Rumänien heute

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.

MomoB
schrieb am 08.07.2013, 21:27 Uhr
In Tara Orbilor Chioru'i Imparat.


Din Tara Orbilor multi Chiori au plecat.
lucky_271065
schrieb am 08.07.2013, 21:44 Uhr (am 08.07.2013, 21:47 Uhr geändert).
Die Brukenthalschule in Hermannstadt kann sich immer noch sehen lassen!

Colegiul Naţional Brukenthal – promovabilitate de 100 la sută la Bac 2013.

Toţi elevii Colegiului Naţional "Samuel von Brukenthal", candidaţi la Bacalaureatul 2013, au promovat "Examenul maturităţii". Acest rezultat plasează colegiul sibian pe locul I pe judeţ în ceea ce priveşte promovabilitatea. În acest top select locul al II-lea este ocupat de Colegiul Naţional "Octavian Goga", Colegiul Naţional "Gheorghe Lazăr" situându-se pe locul al III-lea în ordinea promovabilităţii Bacalaureatului din acest an.


colegiul-national-brukenthal-promovabilitate-de-100-la-suta-la-bac-2013

Und das mit über 90% Kindern aus rumänischen Familien, die Deutsch als Fremdsprache gelernt haben.

"Jos palaria!"

Vor den Schülern, Lehrern und Eltern!

P.S. Da müssen sich die Privatschulen in Deutschland wohl verstecken. Oder?
sibihans
schrieb am 08.07.2013, 21:50 Uhr
"Deci dacă eram faimoşi, luam cu toţii BAC-ul, da?"

O elevă de la liceul Dimitrie Bolintineanu, nemulţumită de rezultatele de la bacalaureat
lucky_271065
schrieb am 08.07.2013, 22:06 Uhr (am 08.07.2013, 22:19 Uhr geändert).
Mai mult de jumătate dintre femeile din România (55%) declară că sunt fericite cu viaţa pe care o au, printre elementele care contribuie la fericirea lor numărându-se atitudinea faţă de viaţă, relaţia cu partenerul şi statutul social, potrivit unui studiu pan-regional al Discovery Networks.

Factorul care influenţează în cea mai mare măsură fericirea unei femei este atitudinea ei faţă de viaţă, se arată într-un studiu realizat de Discovery Networks, despre principalele surse ale fericirii în rândul persoanelor de sex feminin. După "Species", un studiu complex despre comportamentul tinerilor bărbaţi din Europa, realizat în 2008, Discovery şi-a propus să afle ce anume le face pe femeile din ziua de azi să se simtă împlinite, în contextul carierei, al familiei şi al societăţii în general.



Intitulat "She: În căutarea fericirii ei", studiul explorează toate aspectele importante - de la relaţii până la familie şi carieră - pentru a dezvălui ce anume le face pe femei fericite. Cercetarea a fost realizată în a doua jumătate a anului 2012, pe un eşantion de 5.500 de femei cu vârste cuprinse între 20 şi 49 de ani, din 11 ţări din Europa (inclusiv România), Rusia şi Africa de Sud, abordând subiecte foarte diverse, precum partenerul ideal, atitudinea faţă de muncă şi relaţia dintre femei şi poziţiile de putere, banii sau împărţirea responsabilităţilor casnice. Îmbinând rezultatele chestionarelor online cu o serie de interviuri în profunzime cu femei din cele unsprezece state, raportul oferă o perspectivă solidă şi fascinantă asupra vieţii femeilor din ziua de azi.


http://www.gandul.info/magazin/studiu-discovery-55-dintre-femeile-din-romania-declara-ca-sunt-fericite-cu-viata-pe-care-o-au-11109218

Und im Gegensatz dazu:

Umfrage in elf StaatenDeutsche sind Europas Sorgenmeister


Umfrage in elf Staaten: Deutsche sind Europas Sorgenmeister

Gute Wirtschaftslage, niedrige Arbeitslosigkeit, hohe Löhne - und doch sehen die Menschen nirgendwo mehr Probleme als in Deutschland. Das ist das Ergebnis einer europaweiten Umfrage.


