Social Media und die (ex) Rumänen

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.

TAFKA"P_C"
schrieb am 07.09.2011, 09:26 Uhr
Bai inteligentule, dar ce, sasii nu erau/sunt de nationalitate germana? Sau scria/scrie undeva „Nationalitate saseasca?“ Zevzecule, mai pune mana pe carte si citeste, ca nu te prea duce mintea! Vrei sa faci pe desteptu’, dar iti cam lipseste o doaga.
Mircea32
schrieb am 07.09.2011, 09:37 Uhr (am 07.09.2011, 09:43 Uhr geändert).
Ţărane, pentru ca eşti prea greu de cap.
In ziua de azi, când te referi la cineva ca germanofob, te referi la faptul ca ar avea ceva cu "germanii de azi" sau de ieri, locuitorii actualei Germanii, dar nu de alaltăieri, caci e prea mult spus.

"Germanii vechi" printre care poate te incluzi şi tu prin cine ştie ce complexe etnice, ii aveau ca şi componentă, printre germanii de azi, pe suedezi, norvegieni, danezi, islandezi, olandezi usw., de ostrogoti, vizigoti si vandali nemaivorbind căci au dispărut de pe harta actuală. Asta numai apropo de cultura generală minimă necesară, pentru a vorbi pe temă.

Deci, chiar daca nu-ti place ideea, sau nu o pătrunzi, ai fost şi rămâi un sas din Romania, cu tot neamul tau.
Germanii de care am putea vorbi, arata ceva mai altfel prin dezvoltarea lor socială si culturală de-a lungul secolelor, ca şi prin componenta etnică.

Mircea32
schrieb am 07.09.2011, 09:51 Uhr

Un elveţian sau un austriac vorbitor de limbă germană azi, ai carui inaintaşi poate au părăsit şi ei plaiurile natale ale Luxemburgului in urma cu 800 de ani, nu ar zice nici sub tortură că ar fi german. Numai unul ca tine care are frustrările şi complexele etnice respective se agaţă disperat de "titlul de nobleţe etnic german".
Koi
schrieb am 07.09.2011, 10:00 Uhr (am 07.09.2011, 10:11 Uhr geändert).
Fahren Sie mit der Maus über die Box um die Vorschau anzuzeigen.
Eine Bekanntmachung für eine Zigeuner-Sklaven-Auktion in Rumänien 1852
Von Benutzern verlinktes Bild - Link zum Bild


.....frustrări şi complexe etnice.......
seberg
schrieb am 07.09.2011, 10:47 Uhr (am 07.09.2011, 10:49 Uhr geändert).
“Cred că crearea unui astfel de muzeu al dictaturilor, cu anumite precauţii la care voi reveni, este o idee bună, de luat în seamă, o astfel de instituţie contribuind la vindecarea românilor de falsele noastre complexe de superioritate, care sunt, de fapt, de inferioritate.” (St.Racovitza, Revista22, 06.sept.2011)
Mircea32
schrieb am 07.09.2011, 11:32 Uhr
"falsele noastre complexe de superioritate, care sunt, de fapt, de inferioritate"

Noţiunea de român ca "sintagmă moderna", poate reprezenta pentru unii şi "falsele complexe de superioritate" mai sus menţionate, nu exclud.

Tot ceea ce implică aceasta sintagmă in Europa de azi, cu ţiganii români care au impanzit (şi speriat) Europa, care sunt şi ei români, cu ţeparii politicii, cu grecii si fanariotii istoriei, cu turcii şi tătarii, cu bulgarii şi rusii, cu dacii şi romanii din carţile de istorie, nu reprezintă un impediment adevărat pentru un român, sa se simta român.

Coplexele sale, dacă le are, ţin ca oriunde pe lume insă, de fiinţa sa si constituţia sa interioară şi nicidecum de cadrul politic sau social in care se desfaşoară.
Ca educaţia primită in acest context ar influenţa asta,nu neg, insa educaţia poate fi şi aceasta ca oriunde pe lume, greşită şi inoportună, sau intr'u dezvoltarea firească şi sanatoasă a indiviului.

Să auzim totuşi de bine.
TAFKA"P_C"
schrieb am 07.09.2011, 12:32 Uhr
Deci, chiar daca nu-ti place ideea, sau nu o pătrunzi, ai fost şi rămâi un sas din Romania, cu tot neamul tau.

