Rumänien heute

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.

Elsam
schrieb am 01.02.2013, 19:55 Uhr

Din experientele unui jurnalist (Adevarul) roman ajuns de curand taximetrist in Marea Britanie. Sotia tot jurnalista + copil mic.

Iau in masina o mama (nici 20 de ani) cu o fetita de vreo 2 anisori care tine suzeta cu stranicie, desi e imbracata ca o Barbie. Langa ele, pe bancheta din spate vine si bunica - gravida (probabil vreo 40 de ani). Dupa ce aflu destinatia, trag cu urechea la conversatia lor: vorbesc despre ginecologi, despre pastile contraceptive (ca alea roz sunt mai ok decat alea maro), cea tanara se vaita ca animalul care-a lasat-o insarcinata nu prea ar vrea sa-i dea bani sa creasca copilul, dar e mandra tare ca peste vreo doua luni poate ramane insarcinata, dupa spusele doctorului (nm. si de-abia asteapta sa mai faca un bancomat…. aaaaa, pardon… un copil). Ma infurii, pufnesc, ma inrosesc, imi amintesc ca tiganii de la noi fac asta, doar ca nu prea au mult de castigat de pe urma puradeilor. Si-apoi rad. Rad in sinea mea… Imi spun ca la 20 de ani tanara care vorbeste cu mama ei despre ginecologi probabil nu a muncit o ora in viata ei, nu se va duce niciodata la o facultate pentru ca exemplul de “succes in afaceri” al mamei, cu burta la gura, e destul de usor de urmat… Nu-i nimic, are grija statul de bani de taxi si de cumparaturi de la ASDA…


Adresa la care trebuie sa merg e la intersectia a doua strazi, langa un sediu de banca. Cand ma apropii, vad un zdrentaros care ma asteapta. “Asta e”, imi zic, “trebuie sa fie si din astia pe ziua de azi…”. Opresc, iau omul in masina si-mi zice sa-l duc cateva strazi mai jos. Dupa ce ne lamentam despre cat de proasta a fost vremea vara asta, imi spune ca el a facut doar 60 de lire azi, dar ca-i bine, totusi, pentru o zi de duminica (care se presupune ca-i mai proasta). Il intreb ce lucreaza, de unde a facut banii astia. “Sunt homeless…”, vine raspunsul. Nu cerseste, daca ar face asta ar avea probleme mari cu politia. Nu… Doar sta pe strada cu mana intinsa. Lumea stie ce-i cu el si-i lasa bani. Politia il “deranjeaza” cand si cand, dar nimic grav, care sa intrerupa afacerea mai mult de 24 de ore. Imi zice ca intr-o zi obisnuita ajunge si la 300 de lire pe zi. Ma taie transpiratiile cand incep sa fac socotelile… Opresc langa o cabina telefonica sa dea un telefon. Imi lasa niste marunti in masina, ca sa nu cred ca fuge si nu plateste. Il astept, vine inapoi repede. Ma roaga sa mai merg cativa metri si se da jos. Imi lasa 5 lire (cursa facea 3.50), dupa ce se asigura ca suma acopera “consumatia” - nu de alta, dar n-ar vrea sa dea mai putin decat face…

Link
@ grumpes
schrieb am 01.02.2013, 20:23 Uhr (am 01.02.2013, 20:24 Uhr geändert).
Elsam
schrieb am 01.02.2013, 20:46 Uhr

Wann habt ihr mal die letzte Ziege für Afrika spendiert, wenn überhaupt?
Die Rumänen tun das, auch die Ärmste, 300 Lei, umgerechnet 75 Euro, für manche Rentner viel Geld.


Ziegen für Afrika - Radio Vocea Evangheliei
TAFKA"P_C"
schrieb am 01.02.2013, 21:05 Uhr
Elsam
schrieb am 01.02.2013, 21:09 Uhr
http://adevarul.ro/locale/timisoara/exclusiv-foto-strigatul-disperat-tarzan-johnny-weissmuller-nu-mare-placuta-comemorativa-timisoara-1_50fcec2c51543977a986dcd0/index.html

"Faptul că nu ştim să ne promovăm valorile este de notoriate, nu mai surprinde pe nimeni."



Du hast dort alles gelesen und den Sachverhalt richtig verstanden?
Das hast du nicht sonst, hättest du es gelassen.