http://www.spiegel.de/wirtschaft/soziales/gfk-umfrage-in-elf-staaten-deutsche-sind-europas-sorgenmeister-a-909610.html

Wer hätte das gedacht?
Lilith
schrieb am 08.07.2013, 22:46 Uhr (am 08.07.2013, 22:46 Uhr geändert).
Intitulat "She: În căutarea fericirii ei", studiul explorează toate aspectele importante - de la relaţii până la familie şi carieră - pentru a dezvălui ce anume le face pe femei fericite

quantitative Informationen...wer hat diese Erfahrenswerte mit der Theorie verwoben, doch nicht etwa ein Mann
Hat die Menschheit keine anderen Sorgen?

Klingsor
schrieb am 08.07.2013, 22:48 Uhr
@lucky:Die Brukenthalschule in Hermannstadt kann sich immer noch sehen lassen!

"Colegiul Naţional Brukenthal – promovabilitate de 100 la sută la Bac 2013.

Toţi elevii Colegiului Naţional "Samuel von Brukenthal", candidaţi la Bacalaureatul 2013, au promovat "Examenul maturităţii". Acest rezultat plasează colegiul sibian pe locul I pe judeţ în ceea ce priveşte promovabilitatea. În acest top select locul al II-lea este ocupat de Colegiul Naţional "Octavian Goga", Colegiul Naţional "Gheorghe Lazăr" situându-se pe locul al III-lea în ordinea promovabilităţii Bacalaureatului din acest an."

colegiul-national-brukenthal-promovabilitate-de-100-la-suta-la-bac-2013

Und das mit über 90% Kindern aus rumänischen Familien, die Deutsch als Fremdsprache gelernt haben.

"Jos palaria!"

Vor den Schülern, Lehrern und Eltern!

P.S. Da müssen sich die Privatschulen in Deutschland wohl verstecken. Oder?


Tja, aber was Sie (absichtlich?) ignorieren:

Fahren Sie mit der Maus über die Box um die Vorschau anzuzeigen.
Von Benutzern verlinktes Bild - Link zum Bild


Link:
Promovabilitate ZERO: la Automecanica Mediaș, niciun elev nu a luat BAC-ul. La Cisnădie, la fel



Promovabilitate ZERO: la Automecanica Mediaș, niciun elev nu a luat BAC-ul. La Cisnădie, la fel

08 Iulie 2013 22:33 | Sibiu
Traian Deleanu

Fahren Sie mit der Maus über die Box um die Vorschau anzuzeigen.
null
Von Benutzern verlinktes Bild - Link zum Bild


Niciun elev care a terminat anul acesta liceele tehnologice Automecanica din Mediaș, respectiv cel din Cisnădie, nu a reușit să obțină note de trecere la toate probele bacalaureatului ce a avut loc săptămâna trecută.

Spre ”norocul” acestor două instituții de învățământ, imaginea a mai fost salvată de cinci elevi din promoțiile anterioare, care s-au înscris din nou la examene și au reușit să obțină note de trecere.
La Automecanica Mediaș (foto) au obținut diploma de bacalaureat doi elevi din promoțiile anterioare (unul cu 6,66, iar celălalt cu media 6,58), iar la Liceul tehnologic din Cisnădie, o fată înscrisă la seral și alți doi elevi tot din promoțiile anterioare au rezultatele finale ”reușite” cu mediile 7,11, 6,58 și, respectiv, 6,55.

