Rumänien heute

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.

getkiss
schrieb am 03.03.2015, 11:07 Uhr
@getkiss
ansonsten alles klar bei Dir?


Natürlich.
Vor Allem, dass Du für Deine Behauptung, die nicht als belustigt gekennzeichnet ist, keine Grundlage hast

Ich war belustigt, aber nicht über Rumänien, sondern über die Darstellung hier in der Zeitung betreffend "strategische Position Rumäniens gegenüber Russland".
Ich meine diese strategische Position befindet sich ohne die NATO "in einer zitternden Unterhose" und hat die entsprechende machtpolitische Bedeutung
Und unter uns, mit der NATO auch. Der Vertrag mit der NATO ist auf Papier geschrieben und ist auch so viel Wert. Die NATO hat noch nie bewiesen das sie einen Bündnispartner im akuten Fall beschützen kann. Gegenüber Russland ist Westeuropa nicht einheitlich und stark genug und die USA zu weit von Rumänien....
Harald815
schrieb am 06.03.2015, 12:50 Uhr
Scheinbar wird Iohannis George Scutaru als neuen Direktor des SIE (Seviciul de Informatii Externe) vorschlagen. Mir ist dieser Mann eigentlich unbekannt, was mir aber auffällt ist, dass er unter anderem Mitglied zweier Freundschaftsgruppierungen ist:
Grupul parlamentar de prietenie cu Georgia, din mar. 2010 / Secretar
Grupul parlamentar de prietenie cu Federaţia Rusă, din mar. 2010


Wie kann man gleichzeitig mit Georgien und Russland Freund sein?
Reblaus
schrieb am 06.03.2015, 14:06 Uhr
Die NATO hat noch nie bewiesen das sie einen Bündnispartner im akuten Fall beschützen kann.
Bei welchem akuten Fall hätte sie es beweisen sollen?
getkiss
schrieb am 06.03.2015, 16:11 Uhr
Richtiger Einwand.
Bei keinem, den Fall gab es (noch) nicht.
Die Bemerkung bleibt trotz dem gültig, denn die Wahrscheinlichkeit, den Beweis positiv zu erfüllen, liegt bei 50%
Reblaus
schrieb am 06.03.2015, 17:18 Uhr
Dieser nicht vorhandene Fall ist der Beweis, dass die NATO Schutz bietet. Wir hätten sonst in den baltischen Staaten ebenfalls ukrainische Verhältnisse und das zu 100%.
getkiss
schrieb am 06.03.2015, 19:44 Uhr
Vergiss nicht den Süden der Moldaurepublik. Da gibt es einen "eingefrorenen" Konflikt, es stationieren russische Truppen. Und im Parlament von Moldawien sitzen die Kommunisten.
Das Endergebnis der Wahl ergab, dass die drei proeuropäischen Parteien mit 55 Sitzen wieder eine Mehrheit innehaben, während die beiden prorussischen Parteien lediglich 46 Sitze erhielten.


Parlamentswahl

Und das Resultat der Wahl war das Ex-Premier Leancă nicht mehr Premier wurde:

Proeuropäischer Block unter Expremier Leancă scheiterte offenbar mit Bildung einer Koalition

Chişinău/Sarajevo – Der neue Premier soll Chiril Gaburici heißen, ein Businessmann, der in der Telekommunikationsbranche seine Karriere gemacht hat. Iurie Leancă ist damit aus dem Spiel. Für die EU ist das eine Enttäuschung und für jene Moldauer auch, die dem Expremier vertrauen, weil er für Integrität und Transparenz stand.


Regierungsbildung Moldawien

So auch im Fall der baltischen Staaten. Da gibt es auch starke russische/prorussische Minderheiten.

Die liberale Regierungspartei Estlands hat die nach Russland orientierte Zentrums-Partei bei der Parlamentswahl knapp geschlagen. Möglich wurde der Sieg allerdings nur, weil knapp 100.000 ethnische Russen kein Wahlrecht haben - ein klares demokratisches Defizit in dem EU-Staat.

Wahlen Estland

Ob Russland diese Wahlen anerkennt? Durch dieses Demokratiedefizit sind Gründe für Einmischung á la Ukraine vorhanden. Innenpolitisch. Es fehlen nur die entsprechende "Separatisten"....
Victor
schrieb am 06.03.2015, 20:38 Uhr
Vergiss nicht den Süden der Moldaurepublik. Da gibt es einen "eingefrorenen" Konflikt, es stationieren russische Truppen
Tolles Land, dieses Moldavien: dort liegt der Osten im Süden ;-)
Meines Wissens gibt es zw. Transnistrien und Moldavien Grenzposten der OSZE. Gibt es in der sozialistischen Museumsrepublik Transnistrien tatsächlich noch russische Truppen (Kampfverbände)?
Harald815
schrieb am 07.03.2015, 22:26 Uhr
Bei der CSAT-Sitzung, die Iohannis leitete, gab er allen zur Begrüßung die Hand, nur dem General Ion Oprişor nicht. Nach der Entlassung von George Scutaru (möglicherweise damit dieser als SIE Direktor ernannt wird) trat Ion Oprişor dessen Nachfolge als Präsidentenberater an.
Was kann das alles bedeuten?
getkiss
schrieb am 08.03.2015, 08:07 Uhr
Was kann das alles bedeuten?

Schlimmes.
Erst hat er ihn ernannt,
nun hat ihn nicht erkannt,
den Neuen, den "kleinen" Opriş...
getkiss
schrieb am 13.03.2015, 13:35 Uhr
Politiker nach Dubai?

