Rumänien heute

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.

MomoB
schrieb am 19.07.2013, 10:27 Uhr

Până şi copiii de grădiniţă ştiu ca strămoşii ungurilor au venit de pe steaua Sirius iar Iisus era un prinţ part, deci pe undeva rudă cu ungurii, scrie cotidianul budapestan “Népszabadság” care-i invită pe cititori să cunoască o parte dintre cele mai aberante teorii legate de originea poporului maghiar, lansate nu numai la forumuri de genul “Întâlnirea Mondială a Sciţilor”, ci şi în diferite publicaţii din străinătate sau pe internet.

Un alt propagator al supremaţiei maghiare, profesorul universitar Cserép József, a urmărit soarta maghiarimii până la Alexandru cel Mare care era bineînţeles ungur, analizând moştenirea lemură (Lemuria este un ipotetic pământ pierdut despre care se presupune că se găsea în Oceanul Indian sau Pacific. Nu s-a dovedit ştiinţific existenţa sa). În schimb Vámos-Tóth Bátor, profesor de geografie emigrat din Ungaria, susţine că în Indonezia fiecare a patra denumire geografică este maghiară, iar în Valea Indului- fiecare a treia.

Deci nu este de mirare că şi limba originară din America a fost maghiara, potrivit cercetărilor efectuate de Móricz János în anii 60, în America centrală şi de sud, în Peru şi zona Amazonului, dar mai ales în Ecuador.



Link
MomoB
schrieb am 20.07.2013, 04:04 Uhr

Au prins gustul de la prietenii de peste ocean.

„Cum să vă spun, România a făcut o operaţiune neautorizată pe teritoriul altei ţări“, a afirmat preşedintele.


„Nu pot confirma că Omar Hayssam a fost preluat din Siria. Nu confirm că a fost repatriat cu un avion al Armatei Române“, a spus el, adăugând că, în comunicatul care anunţa aducerea în ţară a lui Hayssam, întregul caz este prezentat „din momentul în care structurile de siguranţă naţională l-au predat poliţiei“.


Link
MomoB
schrieb am 20.07.2013, 04:55 Uhr
Nu cunosc nicio altă limbă în care să ni se ofere tripletul dragoste – iubire – amor, toate trei cuvintele având aproape acelaşi înţeles, dar infinit deosebite în nuanţe, după felul şi meşteşugul cu care ştim să le folosim. Această subtilitate semantică ne arată, fie şi fugar, că limba noastră se împlineşte deopotrivă prin elementul latin şi slav, într-un grai de o poetică a echivalenţelor interne fără asemănare.

Link
gerri
schrieb am 20.07.2013, 07:01 Uhr
@ De atîta unicitate,nu pot intra nici în Schengen.....
Hermann_Gregor
schrieb am 20.07.2013, 18:14 Uhr (am 20.07.2013, 18:19 Uhr geändert).
Draga MomoB,
multe nu cunosti, presupun ca nici limba ta materna n-o prea o cunosti bine.
In fine, poate gasesti inca ceva exemple - eschimosii au peste 10 cuvinte deosebite pt. zapada!
Referitor la intrebarea ta, o precizare francezo-italiana: la poporul roman nu este vorba de numai trei cuvinte dragoste – iubire – amor, ci de patru: dragoste – iubire – amor - prostitutie.
De altfel atit lingvistii romani cit si cei citva straini care cunosc limba romana sint de parere ca limba R. este una din cele mai sarace limbi, neexistind cuvinte destule, traducerea unor tratate filozofice este extrem de dificila.
kranich
schrieb am 20.07.2013, 23:08 Uhr (am 20.07.2013, 23:17 Uhr geändert).
Draga MomoB,
multe nu cunosti, presupun ca nici limba ta materna n-o prea o cunosti bine.
In fine, poate gasesti inca ceva exemple - eschimosii au peste 10 cuvinte deosebite pt. zapada!
Referitor la intrebarea ta, o precizare francezo-italiana: la poporul roman nu este vorba de numai trei cuvinte dragoste – iubire – amor, ci de patru: dragoste – iubire – amor - prostitutie.
De altfel atit lingvistii romani cit si cei citva straini care cunosc limba romana sint de parere ca limba R. este una din cele mai sarace limbi, neexistind cuvinte destule, traducerea unor tratate filozofice este extrem de dificila.


Hermann Gregor: Das von dir angesprochene Problem ist nicht neu. Menschen werden nun mal in eine Gesellschaft hinein geboren, die sie prägt. Je weniger man in unserer Welt herum kommt desto weniger kann man neutral denken.

