Rumänien heute

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.

getkiss
schrieb am 22.05.2012, 11:53 Uhr (am 22.05.2012, 11:54 Uhr geändert).
Şi o veste caracteristică pentru minorele din România, găsită pe aceeaşi pagină ca a lui mirceaurel:

Generația messenger se dovedește a fi precoce în materie de sex. La fiecare trei zile, o minoră avortează

www.adevarul.ro/locale/hunedoara/Generatia-messenger-dovedeste-fiecare-avorteaza_0_704929568.html

Und so wird langsam das ganze Bild komplett.....
Mircea32
schrieb am 22.05.2012, 12:01 Uhr
getkiss


Şi o veste caracteristică pentru minorele din România, găsită pe aceeaşi pagină ca a lui mirceaurel:


La varsta ta probabil nu mai intelegi asa ceva. Ai si uitat cum a fost, nu-i asa ?!
getkiss
schrieb am 23.05.2012, 07:35 Uhr
Große "Neuigkeit".
Neuester Klatsch und Tratsch.
Der neue rumänische Außenminister, Andrei Marga, soll früher kommunistischer Aktivist in der Studentenorganisation von Klausenburg gewesen sein.

www.evz.ro/detalii/stiri/legatura-intre-andrei-marga-si-elena-ceausescu-982805.html

Angeblich soll der Onkel seiner Frau, der seine Karrierre förderte, ein Intimus von Elena Ceauşescu gewesen sein.
Mircea32
schrieb am 23.05.2012, 16:00 Uhr
Puteti sa calculati aici cu cat ati pagubit statul roman care v-a crescut si educat.
Cat era pretul cerut de Ceausescu pe cap de taran ?! 4.000 DM ?! Ieftin, ieftin.


Pentru fiecare om statul cheltuie până în momentul în care ajunge la vârsta de angajare circa 10.000 de euro în cazul în care acesta are studii medii, pe educaţie, transport, servicii sociale etc, şi 20.000 de euro pentru o persoană cu studii superioare. România a pierdut astfel în 40 de ani 40-50 de miliarde de euro, în favoarea Italiei, Germaniei, Spaniei, Canadei, Americii, ţări bogate toate.


Link
TAFKA"P_C"
schrieb am 23.05.2012, 16:09 Uhr
Te referi acum la cei 3.000.000 de Români de peste hotare?
Mircea32
schrieb am 23.05.2012, 16:15 Uhr


Te referi acum la cei 3.000.000 de Români de peste hotare?


Aceia macar trimit bani acasa, multi bani.
kranich
schrieb am 23.05.2012, 16:20 Uhr
Wollte ich auch fragen: Unsere Landsleute, die ausgewandert sind, beziffern sich m.W. auf ca. 200.000, im Vergleich zu den drei Millionen Rumänen, die dem Land den Rücken gekehrt haben, schon eine Minorität, oder, Mircea???
TAFKA"P_C"
schrieb am 23.05.2012, 16:50 Uhr (am 23.05.2012, 16:56 Uhr geändert).
Aceia macar trimit bani acasa, multi bani.

Zău aşa. Şi tu i-ai numărat pe toţi, care fac asta.

http://www.hotnews.ro/stiri-diaspora-8782356-emigrantii-romani-economisesc-mai-mult-decat-trimit-tara-studiu.htm


Daca un emigrant roman a trimis in medie familiei sale 2.157 euro, 40% dintre emigranti nu au efectuat niciun transfer, potrivit sondajului efectuat de Agentia internationala de informatii privind tara de origine (IASCI) si Fundatia Soros.

"Principala concluzie este ca emigrantii pleaca pentru a realiza economii si nu pentru a trimite bani familiilor lor", a declarat directorul IASCI si autorul studiului, Nicolaas de Zwager.

Potrivit acestuia, sondaje similare facute in ultimii ani in Albania, Bosnia-Hertegovina, Kosovo si Republica Moldova au aratat comportamente diferite.

"In Moldova, femeile emigreaza in principal in Italia si in Spania, in timp ce barbatii fie pleaca in Rusia, fie raman acasa cu copii. Transferurile de bani ajung pana la 60% din veniturile unui emigrant", a explicat el.

