Rumänien heute

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.

Elsam
schrieb am 18.12.2012, 22:34 Uhr

Etwas Anderes fällt dir nicht ein,ich mein so wird die Nation immer größer,schleichend aber es wird


Die Nation war groß schon lange bevor 2000 von deinen Ahnen sich auf dem Weg hierher gemacht haben
Von den Bergen Griechenlands, durch das Land der heutigen Ungaren, über die Karpaten bis weit in der Ukraine und entlang des Schwarzen Meeres.




La scurt timp după împărțirea Imperiului Roman, în Imperiul Bizantin, limba oficială a devenit greaca, iar în imperiu există puține înregistrări scrise despre alte limbi, dar pentru limba proto-română și limba albaneză sunt dovezi că acestea existau.

Se pot găsi urme ale proto-românilor în numele de origine latină ale unor toponime din secolul V, printre care Skeptekasas („Șapte case”), Burgulatu (Cetate lată), Lupofantana („Fântâna lupului”), Gemellomuntes („Munții gemeni”)[1].

Prima menționare în scris a unor cuvinte din latina vulgară autohtonă în Peninsula Balcanică apare, potrivit unei cronici bizantine, în 586, în timpul unei campanii militare împotriva avarilor, în estul Balcanilor. Atunci, când încărcătura de pe un măgar căzu, cineva a strigat în limba sa maternă: Torna, torna, fratre![2][3][4].

În lucrarea sa Strategikon din 602, împăratul Maurikios (Mauriciu) îi numește „romani” pe unii indivizi refugiați în Imperiul Bizantin din teritorii nord-dunărene și care aveau funcția de călăuze în cadrul armatei bizantine.[5] Unii oșteni romanici din oastea bizantină foloseau cuvinte din limba lor maternă, de exemplu „clisura”, „sculca” etc.[6]

Însemnarea de la Mănăstirea Kastamonitu din sec. al VIII-lea atestă blachorechinos-i din jurul Salonicului. Constantin al VII-lea Porfirogenetul, împărat din sec. al X-lea, face distincția între romei, populația greacă, și romani, adică populația vorbitoare a unor dialecte neoromanice din Imperiul Bizantin.




lucky_271065
schrieb am 18.12.2012, 23:12 Uhr
Bulgarii la muzeu, romanii la veceu

Intre Romania si Bulgaria exista o intelegere oficiala: Romania le acorda sprijin bulgarilor de aici si Bulgaria le acorda sprijin romanilor de la sud de Dunare. Asa stau lucrurile pe hartie, in tratatul bilateral semnat de cele doua tari. In realitate, Romania si-a indeplinit obligatiile peste masura: bulgarii au doua licee si o clasa pilot, au reprezentant in Parlament, si numai pe probleme culturale au primit anul trecut o finantare de aproximativ sase sute de mii de euro.

Romanii din Bulgaria nu au primit din partea autoritatilor bulgare nici o finantare, nu au reprezentant in Parlament si au un singur liceu, la Sofia, departe de zona etnicilor romani si, deci, cu un acces dificil. De obicei, la liceul "Mihai Eminescu" din Sofia invata copii de etnie bulgara. Acestia cumpara "adeverinte de etnic roman" si obtin in felul acesta posibilitatea unei burse din partea statului roman, prin intermediul Ambasadei Romaniei. Cum o astfel de bursa inseamna scolarizare gratuita, casa si bani de buzunar, 80 de euro pe luna, "adeverinta de roman" a inceput sa aiba un pret bun: ajunge sa coste si doua mii de euro, pentru cine vrea sa intre la medicina, de exemplu. Adeverintele sunt eliberate de unele asociatii etnice, dar, cu siguranta, exista si alte complicitati. Asa se face ca din 80 de burse acordate anual etnicilor romani din Bulgaria, probabil doar 10% dintre bursieri sunt in mod real de etnie romana.
Pe acelasi principiu al reciprocitatii, la Calafat, bulgarii au primit un intreg etaj din Muzeul de Arta Contemporana, pentru un institut cultural. Si de data aceasta, bulgarii au stiut sa se descurce: romanii din Vidin au primit ca spatiu... un veceu din primarie. Au fost scoase pisoarele si toaletele si, dupa revopsire, a primit titulatura de Institutul Cultural Roman Vidin, patronat de un anume domn Juvetov, cu alura de valutist.


Romanii din Bulgaria

Trist. Dar probabil in mare parte adevarat.
gerri
schrieb am 18.12.2012, 23:27 Uhr
@ Damals waren Hundert Schafhirten mit Familie, aus dem Steinreichen Albanien und Griechenland auf suche nach grünen Weiden, ein Volk.
Oder meinst du die Söldner aus allen besetzten Ländern,die versuchten eine gemeinsame Sprache mit vulgarischem Latein zu gebrauchen, um sich irgendwie zu verständigen?
gerri
schrieb am 18.12.2012, 23:32 Uhr
@ Cum Bulgarii sunt mai şmecheri ca românii?
Acum chiar vine sfîrşitul lumii!

kranich
schrieb am 19.12.2012, 09:51 Uhr (am 19.12.2012, 09:52 Uhr geändert).
Schon wieder ein Viertele zu viel getrunken?

