Rumänien heute

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.

MomoB
schrieb am 09.07.2013, 21:52 Uhr
Shimon
schrieb am 10.07.2013, 08:55 Uhr
@gehage
Spr 14,6 Ein Spötter sucht Weisheit und findet sie nicht, doch für den Verständigen ist Erkenntnis leicht.
orbo
schrieb am 10.07.2013, 11:16 Uhr
P.S. Ignoriert wird weiterhin der Obertroll dieses Forums und einige seiner Satelliten.

Vom Hofnarr für ein Forum wie dieses als Obertroll bezeichnet zu werden kann durchaus schmeichelhaft sein.
MomoB
schrieb am 11.07.2013, 15:13 Uhr
Un sud-african a aplicat pentru o viză europeană motivând că vrea să vină în România pentru a îşi câştiga traiul "vânând vampiri" relatează cotidianul Daily Star, care citează un top 10 al celor mai bizare cereri de viză din întreaga lume.

Link
MomoB
schrieb am 11.07.2013, 21:23 Uhr
Die Welt ändert (?) sich, eine Rumänin:

Link

MomoB
schrieb am 12.07.2013, 07:57 Uhr
Europa si "binefacerile" ei.

Si "lumea" aici zice ca romanii sunt hoti si lenesi.

După 1997, ca urmare a privatizărilor, pachetele majoritare de acţiuni ale celor două fabrici de zahăr din judeţul Mureş, cea de la Luduş, care este încă funcţională, şi cea de la Târgu-Mureş, au ajuns în mâinile Societe Franco - Roumaine des Sucreries. Potrivit contractului de achiziţionare a fabricii, francezii nu se puteau atinge timp de cinci ani de fabrica din Târgu-Mureş pentru a demola sau strica ceva.

Momentul decesului Fabricii cu o tradiţie de peste 100 de ani a venit la 1 octombrie 2007, când francezii, după un proces de devalizare fără precedent, au vândut-o unei firme imobiliare din Bucureşti, cu tot cu terenul aferent, de 25 ha, într-o tranzacţie care s-a apropiat de 15 milioane de euro. Cam de zece ori mai mult faţă de cât au plătit francezii la privatizare.


Link
gerri
schrieb am 12.07.2013, 09:51 Uhr (am 12.07.2013, 10:07 Uhr geändert).
Fahren Sie mit der Maus über die Box um die Vorschau anzuzeigen.
http://www.imgbox.de/users/public/images/cnRqz7HaTj.jpg
Von Benutzern verlinktes Bild - Link zum Bild

Vulcan - Wolkendorf
Brasov/Kronstadt

Situaţie paradoxală.
Vulcanul trebuie să retrocedeze mai mult teren decît mai are.
• La Vulcan există, în prezent, cereri de retrocedare pentru aproximativ 630 de hectare de teren, în condiţiile în care singurele suprafeţe care mai sînt disponibile în comună sînt cele de pe islazul comunal.
Vulcanul, una dintre comunele care au avut comunităţi mari de saşi plecaţi însă între timp peste hotare, se confruntă cu problema lipsei de teren pentru retrocedat. „Statul român le-a luat terenurile saşilor în anii ’40 şi a împroprietărit localnicii cu cîte 5 hectare de pămînt fiecare, în baza legii împroprietăririi, de la 1948. Cînd li s-a refăcut saşilor dreptul la proprietate, unele suprafeţe s-au suprapus cu cele primite de români“, a declarat ......

@ Aus "Monitorul Exptress" 12.07.2013
gerri
schrieb am 13.07.2013, 08:55 Uhr
-"Statul român le-a luat terenurile saşilor în anii ’40 şi a împroprietărit localnicii cu cîte 5 hectare de pămînt fiecare,..."


@ Wenn es nur die "localnici"gewesen wären....
Ħansi
schrieb am 13.07.2013, 17:21 Uhr
localnici = Einheimische


Die drei Indianer
Nikolaus Lenau

Mächtig zürnt der Himmel im Gewitter,
Schmettert manche Rieseneich in Splitter,
Übertönt des Niagara Stimme,
Und mit seiner Blitze Flammenruten
Peitscht er schneller die beschäumten Fluten,
Daß sie stürzen mit empörtem Grimme.

Indianer stehn am lauten Strande,
Lauschen nach dem wilden Wogenbrande,
Nach des Waldes bangem Sterbgestöhne;
Greis der eine, mit ergrautem Haare,
Aufrecht überragend seine Jahre,
Die zwei andern seine starken Söhne.

