1 Dezember

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.

@ grumpes
schrieb am 07.01.2013, 19:19 Uhr
gerri
schrieb am 07.01.2013, 23:02 Uhr
@ Che,sind die Opfer von Ex-Jugoslawien, egal welcher Nationalität, weniger wert? Es waren weniger,doch viel zu viele....
Mynona
schrieb am 19.11.2013, 22:24 Uhr
Bald ist es wieder soweit:

Ce sarbatorim pe 1 decembrie?
_grumpes
schrieb am 19.11.2013, 22:31 Uhr
orbo
schrieb am 19.11.2013, 22:36 Uhr
Zum 1. Dzember muss ich immer wieder an die Szene in "O scrisoare pierdută" von Caragiale denken, in der der Polizeipräfekt die Beflaggung der Stadt beschriebt und die gehissten Fahnen aufzählt. "Curat murdar, coane Fănică!"
Mynona
schrieb am 19.11.2013, 22:37 Uhr
ăștia au primit cadou o țară... frumos
TAFKA"P_C"
schrieb am 19.11.2013, 22:37 Uhr (am 19.11.2013, 22:38 Uhr geändert).
Und wie jovial doch die Frage (117 Seiten vorher) klang?
Mynona
schrieb am 19.11.2013, 22:38 Uhr
I miss auricā...:-)))
Mynona
schrieb am 19.11.2013, 22:40 Uhr
orbo
schrieb am 19.11.2013, 22:42 Uhr (am 19.11.2013, 22:43 Uhr geändert).
Hab's gefunden:

Scena I

TIPĂTESCU, puţin agitat, se plimbă cu „Răcnetul Carpaţilor" īn mānă; e īn haine de odaie; PRISTANDA īn picioare, mai spre uşă, stă rezemat īn sabie

TIPĂTESCU (terminānd de citit o frază din jurnal) : „...Ruşine pentru oraşul nostru să tremure īn faţa unui om!... Ruşine pentru guvernul vitreg, care dă unul din cele mai frumoase judeţe ale Romāniei pradă īn ghearele unui vampir!..." (indignat) Eu vampir, 'ai?... Caraghioz!

PRISTANDA (asemenea) : Curat caraghioz!... Pardon, să iertaţi, coane Fănică, că īntreb: bambir... ce-i aia, bampir?

TIPĂTESCU: Unul... unul care suge sāngele poporului... Eu sug sāngele poporului!...

PRISTANDA: Dumneata sugi sāngele poporului!... Aoleu!

TIPĂTESCU: Mişel!

PRISTANDA: Curat mişel!

TIPĂTESCU: Murdar!

PRISTANDA: Curat murdar!

TIPĂTESCU: Ei! nu s-alege!

PRISTANDA: Nu s-alege!

TIPĂTESCU: Cu toată dăscălimea dumnealui, cu toată societatea moftologică a dumnealui... degeaba! să-mi rază mie mustăţile!

PRISTANDA: Şi mie!

TIPĂTESCU: Dar īn sfārşit, las-o asta! lasă-l să urle ca un cāine!

PRISTANDA: Curat ca un cāine!

TIPĂTESCU: Īncepuseşi să-mi spui istoria de aseară. (şade)

PRISTANDA: Cum vă spuneam, coane Fănică (se apropie), aseară, aţipisem niţel după-masă, precum e misia noastră... că acuma dumneavoastră ştiţi că bietul poliţai n-are şi el ceas de māncare, de băutură, de culcare, de sculare, ca tot creştinul...

TIPĂTESCU: Fireşte...

PRISTANDA: Şi la mine, coane Fănică, să trăiţi! greu de tot... Ce să zici? Famelie mare, renumeraţie mică, după buget, coane Fănică. Īncă d-aia nevastă-mea zice: „Mai roagă-te şi tu de domnul prefectul să-ţi mai mărească leafa, că te prăpădeşti de tot!..." Nouă copii, coane Fănică, să trăiţi! nu mai puţin... Statul n-are idee de ce face omul acasă, ne cere numai datoria; dar de! nouă copii şi optzeci de lei pe lună: famelie mare, renumeraţie mică, după buget.

TIPĂTESCU (zāmbind): Nu-i vorbă, după buget e mică, aşa e... decāt tu nu eşti băiat prost; o mai cārpeşti, de ici, de colo; dacă nu curge, pică... Las' că ştim noi!

PRISTANDA: Ştiţi! Cum să nu ştiţi, coane Fănică, să trăiţi! tocma' dumneavoastră să nu ştiţi!

TIPĂTESCU: Şi nu-mi pare rău, dacă ştii să faci lucrurile cuminte: mie-mi place să mă servească funcţionarul cu tragere de inimă... Cānd e om de credinţă...

PRISTANDA: De credinţă, coane Fanică, să trăiţi!