In schimb, in Romania se pleaca cel mai adesea in cuplu si se trimit mai putini bani familiilor lasate acasa.

Romanii economisesc in special pentru a-si cumpara o casa, pentru a incepe o afacere, pentru a plati educatia copiilor sau pentru a-si asigura o pensie.

Din cei aproximativ 2,9 milioane de romani care muncesc in strainatate, 43% se afla in Italia, 23% in Spania, 7% in Germania si 5% in Franta, potrivit acestui studiu.

Ancheta a fost efectuata in randul a 15.000 de gospodarii din Romania si a 2.900 de emigranti romani.

Mynona
schrieb am 23.05.2012, 17:11 Uhr
care v-a crescut si educat

Also,zumindest bei mir waren das meine Eltern.
Mircea32
schrieb am 23.05.2012, 17:22 Uhr

Also,zumindest bei mir waren das meine Eltern.


Kann sein, man merkt es.
Mynona
schrieb am 23.05.2012, 17:34 Uhr
Da bin ich auch sehr,sehr froh drüber.

Auf jeden Fall bin ich somit einer gewissen Gehirnwäsche entgangen.
@ grumpes
schrieb am 23.05.2012, 19:21 Uhr (am 23.05.2012, 19:28 Uhr geändert).
Fahren Sie mit der Maus über die Box um die Vorschau anzuzeigen.
Von Benutzern verlinktes Bild - Link zum Bild


@Mircea32 :
Puteti sa calculati aici cu cat ati pagubit statul roman care v-a crescut si educat.
Cat era pretul cerut de Ceausescu pe cap de taran ?! 4.000 DM ?! Ieftin, ieftin.


Für einen wie dich, würden wir grad noch 10 Euro bekommen .
Ein schlechtes Geschäft !
(Asta numai pentru că mă-ta şi tac-tu au fost ţărani şi n-ai primit prea multă edicaţie !)
TAFKA"P_C"
schrieb am 23.05.2012, 19:27 Uhr
Puteti sa calculati aici cu cat ati pagubit statul roman care v-a crescut si educat.

Şi pentru tine n-a mai rămas nimic, de aia tot bagi pastile aici.
Zwerg Bumsti
schrieb am 23.05.2012, 19:40 Uhr
Wollte ich auch fragen: Unsere Landsleute, die ausgewandert sind, beziffern sich m.W. auf ca. 200.000, im Vergleich zu den drei Millionen Rumänen, die dem Land den Rücken gekehrt haben, schon eine Minorität, oder, Mircea???

wieviel dummheit geht auf 1 soxen?

von den rumänischen rumänen sind somit etwa 15% ausgewandert, von den möchtgerndeutschen soxischen luxemburgischen rumänen sind 97% ausgewandert, aber erst mit dem ende des kommunismus, irgendwie muss denen der kommunismus sehr gefallen haben
Zwerg Bumsti
schrieb am 23.05.2012, 19:49 Uhr
Puteti sa calculati aici cu cat ati pagubit statul roman care v-a crescut si educat.

mircea, hier muss ich dir leider sehr unwirsch widersprechen: hast du den eindruck dass einer oder der andere der hier sich geifernd ergiessenden jemals irgendeine erziehung genossen hätte?
das rumänische schulsystem hat sein beste getan, immerhin ging ein Ioan Holder, ein Radu Mihaileanu, ein erlend Krauser, eine Nadia Coamneci, eine sala codruta, ein Maia Morgenstern daraus hervor.
Aber es gab auch flops: Herta Müller und die temeswarer möchtegern-deutschen jung.nazionalisten, die haben im rumänischen system nix gelernt, lad aber nicht am rumänischen schuölsystem sonder eher an dr sommer von der bravo und am standard-werk des deutschtums: mein Krampf, das irgendwie doch imer wieder verfügabar war zum lesen und von übereifrig missionierenden aus deustchland zu besuch kommenden Ex-SS:Onkels eifrig unter den jungen dorftrotteln (die schwoben brachten es fertig auch in der uralten türkischen stadt temeschwar dorftrotteln zu züchten) verbreitet wurde.

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.