Seine Söhne jetzt der Greis betrachtet,
Und sein Blick sich dunkler jetzt umnachtet
Als die Wolken, die den Himmel schwärzen,
Und sein Aug versendet wildre Blitze
Als das Wetter durch die Wolkenritze,
Und er spricht aus tiefempörtem Herzen:

»Fluch den Weißen! ihren letzten Spuren!
Jeder Welle Fluch, worauf sie fuhren,
Die einst Bettler unsern Strand erklettert!
Fluch dem Windhauch, dienstbar ihrem Schiffe!
Hundert Flüche jedem Felsenriffe,
Das sie nicht hat in den Grund geschmettert!

Täglich übers Meer in wilder Eile
Fliegen ihre Schiffe, giftge Pfeile,
Treffen unsre Küste mit Verderben.
Nichts hat uns die Räuberbrut gelassen,
Als im Herzen tödlich bittres Hassen:
Kommt, ihr Kinder, kommt, wir wollen sterben!«

Also sprach der Alte, und sie schneiden
Ihren Nachen von den Uferweiden,
Drauf sie nach des Stromes Mitte ringen;
Und nun werfen sie weithin die Ruder,
Armverschlungen Vater, Sohn und Bruder
Stimmen an, ihr Sterbelied zu singen.

Laut ununterbrochne Donner krachen,
Blitze flattern um den Todesnachen,
Ihn umtaumeln Möwen sturmesmunter;
Und die Männer kommen festentschlossen
Singend schon dem Falle zugeschossen,
Stürzen jetzt den Katarakt hinunter.
gerri
schrieb am 14.07.2013, 09:25 Uhr (am 14.07.2013, 09:33 Uhr geändert).
Cristian Unteanu. Ziarul "Adevărul" 13.07.2013

Ţării, cât mai multe diplome! Şi ce facem cu ele?

Dacă, aşa cum s-a dovedit, la examenul de bacalauret există asemenea probleme de promovare, cum oare avem în final atâţia posesori de diplome universitare, de absolvenţi magna cum laudae de masterate şi doctorate?

Nimeni nu vrea să ia în calcul posibilitatea ca multe dintre aceste diplome, mâine sau într-un viitor destul de apropiat, să fie refuzate la echivalare în sistemul european.

MomoB
schrieb am 14.07.2013, 18:22 Uhr
Ţării, cât mai multe diplome! Şi ce facem cu ele?


Nu a fost creștinat de părinți, iar când a fost luat în evidența statului s-a uitat acest amănunt. Abia la 14 ani a fost botezat.

Până la această vârstă, Lajos terminase de citit o mică bibliotecă și deja știa că vrea să devină psiholog. Visul acesta a ţinut doar de el însuşi, aşa că şi l-a îndeplinit.

Pentru asta s-a ținut de studii și a absolvit Facultatea de Relații Internaționale și Studii Europene cu media 9.83, intrând în rândul celor 0,1% dintre orfani care reușesc să termine o facultate în România. Semn că soarta celor fără părinţi nu este prea roz în ţara noastră.

Nu s-a oprit aici și a urmat și un master, specializarea Psihologie Clinică. După finalizarea studiilor universitare a început să lucreze ca voluntar la IRSCA Gifted Education, o asociație care promovează copiii și tinerii supradotați.



Link


MomoB
schrieb am 14.07.2013, 18:24 Uhr
Achtung Sommersachsen:

Primul oraș din România care interzice consumul de semințe



Link
MomoB
schrieb am 16.07.2013, 19:37 Uhr
Iobagii moderni

Istoria nu este o ştiinţă fără efecte, nici o discuţie care rămâne în cadru academic. Deturnarea ei ajunge să aibă efecte juridice şi să justifice operaţiunea de preluare a pământului ardelenilor chiar de sub picioarele lor. Este cazul satului Nadăş, cu terenul din preajmă şi 8.700 de hectare de pădure, ”retrocedat” într-un mod ciudat, caz care i-a transformat pe localnici în iobagi, după cum a spus chiar unul dintre ei. Păi nu aşa spun istoriile istoricilor maghiari, că eram slugile secuilor? Dacă noi acceptăm acest lucru, ei vor face toate demersurile ca aşa să şi devenim.

Link

getkiss
schrieb am 16.07.2013, 20:40 Uhr
Păi nu aşa spun istoriile istoricilor maghiari, că eram slugile secuilor?
Păi, unde nu aţi fost slugile secuilor, aţi fost slugile boierilor, supuşi ai sultanului şi chiar după aia, pînă la primul război mondial.

Acum numau sunteţi slugile nimănui. Vă temeţi de făşnetul arborilor şi de steagurile altora, pe care le numiţi cârpe.

Din slugi v-aţi dezvoltat.
Acum nu sunteţi, numai caraghioşi. Şi nici acest ultim cuvânt nu-i românesc: vine de la Cara Mustafa...
sibihans
schrieb am 16.07.2013, 21:35 Uhr
Dacă noi acceptăm acest lucru, ei vor face toate demersurile ca aşa să şi devenim.

Am impersia că slugile vin după stăpîn.

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.