TIPĂTESCU: Nu mă uit dacă se foloseşte şi el cu o para, două... mai ales un om cu o familie grea.

PRISTANDA: Nouă suflete, coane Fănică, nouă, şi renumeraţie...

TIPĂTESCU: După buget!...

PRISTANDA: Mică, sărut māna, coane Fănică.

TIPĂTESCU: Lasă, Ghiţă, cu steagurile de alaltăieri ţi-a ieşit bine; ai tras frumuşel condeiul.

PRISTANDA (uitāndu-se pe sine şi rāzānd): Curat condei! (luāndu-şi numaidecāt seama, naiv) Adicăte, cum condei, coane Fănică?...

TIPĂTESCU: Contul jidanului s-a plătit la Comitet pe patruzeci şi patru de steaguri...

PRISTANDA (naiv): Da.

TIPĂTESCU: Ei?... s-a pus patruzeci şi patru de steaguri?

PRISTANDA (cu tărie): S-a pus, coane Fănică, s-a pus... Poate unul-două să le fi dat vāntul jos... da' s-a pus...

TIPĂTESCU: Patruzeci şi patru?

PRISTANDA: Patruzeci şi patru īn cap, coane Fănică.

TIPĂTESCU (rāzānd): Nu umbla cu mofturi, Ghiţă. Nu m-am plimbat eu la luminaţie īn trăsură cu ZOE şi cu nenea Zaharia īn tot oraşul? Tocmai ea, cum e glumeaţă, zice: „ia să-i numărăm steagurile lui Ghiţă..."

PRISTANDA (māhnit): Īmi pare rău! tocmai coana Joiţica, tocmai dumneei, care de!... să ne aşteptăm de la dumneei la o protecţie...

TIPĂTESCU: Apoi, ea n-a zis-o cu răutate, a zis-o de glumă. Nu ştie şi nenea Zaharia şi ea că eşti omul nostru...

PRISTANDA: Al dumneavoastră, coane Fănică, şi al coanii Joiţichii, şi al lui conul Zaharia... Ei? şi le-aţi numărat, coane Fănică?... Ei? aşa e? patruzeci şi patru...

TIPĂTESCU: Vreo paispce... cinspce.

PRISTANDA: Apoi să le numărăm, coane Fănică; să le numărăm: două la prefectură.

TIPĂTESCU: Două...

PRISTANDA: Două pe piaţa lui 11 Fevruarie...

TIPĂTESCU: Patru...

PRISTANDA (căutānd īn gānd): Două la primărie...

TIPĂTESCU: Şase...

PRISTANDA (acelaşi joc): Unul la şcoala de băieţi...

TIPĂTESCU: Şapte...

PRISTANDA: Unul... la şcoala de fete...

TIPĂTESCU: Opt...

PRISTANDA: Unul la spital...

TIPĂTESCU: Nouă...

PRISTANDA: Două... la catrindală, la Sf. Niculae...

TIPĂTESCU: Unsprezece.

PRISTANDA: Două la prefectură... paispce...

TIPĂTESCU (rāzānd): Le-ai mai numărat pe ale de la prefectură.

PRISTANDA: Nu, coane Fănică, să trăiţi! (continuă repede, pe nerăsuflate) Două la primărie, optspce, patru la şcoli, douăzeci şi patru, două la catrindală la Sf. Niculae, treizeci...

TIPĂTESCU (rāzānd): Le-ai mai numărat o dată pe toate astea şi aduni rău...

PRISTANDA: Doamne păzeşte, coane Fănică, să trăiţi, patruzeci şi patru, īn cap... patruzeci şi patru... Cum zic, unul-două, poate vāntul... ori cine ştie...

TIPĂTESCU (rāzānd): Ghiţă… apoi nu mă orbi de la obraz aşa.

PRISTANDA (schimbānd deodată tonul, umilit şi naiv): Famelie mare... renumeraţie după buget mică...

TIPĂTESCU (uitāndu-se la ceas) : Ia să lăsăm steagurile, Ghiţă...

PRISTANDA: Curat să le lăsăm, coane Fănică
TAFKA"P_C"
schrieb am 19.11.2013, 22:43 Uhr (am 19.11.2013, 22:45 Uhr geändert).
Nelutu de la Brasov - E greu in strainatate
da ce, s-a dus la Bucale, Neluţu de la Braşov?
Mynona
schrieb am 19.11.2013, 22:44 Uhr
da ce, s-a dus la Bucale, Neluţu din Braşov?

Zuerst mal de ce la Braşov???
TAFKA"P_C"
schrieb am 19.11.2013, 22:47 Uhr
Vielleicht ist er adelig, wenn er "von" und nicht "aus" Braşov ist?
Mynona
schrieb am 19.11.2013, 23:00 Uhr
Hehe, aus dem Geschlecht der doppel Rs

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.