Rezultate slabe, chiar și la licee teoretice

Doar șase din 16 candidați înscriși au trecut examenul de bacalaureat și la Liceul Tehnologic ”Timotei Cipariu” din Dumbrăveni. La fel, din cei șase elevi, doar doi sunt din promoția 2013, ceilalți patru fiind elevi mai vechi ai instituției de învățământ.
La Liceul Tehnologic Mîrșa, din cei 53 de candidați înscriși la Bacalaureat, unul a fost eliminat de la examene, opt nu s-au mai prezentat, 34 au fost declarați respinși, doar zece fiind cei care au și promovat examenul. 8,93 a fost media maximă de la Liceul Tehnologic Mîrșa.
Nu doar în cazul liceelor tehnologice, rezultatele examenului de bacalaureat sunt slabe. Tot la Dumbrăveni, la Liceul teoretic din oraș, din cei 22 de elevi înscriși, șapte este numărul celor care au și o medie ce le permite obținerea diplomei, 7,83 fiind media maximă.

60 de respinși la Agnita. Alte sute și la Sibiu

La Agnita, Colegiul tehnic ”A.T. Laurian” a avut anul acesta un număr de 105 candidați înscriși. Nu s-au prezentat 14 la examen, iar 60 au fost respinși. Cinci dintre elevii care au reușit au medii peste nouă.
Nu doar în licee sau colegii din orașele din județ procentul de promovabilitate a fost scăzut. La Colegiul Tehnic Cibinum, din 123 de candidați înscriși, nu s-au prezentat la examene opt, iar 72 au avut o medie sub 6, deci au ”picat”.
La Colegiul Tehnic ”Independența”, tot din Sibiu, numărul elevilor care nici nu s-au mai obosit să se prezinte la examene depășește un sfert din numărul celor înscriși. După cei 62 neprezentați, alți 122 nu au reușit să obțină notele necesare pentru a reuși să treacă de examenul de bacalaureat. Au reușit doar 46.

Notă maximă pe liceu: 6,68, la Copșa Mică

La Miercurea Sibiului au reușit să treacă examenul șase din nouă candidați, la Săliște au trecut 17 din 30 înscriși, iar la Copșa Mică nota maximă înregistrată de elevii Liceului Tehnologic ”Nicolae Teclu” Copșa Mică a fost 6,68. Un alt băiat, dintr-o promoție anterioară de această dată, a mai avut media 6,1, iar restul de 21 de candidați au fost respinși. Doi nu s-au prezentat.
La Tălmaciu, din cei 24 de candidați înscriși de la Liceul Tehnologic ”J. Lebel”, jumătate au reușit să treacă examenul.

Foto: Facebook


vizualizari: 137
________________________________________________

Medias:Mediasch
Cisnadie: Helta(altd.)/Heltau
Copsa Mica: Klein-Kopisch/Kleinkopisch
Axente Sever: Frauendorf
Dumbraveni: Elisabethstadt
Agnita: Agnetheln
Sibiu: Hermannstadt
Talmaciu: T(h)almesch
_____________________________________




Mit viel Spaß

Klingsor vz Vngerlant


MomoB
schrieb am 09.07.2013, 00:22 Uhr
Tja, aber was Sie (absichtlich?) ignorieren:
Mit viel Spaß


Es sieht so aus als du dich freuen würdest. Aber der Grund entgeht mir.
Es liegt vielleicht an der Weisheit die das Alter so mit sich bringt?
lucky_271065
schrieb am 09.07.2013, 00:50 Uhr
@Klingsor

Tja, aber was Sie (absichtlich?) ignorieren:

Ich verbitte mir dergleichen Unterstellungen.

Zuerst habe ich einen Link mit den Ergebnissen der Abi-Prüfung landesweit, die sowohl auf die Besten als auch auf die schlechtesten Ergebnisse - bezogen auf die Landeskreise - bezug nimmt.

Und dann habe ich das Ergebnis für das Brukenthal-Kollegium verlinkt.

Wenn der Landesdurchschnitt bei 50-60% liegt, und die Ergebnisse einiger Lyzeen bei fast 100%, ist es logisch, dass die Ergenbisse anderer Lyzeen nahe bei Null liegen.