CastrumSex
schrieb am 01.02.2013, 21:16 Uhr
Elsam

Wann habt ihr mal die letzte Ziege für Afrika spendiert, wenn überhaupt?
Die Rumänen tun das, auch die Ärmste, 300 Lei, umgerechnet 75 Euro, für manche Rentner viel Geld.

eu am gespendet morgen und vorgestern werde ich wieder spenden

ich glaube das ist nicht der richtige weg in afrika zu helfen !

gib nem hungrigen afrikaner ne ziege aber NUR daca ia si o ,,heilige schrift,, an die er sich halten muss. ein leben lang ! .... moderne missionare ? .... pe costul saraciei saracului din RO ?
ca vorba aia romanul nostru are inima si suflet mare

was wäre mit spaten si sapa .... scule cu coada de lemn ? citeva indicatzii um sein zeug selber zu “besorgen“
paar kondome mehr und weniger zeit für andere chestii wäre doch was ... dazu aufklärung

sie werden es nie lernen selber zu überleben

Elsam
schrieb am 01.02.2013, 21:19 Uhr (am 01.02.2013, 21:19 Uhr geändert).
gib nem hungrigen afrikaner ne ziege aber NUR daca ia si o ,,heilige schrift,, an die er sich halten muss. ein leben lang ! .... moderne missionare ? .... pe costul saraciei saracului din RO ?
ca vorba aia romanul nostru are inima si suflet mare


Nun ja, mit der Evangelischen Kirche kenne mich ja nicht so aus, es klang aber gut.
TAFKA"P_C"
schrieb am 01.02.2013, 21:20 Uhr (am 01.02.2013, 21:26 Uhr geändert).
TAFKA"P_C"
schrieb am 01.02.2013, 21:25 Uhr
Nun ja, mit der Evangelischen Kirche kenne mich ja nicht so aus, es klang aber gut.

Biserica Baptistă
nixe
schrieb am 01.02.2013, 21:25 Uhr
@ Elsam

Wann habt ihr mal die letzte Ziege für Afrika spendiert, wenn überhaupt?
Die Rumänen tun das, auch die Ärmste, 300 Lei, umgerechnet 75 Euro, für manche Rentner viel Geld


Statistik

Ein Auszug daraus:

Die Statistik zeigt das Ergebnis einer Umfrage unter Spendern in Deutschland bezüglich des gespendeten Betrags in den Jahren von 1995 bis 2011. Im Jahr 2011 spendeten die Spender in Deutschland im Durchschnitt einen Betrag von 128 Euro im Jahr. Damit liegt die durchschnittliche Spendenhöhe in Deutschland laut Quelle so hoch wie nie zuvor.

Ich frage mich wann du damit anfängst deine Fragen sachlich zu stellen?
Elsam
schrieb am 01.02.2013, 21:36 Uhr
Nixe
Die Statistik zeigt das Ergebnis einer Umfrage unter Spendern in Deutschland


Nixe, du hast dort richtig „ihr“ unterstrichen, weiter kamst du aber leider nicht.
Ich habe euch gefragt, alle die hier lesen und schreiben zur Zeit und nicht ... Deutschland
nixe
schrieb am 01.02.2013, 21:37 Uhr
@ Elsam

Nun ja, mit der Evangelischen Kirche kenne mich ja nicht so aus, es klang aber gut.

Evangelische Kirche - Statistik

Auszug daraus:

Im Jahr 2010 wurden vom EED 275 internationale Projekte und Programme mit einem Fördervolumen von 114,9 Millionen Euro bewilligt.
TAFKA"P_C"
schrieb am 01.02.2013, 21:38 Uhr (am 01.02.2013, 21:38 Uhr geändert).
Ich frage mich wann du damit anfängst deine Fragen sachlich zu stellen?

Es könnten dann vernünftige Antworten kommen und das passt dann nicht mehr ins Klischee, "der Rumäne" wird hier "gemobbt". Und die Dauererktionsfingerträger(die mit dem ständig erhobenen Zeigefinger) hätten dann keinen Grund mehr, den anderen hier ein schlechtes Gewissen einreden zu wollen.
nixe
schrieb am 01.02.2013, 21:42 Uhr
@ Elsam

Ich habe euch gefragt, alle die hier lesen und schreiben zur Zeit und nicht ... Deutschland

Welche Qualifikation berechtigt dich dazu öffentlich, private Daten abzufragen?

Findest du deine Frage sachlich gestellt?

Was bezweckst du damit?

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.