Diktaturen, Politik und Religionen prägen Menschen so stark, dass sie fanatisiert, sprich blind, werden. Erkläre z.B. einem Shimon, dass der Mensch nicht unbedingt aus Ton gemacht wurde, einem Joachim oder bankban, dass die Gesellschaft nur durch Gutmenschen nicht vorankommt, und nicht zuletzt einem Momo, dass es neben den Rumänen auch andere Völker gibt, die zur Weltkultur beigetragen haben... Natürlich sollte nicht vergessen werden, dass u.a. die Türken durch ihre nationalistische Erziehung keine - im Normalfall - Ehe mit u.a. Deutschen eingehen, weil sie sich überlegen fühlen...

Ja, ja, bis zur Integration ist noch ein sehr langer Weg zurückzulegen...

P.S. "Presupun că nici limba ta maternă n-o prea o cunoşti bine..." Kleiner Tipp: Wenn man jemanden was Ähnliches vorwirft, sollte man sich schon selber korrekt ausdrücken...
Lilith
schrieb am 20.07.2013, 23:51 Uhr (am 20.07.2013, 23:55 Uhr geändert).
Erkläre z.B. einem Shimon, dass der Mensch nicht unbedingt aus Ton gemacht wurde,

also wie jetzt;
wurde er nun aus Ton gemacht oder nicht?
Ein bissi schwanger gibt es schliesslich auch nicht


(wobei mir das mit dem Ton sehr gut gefällt, während die Schnitzerei des Rippenknochens für mich albern klingt )
MomoB
schrieb am 21.07.2013, 00:51 Uhr (am 21.07.2013, 00:52 Uhr geändert).
la poporul roman nu este vorba de numai trei cuvinte dragoste – iubire – amor, ci de patru: dragoste – iubire – amor - prostitutie.

"draga hermann georg", nu stiu cum e la tine dar, in lb. romana ultimul termen nu este echivalent cu primii, totusi mult succes.
MomoB
schrieb am 21.07.2013, 01:14 Uhr
Presupun că nici limba ta maternă n-o prea o cunoşti bine..."

cine-i perfect?

MomoB
schrieb am 21.07.2013, 11:01 Uhr
Sprach jemand hier von "chirpici"?

Fascinanta poveste a doi englezi care au părăsit Anglia, ca să trăiască într-o casă de chirpici în Huedin

Link
Hermann_Gregor
schrieb am 21.07.2013, 11:23 Uhr
Draga MomoB
nu stiu cum e la tine dar, in lb. romana ultimul termen nu este echivalent cu primii, totusi mult succes.
Hi, de ce nu citesti atent ceea ce am scris, m-am referit la "o precizare francezo-italiana", deci m-am referit la parerea francezilor si a italienilor.
I ceea ce priveste ortografia rindurilor mele: Romana fiind o limba f. tinara, inca in plina formare cu 3 schimbari ortografice radicale in ultimii ani... Eu m-am resemnat de mult - scriu cum imi vine! Cam tinerel popor este cel roman, isi schimba cuvintele de baza ("a fi - sint, sunt- etc) la fiecare pas, la fel si cu imnul acestui popor in plina formare - oare ce imn vom auzi la olimpiada urmatoare?
MomoB
schrieb am 21.07.2013, 14:14 Uhr
Romana fiind o limba f. tinara, inca in plina formare cu 3 schimbari ortografice radicale in ultimii ani


wie meinst du "radical"?


Die ersten beiden Rechtschreibreformen im deutschen Sprachraum fanden 1876 und 1901 statt.[1] Die dritte und jüngste war die Reform der deutschen Rechtschreibung von 1996.
Hermann_Gregor
schrieb am 21.07.2013, 14:32 Uhr
Hi, guck mal:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Ortografia_limbii_rom%C3%A2ne

und vor allem
http://www.oei.fu-berlin.de/media/publikationen/boi/boi_17/10_tornow.pdf
gerri
schrieb am 21.07.2013, 16:02 Uhr (am 21.07.2013, 16:14 Uhr geändert).
@ Textul noului imn:

-Noi si Franţa baza europei,
pe deasupra si cununa ei.
Doar la Schengen nu ne primeşte,
că avem prea mulţi fraţi printre străini.

Totuşi noi suntem toţi mândri,
că ........
Hermann_Gregor
schrieb am 21.07.2013, 17:16 Uhr (am 21.07.2013, 17:18 Uhr geändert).
Axa Bucuresti-Londra-Washington
was meint ihr (MomoB, Mircea, Lucky etc) zur rumänischen Initiative "axa Bucuresti-Londra-Washington"?
Findet ihr es nicht absolut peinlich und kontraproduktiv?
Mich hat es damals geschockt, als die Rumänen den Begriff "axa Bucuresti-Londra-Washington" in die Welt gesetzt haben.
Peinlich und "stupid",weil er in der heutigen Diplomatie absolut archaisch wirkt, außerdem bringt er Länder wie USA und GB in Verlegenheit..
Daher die Frage: Care este patria lui Bula??
Wisst ihr vielleicht, ist USA und GB zur "Achse der erfolgreichen" beigetreten?

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.