Was ich unterstrichen habe, sind die guten Ergebnisse der Lyzeen mit deutscher Unterrichtssprache. Speziell der Brukenthalschule. Die schlechten dürfen gerne Sie bringen, wenn es Ihnen Spass macht.
gehage
schrieb am 09.07.2013, 09:50 Uhr (am 09.07.2013, 09:51 Uhr geändert).
Spass

Und wenn Du schon so eine gute deutschlehrer/in hattest: das heißt spaß lucky, und nicht spass! das a wird lang ausgesprochen und nicht kurz. streng dich ein bissl an, es geht schon, das mit dem "ß" schreiben. soviel zu: mai und m-ai von henny, die du korrigiert hast...

nichts für ungut...
Shimon
schrieb am 09.07.2013, 10:30 Uhr
Mensch gehage – viele Tastaturen besitzen kein „ß“ und deren Besitzer verzichten auch gerne darauf…
Klingsor
schrieb am 09.07.2013, 11:16 Uhr (am 09.07.2013, 11:34 Uhr geändert).
Meine WAAGE hat immer ZWEI Schalen im Ausgleich, also, metaphorisch betrachtet, eine Sorte alte Dialektik:



Fahren Sie mit der Maus über die Box um die Vorschau anzuzeigen.
Gerechtigkeit= Ausgleich
Von Benutzern verlinktes Bild - Link zum Bild


Fahren Sie mit der Maus über die Box um die Vorschau anzuzeigen.
GLEICHGEWICHT: Pro und Contra
Von Benutzern verlinktes Bild - Link zum Bild






"Tja, aber was Sie (absichtlich?) ignorieren:"

Ich verbitte mir dergleichen Unterstellungen.


(Elementare) Rhetorik & Stilistik


Frage:
"Tja, aber was Sie (absichtlich?) ignorieren:"

Eventuelle Unterstellung(en):

"Tja, aber was Sie (absichtlich) ignorieren:"

"Tja, aber was Sie (absichtlich?!) ignorieren:"

Angriff:

"Tja, aber was Sie (absichtlich!) ignorieren:"


Also, keine mörderische Absicht...



Mit viel Spaß
Klingsor vz Vngerlant



seberg
schrieb am 09.07.2013, 11:32 Uhr (am 09.07.2013, 11:48 Uhr geändert).
Ach, Klingsor! Hast du nicht verstanden?:

Ich verbitte mir dergleichen Unterstellungen.
Du unterstellst ihm, dass er irgendetwas hier ernst meint?
Dass er irgend etwas nicht als vergifteten Köder meint? Er, der Troll des Forums?
(ob er sich diese "Unterstellung" auch gleich "verbittet"? )
Du nimmst ihn ernst? Als Diskussionsteilnehmer?

lucky_271065
schrieb am 09.07.2013, 12:44 Uhr
@Klingsor

(Elementare) Rhetorik & Stilistik


Frage:
"Tja, aber was Sie (absichtlich?) ignorieren:"

Eventuelle Unterstellung(en):

"Tja, aber was Sie (absichtlich) ignorieren:"

"Tja, aber was Sie (absichtlich?!) ignorieren:"

Angriff:

"Tja, aber was Sie (absichtlich!) ignorieren:"


Also, keine mörderische Absicht...


Alles klar! Und ich meinerseits habe klargestellt, dass es sich meinerseits bei dem betreffenden Thema nicht um Ignorieren handelt.

Es ware wünschenswert, Aussagen, die als (absichtliche?) Unterstellung interpretiert warden könnten, in Zukunft zu vermeiden.

P.S. Ignoriert wird weiterhin der Obertroll dieses Forums und einige seiner Satelliten.

Für die habe ich nur einen ><((((º> (Roten Hering).
seberg
schrieb am 09.07.2013, 12:51 Uhr
Und das nennt er "ignorieren", dieser giftige Troll!
gehage
schrieb am 09.07.2013, 21:36 Uhr
Mensch gehage – viele Tastaturen besitzen kein „ß“ und deren Besitzer verzichten auch gerne darauf…

mensch shimon, du hast dabei leider nichts verstanden...

nichts für ungut...

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.