Rumänien heute

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.

gerri
schrieb am 27.07.2013, 11:48 Uhr
@ Wassabi,dacă aţi fi păstrat colectivele şi le-aţi fi reorganizat nu distruse,pămīntul nu l-aţi fi vāndut la fraţii italieni,care v-au tras īn piept şi l-aţi fi muncit singuri de
harnici ce vă tot lăudaţi,ar fi fost altfel.

Dacă n-aţi fi distrus făbricele existente,le-aţi fi reorganizat, aţi fi īncuraĵat micii meseriaşi fără să vă fie frică că vecinul se īnbogăţeşte, alta ar fi fost viaţa acuma.

Cine vă opreşte să deschideţi un "Moll Popescu" cu marfă numai din ţară şi să nu mai cumpăraţi la străini??

Ĵn Romania propietatea privată este de 87%,īn Germania d.ex.
de48%,de ce nu cultivaţi cam ce vă trebuie īn jurul casei,pe balcon?

Cine vă aduce cu forţa in străinătate,să vi-se distrugă familiile,dece caută tineretul cu toţii să studieze ceva să nu īnveţe o meserie,pentru ei pentru ţară??

Vreţi să le aveţi pe toate,apoi puneţi māna şi munciţi in ţara aia frumoasă şi bogată,nu vă mai īntindeţi gītul peste gard la vecin,şi īncet īncet se face.

Numai daţi vina tot pe alţii,rămīneţi acasă unicilor şi lăsaţii pe ăştia din apus să se prăpădească īn felul lor de viaţă şi de dorul vostru....
Hermann_Gregor
schrieb am 27.07.2013, 13:52 Uhr
...La noi chestia asta se numește “agricultură de subzistență” și lui tanti Europa nu-i place. Tanti Europa vrea ca țăranii să-și cumpere roșiile și șoriciul de la hypermarketuri franțuzești și germane, că d-aia avem UE...
@Wasabi
wenn auch traurig dein Beitrag, stimmen tut er aber nicht!
a. "Tanti Europa" schreibt den "taranii romani" gar nichts vor - es sei denn, dass die "taranii romani" geschenktes Geld beantragen - na ja, in dem Fall sollten sie sich schon an die Vorschriften halten
b. ghici ciuperca, ce nationalitate are comisarul european pentru agricultura?? und wieder der rumänische Beigeschmack zum Fairplay made in Bucuresti
c. und wieder kein Wort vom plündern, stehlen u/o betteln..
MomoB
schrieb am 27.07.2013, 14:35 Uhr
Cine vă aduce cu forţa in străinătate,să vi-se distrugă familiile,dece caută tineretul cu toţii să studieze ceva să nu īnveţe o meserie,pentru ei pentru ţară??

Pai mai Gerri, pe tine te-a adus cineva cu forta in strainatate?

Ca pensia de la straini e mult mai mare decat in tara ta, pot sa te inteleg oarecum. Dar acum sa te faci ca ploua si sa vorbesti despre fostii tai concetateni ca despre straini... rusinica!
gerri
schrieb am 27.07.2013, 15:32 Uhr (am 27.07.2013, 15:53 Uhr geändert).
@ Vezi MomoB că am scris romāneste:-"Cine vă aduce cu forţa īn străinătate,...."
Pune-ţi ochelari,nu-mi intoarce vorbele.

Pentru pensia mea de aici am muncit tot aici 34 de ani,iar pentru cei 18 ani din tara am cerut aminarea,ca daca i-as accepta ar trebui sa ma "prezint" din timp in timp ca mai traiesc,si la asa ceva nu mai am chef.
La cine mi-a luat cetatenia, nu mai am indatoriri....
Hermann_Gregor
schrieb am 27.07.2013, 15:35 Uhr (am 27.07.2013, 15:36 Uhr geändert).
Hi MomB
Ca pensia de la straini e mult mai mare decat in tara ta..
mag bei dir zutreffen, bei anderen nicht.

gerri
schrieb am 27.07.2013, 15:36 Uhr (am 27.07.2013, 15:40 Uhr geändert).
Fahren Sie mit der Maus über die Box um die Vorschau anzuzeigen.
http:Povestea „Pegasului”.
Autor: Publicat la 27 Jul.2013

-A murit la stat, a reīnviat la privat:
Pegas a fost sinonim cu „bicicleta romānului” īnainte de Revoluţie. A intrat īn moarte clinică, iar bicicletele Pegas ar fi devenit obiecte de muzeu, nu că nu ar fi meritat. A fost salvat de la pieire de patru tineri, pentru care bicicleta este un stil de viaţă. Cum s-a īntāmplat minunea şi ce viitor īl aşteaptă pe „Căluţul cu aripi” povesteşte Alexandru Manda, un tip nebun care pariază şi-şi pune destinul pe şaua unei biciclete.

//www.imgbox.de/users/public/images/pow91JotWo.jpg

Von Benutzern verlinktes Bild - Link zum Bild
MomoB
schrieb am 27.07.2013, 21:25 Uhr
De asemenea, Tokes i-a cerut lui Orban ca Ungaria să „ofere protectorat Transilvaniei, cum a făcut Austria cu Tirolul de Sud”.