So eben bei Realitatea.tv gehört:

Duba-i pregătită
_grumpes
schrieb am 15.03.2015, 08:00 Uhr
Infrangerea sistemului ticalosit

Din 2005 pana in 2015 refrenul invariabil al celor care ajungeau la DNA era "victima a justitiei basiste"
La inceputul lui 2014, Victor Ponta promitea dreptate pentru toate aceste "victime" in timp ce actiunea DNA s-a intensificat exponential si fara culoare politica.

Iata ca "basismul" s-a incheiat, dar nu si contestarea Justitiei.


Sigur ca de vina pentru toate acestea nu mai e "basismul". Acum de vina sunt procurorii care si-au luat-o in cap, de vina este noul Cod Penal care stimuleaza denuntul, de vina sunt serviciile secrete care manevreaza lupta politica cu ajutorul mijloacelor judiciare.

S-a schimbat refrenul, dar fondul e acelasi - contestarea Justitiei de catre sistemul ticalosit terifiat. Cu cat Justitia inainteaza mai adanc in serparie, cu atat aceasta este mai reactiva si mai violenta.


In spatele procurorilor nu mai sta doar presiunea externa. Sta imensa majoritate a cetatenilor acestei tari care s-au saturat sa fie spoliati si umiliti. Care incep sa inteleaga ca banii care nu au ajuns in drumuri, scoli, spitale si chiar salarii s-au scurs in spagi din off-shore-uri sau sacose.
getkiss
schrieb am 15.03.2015, 10:45 Uhr

Infrangerea va fi insa definitiva cand aceasta sustinere se va transpune in vot si romanii vor refuza sa mai aleaga corupti si, de aceea, partidele se vor teme sa-i mai puna pe liste.

Eben.
"Sistemul ticăloşit" hat vielleicht ein paar "Opfer" verloren. Den Krieg noch lange nicht.....
_grumpes
schrieb am 16.03.2015, 21:32 Uhr (am 16.03.2015, 21:34 Uhr geändert).
Bald sitzen alle Politiker Rumäniens im Knast.
Die DNA scheint gute Arbeit zu leisten. Aber: Wenn die alle im Knast sitzen, und keine ehrliche "Nachwuchskräfte" herantreten, wer soll dieses Land noch regieren ?
Klaus Johannis alleine wohl kaum.

Ein neues Beispiel von vielen: Radu Mazare a fost retinut - e acuzat ca a luat mita noua milioane de euro

Oder liegt es vielleicht daran :De ce în România cățelușul cu părul creț nu e băgat la pușcărie?

… Generații la rând de copii cresc și se educă cu poezioara „Cățeluș cu părul creț”. (Din păcate, nu am reușit să identific autorul, de aceea o trec la categoria „folclorul copiilor”):
Cățeluș cu parul creț,
Fură rața din coteț.
El se jură că nu fură,
Dar l-am prins cu rața-n gură.

Ce află copii din această poezioară? Că există un cățeluș, deci un câine încă mic, dar care deja fură. La această vârstă fragedă cățelușul e deja certat cu morala: deși a fost prins în flagrant delict („cu rața în gură”, cățelușul nu-și recunoaște vina, nu-și cere iertare, ci, dimpotrivă, pledează nevinovat și „se jură că nu fură”. În poezie nu se spune dacă infractorul cu părul creț a angajat un avocat ca să-l apere, ce partid se află la putere, cine controlează Procuratura generală, Centru Național Anticorupție, Comisia Națională de Integritate… Sunt sigur că dacă poetul anonim ar fi dezvoltat subiectul în această direcție, am fi aflat că (pauză) cățelușul cu părul creț a declarat presei că acuzația de furt este o aberație și e o răfuială politică. Despre toate acestea însă în cele patru rânduri de poezie nu se spune nimic și sunt sigur că simpatiile majorității lor sunt de partea „cățelușului cu părul creț”. Credeți că cineva e îndurerat de soartă biete rațe care a nimerit în gura călăului? Sau deranjează pe cineva că acesta minte în ciuda tuturor evidențelor?
Tiki Tan
schrieb am 22.03.2015, 08:05 Uhr
Ritualul de inițiere în Mișcarea Populară
https://www.youtube.com/watch?v=WRSwGepKaZE
_grumpes
schrieb am 25.03.2015, 22:23 Uhr
Scrisoare pentru Iohannis: Dizolvati Parlamentul, fiti eroul poporului care v-a ales

"Probabil mi-ati raspunde ca nu e atat de simplu, ca nu sunt toti corupti ci doar cei a caror vinovatie e dovedita in justitie. Eu v-as raspunde ca nu mai avem rabdare. Au avut timp 25 de ani sa dovedeasca buna credinta si nevinovatia. Nu au facut-o.
"Ne-au furat prezentul prin fraude fiscale colosale demne de record si ne-au furat si viitorul domnule presedinte. Au furat viitorul copiilor nostri. Au taiat padurile tarii. Au lipsit pe copiii nostri de prima carte, prima piatra de la temelia educatiei lor. Credeti ca nu e de ajuns?", scrie barbatul.
Am sa inchei aceasta scrisoare rugandu-va sa faceti ceva pentru poporul roman. Rugandu-va sa faceti ce noi, poporul umilit, infometat si ratacit am face-o intr-un mod nu tocmai pasnic impinsi de disperare si saracie. Faceti-o dumneavoastra domnule Presedinte. Fiti dumneavoastra eroul de care avem nevoie. Fiti dumneavoastra eroul din cartile de istorie ale stranepotilor nostri", mai scrie Ciprian Cazacu.

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.