Rumänien heute

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.

gerri
schrieb am 29.07.2013, 18:49 Uhr
@ MomoB,vitejii tai distrugeau cu buna stiinta ca acei oameni furati de munca lor cinstita vor face totul la loc.Si la anu vor putea veni din nou,macar gainile din curtea taranilor sasi sau unguri sa le captureze in expeditiile haiducesti.
Fiecare sat din Ardeal are o istorie scrisa din acele timpuri,n-au fost confiscate toate si cu un urmas al acelor viteji nu mai am ce discuta in aceasta privinta,sangele apa nu se face.
Noi am plecat,unde crezi ca-s urmasii vitejilor,la fiecare pas dupa noi in apus.
sibihans
schrieb am 29.07.2013, 20:12 Uhr
Guvernul dă o lovitură dură foştilor proprietari

Potrivit unui proiect de lege al Guvernului, despăgubirile pentru imobilele naţionalizate vor fi plătite de stat foştilor proprietari în limita a doar 15% din valoarea reală a bunului, pe o perioadă eşalonată între 10-12 ani.
Proiectul mai prevede că vor fi eliminate măsurile reparatorii prin acordarea în natură a proprietăţii sau compensarea cu alte bunuri, fiind acceptată doar plata despăgubirilor în condiţiile acestui proiect de lege.
MomoB
schrieb am 29.07.2013, 20:26 Uhr
si cu un urmas al acelor viteji nu mai am ce discuta in aceasta privinta,sangele apa nu se face.

Suna ca si cum ai avea prejudecati cvasi genetice, de neinvins.
MomoB
schrieb am 29.07.2013, 20:28 Uhr
Locatarii platiti de trustul Eminescu si bani din Germania de la sasi.

Pai tu ai informatii ca romanii care locuiesc in casele astea frumoase, primesc bani de la sasi, numai ca sa locuiasca in ele si sa le ingrijeasca? Pai cine este asa de prost?
Hermann_Gregor
schrieb am 29.07.2013, 20:31 Uhr (am 29.07.2013, 20:32 Uhr geändert).
Hi MomoB,
wirklich schöne Bilder siebenbürgischer Dörfer, ich habe sie mir schnell angeklickt, aber kaum ein rumänisches Dorf gefunden!
Dein Beitrag zeigt, wie Siebenbürgen in seinen guten Jahren aussah, du hast vollkommen Recht, vor der Vertreibung waren dort die Zeiten wesentlich besser als heute.
MomoB
schrieb am 29.07.2013, 20:36 Uhr
wirklich schöne Bilder siebenbürgischer Dörfer, ich habe sie mir schnell angeklickt, aber kaum ein rumänisches Dorf gefunden!

Fahren Sie mit der Maus über die Box um die Vorschau anzuzeigen.
Von Benutzern verlinktes Bild - Link zum Bild
MomoB
schrieb am 29.07.2013, 20:36 Uhr
Dein Beitrag zeigt, wie Siebenbürgen in seinen guten Jahren aussah

Die Bilder sind von "Heute".
MomoB
schrieb am 29.07.2013, 20:39 Uhr
Uite si un articol despre locuitorii de azi.

Link
Hermann_Gregor
schrieb am 29.07.2013, 20:51 Uhr
Die Bilder sind von "Heute".
Die Bilder sind von heute, die Bauten sind von den Sachsen erbaut worden - noch vor der Vertreibung (mit einigen Ausnahmen wie ich soeben erfahren habe)
MomoB
schrieb am 29.07.2013, 21:04 Uhr
noch vor der Vertreibung

Sag mir mal bitte, wer hat dich aus Rumänien vertrieben?
MomoB
schrieb am 29.07.2013, 21:25 Uhr
Wie war der Spruch, "kaum gestohlen schon in Polen"?
Na ja, jeder mit seinen Interessen.


Cinci monede dacice din aur de tip Koson, precum si 14 piese de podoabe dacice, din argint, reprezentand parti din tezaurele sustrase de o asociatie infractionala din situl arheologic Sarmizegetusa Regia si exportate ilegal, au fost recuperate din Munchen.

Link
Hermann_Gregor
schrieb am 29.07.2013, 21:29 Uhr (am 29.07.2013, 21:30 Uhr geändert).
"...si exportate ilegal, au fost recuperate din Munchen"
plump,, wirklich plump...oare cine i-a exportat draga MomoB??
MomoB
schrieb am 29.07.2013, 21:35 Uhr
Daca n-ar exista cumparatori, nu ar exista nici traficanti.
E ca si cu prostitutia.
Hermann_Gregor
schrieb am 29.07.2013, 21:43 Uhr (am 29.07.2013, 21:43 Uhr geändert).
"Daca n-ar exista cumparatori, nu ar exista nici traficanti."
Exemplu tipic de logica romano-balcanica - dupa principiul:
Daca n-ar exista oameni cinstiti, n-ar exista nici hoti!
Daca n-ar exista victime, n-ar exista nich ucigasi...
Balkanistan lässt grüßen..

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.