Rumänien heute

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.

MomoB
schrieb am 16.07.2013, 21:35 Uhr
Acum nu sunteţi, numai caraghioşi. Şi nici acest ultim cuvânt nu-i românesc: vine de la Cara Mustafa...

"Noi" suntem caraghioşi si "voi",... "voi" ce sunteti?
gerri
schrieb am 16.07.2013, 21:37 Uhr
MomoB:
" şi cea de la Târgu-Mureş, au ajuns în mâinile Societe Franco - Roumaine des Sucreries."


@ Afacere între fraţii francofoni....
MomoB
schrieb am 16.07.2013, 21:40 Uhr (am 16.07.2013, 21:40 Uhr geändert).
@ Afacere între fraţii francofoni....

"Afaceri europene", ...bogatul tot de pe spinarea saracului se imbuiba.
gerri
schrieb am 16.07.2013, 22:33 Uhr (am 16.07.2013, 22:35 Uhr geändert).
Ziarul "Buna ziua Brasov"

Şi în acest an toată prostimea a intrat la liceu! 3,62, ultima medie de admitere!

Autor: Adina CHIRVASĂ. Publicat la 16 iulie 2013.

Absolvenţii de a VIII-a şi-au aflat locurile în licee. Prima etapă a repartizării a avut loc, pe site-ul admiterii fiind publicate rezultatele.
MomoB
schrieb am 16.07.2013, 22:40 Uhr
Şi în acest an toată prostimea a intrat la liceu! 3,62, ultima medie de admitere!



Asta nu inseamna ca toata lumea il si termina.
In Romania invatamantul obligatoriu este de 10 clase.
getkiss
schrieb am 17.07.2013, 00:38 Uhr
Fabrica de Zahăr din Târgu- Mureş a fost înfiinţată în 1883
De cine?

Pe când erau ungurii la putere, a fost înfiinţată.

De. Acum sunt românii la cârmâ, ce să-i faci.
De haram a venit, aşa s-a dus.

"Secol românesc": s-a dus pe mureş în jos.....fabrica.

Sfecla nu mai era recoltată de mult de ţăranul român, am fost eu cu colegii, deja prin 1983, după un secol.

Eu am plecat, ţăranul român a sfeclit-o, e la căpşuni, în Spania....

Mie mi-a rămas mila, mila pentru ţăranul român, iar a ajuns de batjocura şefilor ţării....

Caută-l, momică cu B mare.....uită-te în oglindă.....
TAFKA"P_C"
schrieb am 17.07.2013, 10:12 Uhr
getkiss, dacă n-ai observat până acum, Momo vine de la momeală.
seberg
schrieb am 17.07.2013, 12:27 Uhr (am 17.07.2013, 12:27 Uhr geändert).
Momo vine de la momeală.
MomoB
schrieb am 17.07.2013, 15:27 Uhr
Momeala pentru "bibani"?
MomoB
schrieb am 17.07.2013, 15:55 Uhr
Apropos Urlaub:

Mulţi au auzit de mocăniţa de pe Valea Vaserului (nume ”împrumutat din Apuseni”, trenul din Maramureş se numea „Zug” după denumirea germană sau „Ghezeş”), dar puţini au fost să o vadă. Este astăzi singura cale ferată forestieră (de aici şi numele de CFF – calea ferată forestieră) din lume, care mai funcţionează nu doar în scop turistic, dar şi industrial. A fost construită între cele două războaie mondiale, în zona de nord a Maramureşului românesc, foarte aproape de graniţa cu Ucraina. Este o zonă pe cât de frumoasă, pe atât de sălbatică. Populaţia se compune/compunea dintr-un mozaic de etnii: români, unguri, evrei, ucrainieni, ruteni, huţuli, dar în special ţipţeri. Aceştia din urmă sunt o populaţie germană, colonizată de către împărăteasa Maria Tereza din zona Slovaciei de astăzi (acolo merseseră camdeodată cu saşii noştri din Transilvania, sec. 12-14), undeva pe la mijlocul secolului 18. Au fost aduşi în Maramureş, în special în zona Văii Vaserului (Wasser = apă în germană), pentru a lucra în zecile de mine, dar şi pentru a exploata bogata masă forestieră din zonă.

Link

Lilith
schrieb am 17.07.2013, 22:13 Uhr (am 17.07.2013, 22:22 Uhr geändert).
herrlich, wunderbar nostalgisch diese mocăniţă...
In Siebenbuergen fuhr anno dazumal die Wusch, ob sie bzw. ihre Strecke im Harbachtal wiederbelebt wurde entzieht sich meiner Kenntnis, bin zu müde, möcht nicht googeln...

die Neugierde war grösser als meine Müdigkeit;
gute, alte Wusch


Lilith
schrieb am 17.07.2013, 22:35 Uhr
Momeala pentru "bibani"?

allerdings stört mich deren Plural...
MomoB
schrieb am 18.07.2013, 08:49 Uhr
Hungaromânisme

Link
gerri
schrieb am 18.07.2013, 13:50 Uhr (am 18.07.2013, 14:07 Uhr geändert).
Basler Zeitung:
"Rumänin verbrennt Picasso, Matisse, Monet."

DOVADA care arată că TABLOURILE din Rotterdam au fost ARSE: Cenuşa conţine urme de vopsea, pânză şi cuie

EVZ.ro


Fahren Sie mit der Maus über die Box um die Vorschau anzuzeigen.
http://www.imgbox.de/users/public/images/hD2t0f7lV0.jpg
Von Benutzern verlinktes Bild - Link zum Bild


@ Na bei den verzerrten Gesichtern,hat sich die Frau nicht viel gedacht.
MomoB
schrieb am 18.07.2013, 14:47 Uhr
Băsescu, la Chişinău, unei tinere care l-a întrebat despre unire: Cereţi-o şi o vom face

Link

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.