So, so, Herr "Geograph" Elsam, wenn einem die Argumente ausgehen, wird die Beleidigungsmasche aufgezogen. Schämst du dich denn wirklich nicht?
getkiss
schrieb am 20.12.2012, 11:11 Uhr (am 20.12.2012, 11:11 Uhr geändert).
Unter dem Link

http://www.tvrplus.ro/emisiuni-decembrie-rosu-89-10

ist eine Serie von Fernsehdokumenten zu sehen, über die Ereignissen aus Dezember 1989 in Rumänien.
Elsam
schrieb am 20.12.2012, 19:01 Uhr

@ Cum Bulgarii sunt mai şmecheri ca românii?
Acum chiar vine sfîrşitul lumii!


Noroc ca mai ai si sclipiri de umor, de nu se poate omul supara definitiv pe tine.
Serban
schrieb am 20.12.2012, 19:32 Uhr
"Wikipedia (rumänisch)

Spiru Haret (n. 15 februarie 1851, Iași; d. 17 decembrie 1912, București), matematician român, astronom, pedagog, reformator al învățământului românesc, ministru (Ministrul
Cultelor și Instrucțiunii Publice), academician."

Servus
@Gerri, Sie sind viel zu vehement. Dem groessten Teil der Rumaenen ist Spiru Haret nicht bekannt. Leider. Fuer diejenigen, denen der Name etwas sagt, ist er armenischer Herkunft. Komischerweise findet man gleich auf ... Wikipedia (fuer die meisten 'ne Art Bibel geworden :)) die Liste der Rumaenen armenischer Abstammung. Guck mal: http://ro.wikipedia.org/wiki/Lista_rom%C3%A2nilor_de_origine_armean%C4%83

Auf jeden Fall, spielt er eine bedeutende Rolle in der rumaenischen Kultur und keine Rolle in der armenischer Kultur. Koennte sein, dass er sich selber als Rumaene bezeichnet hat, was zu der Zeit nicht aussergewoehnlich war. So z.B. die Armenier aus Siebenbuergen: die meisten bekennen sich zum Ungartum. Ist was Faules dran?

Gruss,
Andrei
Hermann_Gregor
schrieb am 20.12.2012, 19:55 Uhr (am 20.12.2012, 19:56 Uhr geändert).
Serban, anbei das Zitat auf englisch:
Haret was born in Iaşi, Moldavia, to an old Armenian family, and showed an early talent for mathematics, publishing two textbooks (one in algebra and one in trigonometry) when he was still a high school student.
Für dich sicher kein Problem, so wie mit Alexandru Flechtenmacher (Hai sa dam mina cu mina...) so wie mit Matei Corvin..., mit Biertan, Sighisoara, Samuel Klein, u.s.w...
gerri
schrieb am 20.12.2012, 20:06 Uhr
@ Die Nachlässigkeit und Akzeptanz wurden bewusst ausgenützt,aus Georg wurde Gheorghe,aus Andreas wurde Andrei usw.so lebt bald nur noch eine Nation im Land.
Nur die Rrom sind unbequem,die werden immer mehr,wieviele es sind ist geheim.
Serban
schrieb am 20.12.2012, 20:24 Uhr (am 20.12.2012, 20:25 Uhr geändert).
Meine beiden Herren,

Haben Sie wirklich gelesen, was ich geschrieben habe?
Sie lesen auf der Wikipedia-Seite, Spiru Haret sei Rumaene. Als ob Wikipedia die Stellung der gesamten rumaenischen Bevoelkerung gegenueber Spiru Haret's Abstammung irgendwie vertreten wuerde! Als ob es solch' eine Stellung gaebe...
Dieselbe Webseite zaehlt Spiru Haret anderswo zu den Armenier Rumaeniens...

Uebrigens: ich habe als Kind gelernt, dass auch Garabet Ibraileanu Armenier war.

Gruss,
Andrei
Arend
schrieb am 20.12.2012, 20:32 Uhr (am 20.12.2012, 20:41 Uhr geändert).
Serban!

Walachen(als ULAH,UALAH)stammen ursprünglich nun mal aus Armenien Link

"Walachen:ein buntes Gemisch aus Turkvölkern, Griechen, Armeniern"Zitat Sorin Mitu
Serban
schrieb am 20.12.2012, 21:01 Uhr (am 20.12.2012, 21:02 Uhr geändert).
Na bitte schoen!
Die Kontroverse hat Arend in bewaehrtem Stil weggeraeumt...
Andrei
Hermann_Gregor
schrieb am 20.12.2012, 21:01 Uhr
Hallo Arend,
ganz erstaunlicher link, 200 km nördlich von Athen finden wir die Wallachian Tessaloi.
Lucky, Serban etc, da findet ihr die "Formarea poporului roman.."
Arend
schrieb am 20.12.2012, 21:16 Uhr
Hermann_Gregor!

Früher im Mittelalter hat jeder gewusst wer die Walachen sind.Nur Sie waren nicht als Walachen bekannt sondern als Ulah.Deswegen nennen die Ungarn sie als Oláh.Leider im Mittelalter hat man die U Buchstabe noch nicht benutzt.Und Ulah wurde als Vlah geschrieben.So können heute die Rumänen die Welt Täuschen.Alle suchen nach Herkunft der Walachen.(was sie nicht finden)Aber keiner Forscht nach Ulahen,und ihren Herkunft.

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.