eitel Freude herrschen!
Endlich diskutieren über "Rumänien heute" Leute, die es auch seelisch betrifft und die "Spezialkenntnisse" darüber haben: Harald, Lucky und MomoB. Ab und zu greift Lori und Gerry ein, aber als Randerscheinung, die Anderen enthalten sich, oder es interessiert sie nicht.
MomoB
schrieb am 04.07.2013, 14:30 Uhr
Endlich diskutieren über "Rumänien heute" Leute, die es auch seelisch betrifft und die "Spezialkenntnisse" darüber haben: Harald, Lucky und MomoB. Ab und zu greift Lori und Gerry ein, aber als Randerscheinung, die Anderen enthalten sich, oder es interessiert sie nicht.

Es ist immerhin erfreulich, dass dazu doch gekommen ist, statt ständig über Rumänien und Rumänen zu lästern oder zu hetzen.
MomoB
schrieb am 04.07.2013, 15:10 Uhr (am 04.07.2013, 15:12 Uhr geändert).

Traian Băsescu ar fi trebuit să fie demis la referendum. Potrivit rezultatelor finale ale recensământului prezentate de INS, cvorumul a fost atins vara trecută.

Numărul persoanelor de peste 18 ani din România este de 16.269.839, ceea ce înseamnă că cvorumul la referendum trebuia să fie de 8. 134.920.

Populaţia prezentă la referendum vara trecută a fost de 8.459.053.



Link


Rezultatele finale ale Recensământului Populaţiei şi Locuinţelor din 2011 au fost făcute făcute publice astăzi de Institutul Naţional de Statistică.

Traian Băsescu trebuia demis la referendum. Potrivit INS, cvorumul a fost atins

Populaţia stabilă a României la 20 octombrie 2011 era de 20.121.641 de persoane, în scădere cu 1.559.300 de persoane, potrivit rezultatelor definitive ale Recensământului Populaţiei şi al Locuinţelor - 2011, anunţate joi de Institutul Naţional de Statistică.

Recensământul mai arată că romii reprezintă 3,3% din populaţia României, în timp ce maghiarii reprezintă 6,5% din populaţia României.

Maghiarii şi romii sunt cele mai numeroase minorităţi etnice din România, populaţia de etnie maghiară fiind de 1.227.600 de persoane (6,5%), iar numărul celor care s-au declarat romi fiind de 621.600 (3,3%).
lucky_271065
schrieb am 04.07.2013, 15:23 Uhr
@MomoB

Traian Băsescu ar fi trebuit să fie demis la referendum. Potrivit rezultatelor finale ale recensământului prezentate de INS, cvorumul a fost atins vara trecută.

Numărul persoanelor de peste 18 ani din România este de 16.269.839, ceea ce înseamnă că cvorumul la referendum trebuia să fie de 8. 134.920.

Populaţia prezentă la referendum vara trecută a fost de 8.459.053.


Genau das meinte ich gestern.
Friedrich K
schrieb am 04.07.2013, 15:57 Uhr (am 04.07.2013, 15:59 Uhr geändert).
Es ist immerhin erfreulich, dass dazu doch gekommen ist, statt ständig über Rumänien und Rumänen zu lästern oder zu hetzen.
Es wäre genau so "immerhin erfreulich" wenn es dazu kommen würde dass die Ochsenfrösche das Naziqequacke und die Mähr von der Banane für sich und ihre Freunde behalten würden statt ständig über die Siebenbürger Sachsen zu lästern - auch dann wenn sie sich an den Kopf langen wollen und immer wieder ins Leere greifen.
MomoB
schrieb am 04.07.2013, 16:48 Uhr
Jos cu steagul secuiesc de pe primăriile din judeţul Covasna!

Trei primării din judeţul Covasna, respectiv din Baraolt, Lemnia şi Arcuş, au fost date în judecată de Prefectura judeţului pe motiv că autorităţile locale nu au îndepărtat steagul secuiesc de pe sediile instituţiilor, ca urmare a deciziei prefectului Dumitru Marinescu. Potrivit acestuia, alte două primării, din Târgu Secuiesc şi din Chichiş, au fost date în judecată în luna mai, pentru că autorităţile locale nu au îndepărtat steagul secuiesc de pe sediile instituţiilor. Totodată, Marinescu afirmă că cinci primării - din Cernat, Ghelinţa, Ojdula, Vârghiş şi Covasna - s-au conformat deciziei Prefecturii şi au îndepărtat steagurile. La începutul lunii martie, prefectul de Covasna, Dumitru Marinescu, a somat mai multe primării din judeţ ca în termen de o săptămână să îndepărteze steagul secuiesc de pe sediul instituţiilor, în caz contrar Prefectura urmând să le acţioneze în instanţă.


Link
Friedrich K
schrieb am 04.07.2013, 16:59 Uhr
- Wie viele Rumänen passen in einen VW Bus?
- 24

Mit Fahne wären es drei Stück weniger Polizeipräsidium Nordhessen
TAFKA"P_C"
schrieb am 04.07.2013, 18:51 Uhr
Jos cu steagul secuiesc de pe primăriile din judeţul Covasna!
Da geilt sich einer wegen so einer Lappalie auf, als hätte Rumänien nicht genug andere Sorgen. Solche Leute können nur krank sein, die sich wegen einer Fahne in die Hose machen.
In Deutschland hängen sehr oft die lokalen Fahnen neben der Landesfahne und kein normaler Mensch käme auf die Idee, dass dies angeblich die Unabhängigkeitserklärung dieser Region bedeuten würde.
getkiss
schrieb am 04.07.2013, 20:06 Uhr (am 04.07.2013, 20:17 Uhr geändert).
La începutul lunii martie, prefectul de Covasna, Dumitru Marinescu, a somat mai multe primării din judeţ ca în termen de o săptămână să îndepărteze steagul secuiesc

Ei şi?
Lasă-l să mă someze şi pe mine, că tot nu-l dau jos

Mare-i grădina lu´ Dumnezeu. Marinescu ăsta e precis ales de secui, se vede după nume....ori e trimis de la Bucale să-i muştruluiască pe nebunaticii ăştia auzi dom-le, ăştia consumă pînză albastră, apăi trebuie să luaţi măsuri, de acum colo această pînză se va vinde pe cartelă, numai 5 cm. lunar, să vezi nebunie, o să coasă secuii steaguri numai din fîşii numa să-i facă în ciudă lu merinescu....meri, meri, da dute mai repede ´napoi de unde ai venit...că nu te-o chemat nimenea...
lucky_271065
schrieb am 04.07.2013, 20:39 Uhr
@getkiss

Mischt Du auch so am Rande hier bei "Rumänien heute" mit, Getkiss?

Ziemliche Flaute hier im Forum. Wo sind sie den alle.

Doch nicht etwa in Siebenbürgen?

P.S. In den letzten Wochen begegnet man mein Spaziergang durch Hermannstadt oder Kronsctadt schon öfter unseren lieben "Sommersachsen".
gerri
schrieb am 05.07.2013, 09:03 Uhr (am 05.07.2013, 09:18 Uhr geändert).
@ Es ist wohl ein europäisches Problem,die jungen Menschen möchten das Leben genießen,heiraten und Kinder kriegen verschieben sie für später oder für immer,da es mit Kosten verbunden ist.

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.