Rumänien heute

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.

MomoB
schrieb am 29.08.2013, 15:35 Uhr
La 14 ani, Sonia Isztojka a fugit de acasă deoarece părinţii nu mai vroiau să o lase la şcoală şi vroiau să o mărite

Link

lucky_271065
schrieb am 29.08.2013, 17:25 Uhr
Dedicaţia unei folcloriste slovace pentru Băsescu: "Pomule, de ce te-apleci" a lui Gabi Luncă
O melodie lăutărească a lui Gabi Luncă a fost surpriza slovacilor pentru Traian Băsescu şi "dedicaţia pentru români" la o ceremonie la care şeful statului a participat astăzi în Slovacia.

Invitat la Banská Bystrica, la dezvelirea plăcilor comemorative în cinstea armatei române şi ruse, eliberatoarele oraşului acum 69 de ani, Traian Băsescu a primit la final un cadou de la autorităţile locale. O artistă slovacă a fost invitată să cânte „o baladă românească”. Melodia aleasă: un cântec lăutăresc al lui Gabi Luncă – „Pomule, de ce te-apleci”, pe care Băsescu nu a primit-o cu prea mult entuziasm.



La ceremonia la care a participat şi Serghei Narîşkin, preşedintele Dumei de la Moscova, artista locală a fost invitată să destindă atmosfera imediat după discursul lui Băsescu în care preşedintele susţinuse că “ trebuie să respingem xenofobia, rasismul, care sunt elemente care încep să apară cu vitalitate pe teritoriul Europei. "Români, slovaci, ruşi, avem obligaţia să luptăm împotriva acestor fenomene care au adus dezastre”, a spus Băsescu la Banská Bystrica.

Preşedintele a ajuns la Banská Bystrica după o oprire la Zvolen, unde a depus coroane la Cimitirul Militar al Armatei Române. 11.000 de soldaţi români au murit în urmă cu 69 de ani pentru eliberarea Cehoslovaciei.


http://www.gandul.info/politica/dedicatia-unei-folcloriste-slovace-pentru-basescu-pomule-de-ce-te-apleci-a-lui-gabi-lunca-11279646

Pomule, de ce te-apleci?
MomoB
schrieb am 29.08.2013, 19:01 Uhr
"Am fost in Romania in vara asta si am stat la Vama Veche, un loc plin de tineri educati care isi petrec noptile cantand la focuri de tabara si distrandu-sa pana dimineata. In prima noapte, mi s-a furat din cort.

Mi-am amintit ca in urma cu cativa ani, cand am fost la un festival in Staffordshire, mi s-a furat din cort. Hoti sunt peste tot", scrie jurnalistul britanic, care subliniaza faptul ca 40 de studenti romani invata la Harvard, 32 la Columbia, 24 la Stanford si 32 la MIT.


Link
getkiss
schrieb am 29.08.2013, 21:23 Uhr
Aproape de lume şi de civilizaţie trăiesc sătmăreni pe cât de simpli, pe atât de puternici.

Păi nu-i decât normal: Sătmărenii trăiesc lângă graniţa maghiară...
Reblaus
schrieb am 29.08.2013, 21:54 Uhr
lucky_271065
schrieb am 29.08.2013, 22:08 Uhr
Mit Berlin kann Bukarest natürlich nicht konkurrieren:

Brennende Autos in Berlin
MomoB
schrieb am 29.08.2013, 22:19 Uhr
Brennende Autos in Berlin

Das sind schon "hochentwickelte" Verbrechen, nicht zu vergleichen mit einem vulgären Fahrradklau.

Jede Gesellschaft womit sie kann. (Fiecare cu ce poate, sau cat il duce mintea?)


sibihans
schrieb am 29.08.2013, 22:23 Uhr

Jede Gesellschaft womit sie kann. (Fiecare cu ce poate, sau cat il duce mintea?)

Bucuresti: 13 masini au fost incendiate in cartierul Drumul Taberei

PEINLICH kontraste Brennende Autos in Bukarest.
MomoB
schrieb am 29.08.2013, 22:28 Uhr (am 29.08.2013, 22:28 Uhr geändert).
Wurden sie erwischt?
Sind es Leute gewesen die schon mal in Deutschland waren?
sibihans
schrieb am 29.08.2013, 22:38 Uhr (am 29.08.2013, 22:44 Uhr geändert).
Fahren Sie mit der Maus über die Box um die Vorschau anzuzeigen.
Jo, die waren schon mal hier.
Von Benutzern verlinktes Bild - Link zum Bild


Und das ist kein Rrom.
Reblaus
schrieb am 29.08.2013, 22:38 Uhr
Sind es Leute gewesen die schon mal in Deutschland waren?Ja, 20 Mann in einem VW Golf
MomoB
schrieb am 29.08.2013, 23:09 Uhr
Ja, 20 Mann in einem VW Golf

Keine Ahnung wie du in Deutschland angekommen bist.
Meinst du es ist möglich?
Joachim
schrieb am 29.08.2013, 23:39 Uhr
Friedrichk schrieb:

"Wie es aussieht siehst du aus wie immer mit deinen Pauschalurteilen - clain, bescheuert, dobrudschanisch - ciumpalac get beget - überall wo du hingehst, egal wie du dich nennst und maskierst.

Was du hier verbreitest stinkt gewaltig - es ist der gleiche Gestank der dir seit deinem Auftauchen vorhergeht.

Drück den "melden" - Button."

Den "melden" - Button habe ich gedrückt.
Allerdings habe ich wenig Hoffnung....

Ich wünsche Dir, mit dem Fahrrad selbst hinter Dir herfahren zu müssen.
Dann weißt du, wie es stinkt.....
Friedrich K
schrieb am 30.08.2013, 00:11 Uhr
Ich wünsche Dir, mit dem Fahrrad selbst hinter Dir herfahren zu müssen.

Ist das eine neue pfälzer Disziplin? Wird's vielleicht olympisch?

Sind Sie zum aurel-Hidi mutiert?
TAFKA"P_C"
schrieb am 30.08.2013, 07:48 Uhr (am 30.08.2013, 07:48 Uhr geändert).
Den "melden" - Button habe ich gedrückt.
Wie praktisch, Pfälzer. Hätte es den schon früher gegeben, wärst du schon längst hier weg, du Sachsenhasser!

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.