Mai lasa-ma cu abureala ta, mai "inteligentule". Dar de unde tot le scoti, c-asi fi sas, bre?! Se vede ca esti cam habarnist, dar cu duiumul!!!

Si mai lasa tu alte neamuri! Ca tu pari a fi de neam prost!
seberg
schrieb am 07.09.2011, 12:54 Uhr (am 07.09.2011, 13:19 Uhr geändert).
@Mircea32:
De acord, chiar nimic „...nu reprezintă un impediment adevărat pentru un român, sa se simta român.“

Şi la fel de adevărat: “...educaţia poate fi şi aceasta ca oriunde pe lume, greşită şi inoportună, sau intr'u dezvoltarea firească şi sanatoasă a indiviului.”

Einverstanden!
Să auzim numai de bine!
alma_si
schrieb am 07.09.2011, 23:25 Uhr (am 07.09.2011, 23:29 Uhr geändert).
@Mircea32:
Un elveţian sau un austriac vorbitor de limbă germană azi, ai carui inaintaşi poate au părăsit şi ei plaiurile natale ale Luxemburgului in urma cu 800 de ani, nu ar zice nici sub tortură că ar fi german. Numai unul ca tine care are frustrările şi complexele etnice respective se agaţă disperat de "titlul de nobleţe etnic german".
Justa constatare. Aveti si explicatia pentru acest fenomen care ne vizeaza pe toti cei de grai german, veniti din Transilvania si din Banat?
Wurschtefat
schrieb am 08.09.2011, 13:57 Uhr
Na toll, jetzt wird hier schon fremdsprachlich rumgelabert und beschimpft. Ich frage mich, wann die ersten Flüche fallen, da diese doch in dieser sehr ausdruckskräftigen Sprache wesentlicher Teil des Grundwortschatzes sind.
Mynona
schrieb am 08.09.2011, 17:00 Uhr
es wundert mich allerding auch wieso alle unserem Goldkehlchen aurel den Gefallen tun und rum.schreiben....
Mircea32
schrieb am 08.09.2011, 19:45 Uhr (am 08.09.2011, 19:46 Uhr geändert).
„Na toll, jetzt wird hier schon fremdsprachlich rumgelabert und beschimpft. Ich frage mich, wann die ersten Flüche fallen, da diese doch in dieser sehr ausdruckskräftigen Sprache wesentlicher Teil des Grundwortschatzes sind.“

Wenn Rumänisch eine „Fremdsprache“ für dich ist, Rumänien ebenso, ein Fremdland.
Wie ist es, in einem fremden Land geboren und aufgewachsen zu sein?!
Bist du jetzt in Deutschland „zu Hause“ ?! In deinem Vaterland ?!

Ich wusste, die Sachsen sprachen zu Hause, als „Muttersprache“ Sächsisch und nur in der Schule hatten sie Deutsch gelernt.

sibihans
schrieb am 08.09.2011, 20:29 Uhr
Ich wusste, die Sachsen sprachen zu Hause, als „Muttersprache“ Sächsisch

Moselfränkisch, auch moselfränkischer Dialekt genannt, ist eine westmitteldeutsche Mundart. Sie gehört zu den mittelfränkischen Dialekten und bildet eine eigene Dialektgruppe.
Auch die Siebenbürger Sachsen sprechen einen dem Moselfränkischen eng verwandten Dialekt, Siebenbürgisch-Sächsisch.

Moselfränkische Dialektgruppe
TAFKA"P_C"
schrieb am 08.09.2011, 21:03 Uhr
Ich wusste, die Sachsen sprachen zu Hause, als „Muttersprache“ Sächsisch und nur in der Schule hatten sie Deutsch gelernt.

Genau so wie die Schwaben, Bayern, Franken, Hessen, Pfälzer u.s.w.
Wurschtefat
schrieb am 09.09.2011, 13:17 Uhr (am 09.09.2011, 13:18 Uhr geändert).
@Mirci ... du bist zu konfus ... kann dich nicht verstehen.
Bitte deutlicher formulieren, damit ich weiss was du eigentlich sagen willst.
Du kannst meinetwegen auch Fremdsprachen verwenden, wenn dir Deutsch zu schwer fällt.
Einzige Bedingung: nicht rumlabern, nicht schimpfen, nicht fluchen sondern zivilisiert bleiben, falls du weisst, was das ist.

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.