La finalul lecturii, europarlamentarul şi-a īndemnat auditoriul, īn chip de concluzie:”Avem un drapel al Secuimii, haideţi să īnfiinţăm acum şi un drapel al Transilvaniei, să mergem şi cu el şi pentru obţinerea autonomie!”.


Link

Comentariile la articol si ... numarul lor ma ung pe inima.

sibihans
schrieb am 27.07.2013, 22:42 Uhr
corcodușele furate de la vecini sunt imagini pe care castrații de la Bruxelles nu le-au trăit, nu le pot īnțelege și, prin urmare, le califică drept niște arhaisme barbare.
MomoB
schrieb am 28.07.2013, 08:39 Uhr
Apoi să ne gāndim cum am ajuns să fim reprezentaţi la Bruxelles de un europarlamentar cică romān care face propuneri de cedare din teritoriul naţional fără să i se īntāmple nimic. Tokes nu ar mai fi trebuit să fie cetăţean romān de mult, dar nu avem o lege a retragerii cetăţeniei. Trebuie făcută. Dar el nu este doar cetăţean romān, ci reprezentant al Romāniei la Bruxelles. E ca şi cum l-ai pune pe Osama bin Laden să fie ambasadorul SUA. Pentru că Tokes este un terorist ideologic care atacă fundamentele statului romān de mulţi ani īncoace.

Ce s-a īntāmplat la Băile Tuşnad nu este campanie electorală, este un atac programatic la suveranitatea şi integritatea Romāniei.




Link
getkiss
schrieb am 28.07.2013, 09:53 Uhr
@MomoB
wer ist jetzt dein Parteipräsident?
Link
MomoB
schrieb am 28.07.2013, 10:59 Uhr
Pai cum interpretezi tu mai Getkiss cererea catre Ungaria a unui europarlamentar roman, sa faca din Transilvania un protectorat unguresc?
gerri
schrieb am 28.07.2013, 11:44 Uhr (am 28.07.2013, 11:50 Uhr geändert).
@ E aceaşi copilărie (ca să nu-i zic altfel) ca şi visul "Romānia mare", doar să fiţi mai mulţi,valoare joc.
Mulţi īncă n-au īnţeles că Europa nu mai are graniţe,poţi să te muţi unde vrei dacă ai din ce trăi,nu la īntins māna.
Graniţele din capul naţionaliştilor trebuiesc desfiinţate,şi felul lor de a gāndi si provoca oameni unii īmpotriva altora.
Ĵncă mai reuşesc sa vă ameţească cu Transilvania,īn loc să vă
creeze locuri de muncă ca toată lumea să fie fericită,ca să nu mai plece in depărtări la muncă.
Arătaţi-le cartonaşul roşu la naţionalişti,ei n-au alt talent să-şi cāştige pāinea,nu-s buni de muncă.

Ĵn miĵlocul Europei nu se mai trag graniţe,fiecare Naţiune să trăiască după placul ei şi cu respect faţă de celelalte naţiuni, chiar conlocuitoare.(Recensămīnt corect īn privinţa naţionalităţilor şi a religiei.)
Şi pe voi vă interesează situatia romānilor din Bulgaria,Serbia,Croaţia,Ungaria,Cehia,Ucraina,Moldavia,Transnistria.
MomoB
schrieb am 28.07.2013, 14:34 Uhr
Ĵncă mai reuşesc sa vă ameţească cu Transilvania

Cine Laszlo Tokes? Sau cine ameteste pe cine?
Transilvania e Romania asa cum Bayern este Deutschland, ce tot vorbesti aiureli?
Ħansi
schrieb am 28.07.2013, 15:20 Uhr
Da gäbe es noch das "Europa der Regionen" - bestimmt keine schlechte Idee.
gerri
schrieb am 28.07.2013, 16:15 Uhr (am 28.07.2013, 16:27 Uhr geändert).
Fahren Sie mit der Maus über die Box um die Vorschau anzuzeigen.
http://www.imgbox.de/users/public/images/8Buewys4e2.jpg
Von Benutzern verlinktes Bild - Link zum Bild


Ziarul"Adevărul" 27.07.2013

Ce īnseamnă „protectoratul“ cerut de Tokes: Ardealul, regiune „incapabilă să-şi asigure propria guvernare“ 57
„Din nefericire pentru noi toţi, lipsa de cultură politică şi de pregătire īn domeniul relaţiilor internaţionale care-i caracterizează pe mulţi dintre onorabilii noştri politicieni, i-a făcut să nu īnţeleagă consecinţele pe care le poate avea noul mesaj transmis de către europarlamentarul romān L.Tokes“, atrage atenţia Cristian Unteanu, corespondent de presă de la Bruxelles.

@ Cum ai clasifica aceasta nesiguranţă īn acest basm de adormit copii:-Vin ungurii şi vor.....,folosit şi īn timpul
comunismului ca macaz,altă frică nu cea de neajunsuri de toate zilele....

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.