Rumänien heute

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.

Lilith
schrieb am 25.07.2013, 22:35 Uhr
hat mit dem Thread "Rumänien heute" eigentlich gar nichts zu tun aber ich wollte beiläufig erwähnen;
Lidl, Aldi und dergleichen, allesamt je vier Buchstaben werden im heutigen Ungarn keine relevanten Umsätze erzielen, wer etwas auf sich hält kauft in Ungarn von 0-24h bei dem bereits etablierten Tesco ein.

Milliardär lieber den einfachen Hauswein als teure Tropfen
joiii...wers glaubt wird seelig, wobei es eventuell, aber nur eventuell auch wahr sein könnte; von den Reichen kannst sparen lernen, bloss frag ich mich wozu und überhaupt; das letzte Hemd hat keine Taschen/ nici opincă, nici păpuc- desculţ am vint-desculţ mă duc.
MomoB
schrieb am 25.07.2013, 22:51 Uhr (am 25.07.2013, 22:52 Uhr geändert).
@MomoB: weiter steht: "Dieter Schwarz ist Schwabe und öffentlichkeitsscheu. Im Frankreichurlaub bestellt der Milliardär lieber den einfachen Hauswein als teure Tropfen, und Fotos gibt es von ihm kaum.".

Armes Würstschen!
gerri
schrieb am 25.07.2013, 22:55 Uhr
@ Lilith,an Erben hat es nie gefehlt,auch wenn sie zu Lebzeiten der/des Entschlafenen sich selten oder nie gezeigt haben....
gerri
schrieb am 26.07.2013, 11:41 Uhr (am 26.07.2013, 11:59 Uhr geändert).
Ziarul: EVZ.ro 26.07.2013

Cine este studenta care a impresionat INTERNETUL. Maria-Cristiana Mărcuş a scris: Dumnezeu a fost ucis în Occident. VREAU SĂ MĂ ÎNTORC ÎN ROMÂNIA | GALERIE FOTO

Fahren Sie mit der Maus über die Box um die Vorschau anzuzeigen.
http://www.imgbox.de/users/public/images/vDM5vX2IAA.jpg
Von Benutzern verlinktes Bild - Link zum Bild


Maria-Cristiana Mărcuş a mărturist, ca răspuns la comentarii, că a scris acest mesaj din convingere şi crede în fiecare cuvânt. Ea a declarat că este revoltată că românii nu văd comoara pe care o au acasă şi pun preţ pe mirajul promis de Occident: "De ce ești drogată, scumpă Românie, cu iluzii occidentale?"


(Maria-Cristiana Mărcuş, învaţă la King's College din Londra, unde studiază diplomaţia militară, este din Bucureşti şi a terminat Colegiul Bilingv George Coşbuc din Capitală. Tatăl său este un cunoscut om de afaceri. Sorin Mărcuş are mai multe SPA-uri de lux.)


@ Ĵi doresc mult succes in munca ei de lămurire a concetăţenilor,ar face un bine şi pentru unii şi pentru alţii.....
MomoB
schrieb am 26.07.2013, 15:37 Uhr
@ Ĵi doresc mult succes in munca ei de lămurire a concetăţenilor,ar face un bine şi pentru unii şi pentru alţii.....#

Pai pe voi va mai ajuta, caci ati plecat de mult?
In ce masura crezi ca-i ajuta pe sasii plecati?

E doar si tara voastra, chiar si asa hulita si renegata.
gerri
schrieb am 26.07.2013, 16:17 Uhr
@ Nu am făcut diferenţiere de naţionalitate,am spus "concetaţeni", adică cei care au cetăţenia si dorul de ţară
ca ea săraca.Cei mai mulţi români sunt veniţi de necaz,şi nu întodeauna sunt bine văzuţi,şi atunci s-ar termina şi cu mârîitul acestora din apus fie din Italia,Spania,Anglia sau Germania.
Iar noi saşii ne-am putea linisti,fără să mai trebuiască să le explică ăstora din apus,că in Romania trăiesc diferite naţiuni care nici ei nu se prea înţeleg între ele,totuşi primitori de felul lor însă cu o altă mentalitate formată dealungul istoriei.Mai ales in ultimii 40 de ani li s-a îndoctrinat că ar fi unici în multe,iar acum ieşind în lume,trebuie să constate că nu se deosebesc de alţii doar trbuie să se adapteze mediului unde vor să trăiască.
gehage
schrieb am 26.07.2013, 16:30 Uhr (am 26.07.2013, 16:32 Uhr geändert).
@mirceaurelsamomo
Pai pe voi va mai ajuta, caci ati plecat de mult?
In ce masura crezi ca-i ajuta pe sasii plecati?
E doar si tara voastra, chiar si asa hulita si renegata.


ia mai dute măi motombo! de unde vrei să şti tu, că eu (sau alţi saşi) am crezut sau am simţit vreodată, că românia e ţara mea? faptul că m-am născut acolo nu înseamnă că m-am identificat vreodată cu acea ţară. dar tu, trădător de patrie, de ce nu eşti în ţara ta ( doar este ţara ta, sau mă înşeli? ) şi "tragi" castraveţii tăi acolo? şi faci acolo pe litoral pe "türsteheru"? faci ceva pentru ţara ta. aha, aşai motombo, e mai bine in RFG, şi pentru trădători de patrie, ca tine? ha?

nichts für ungut...
gerri
schrieb am 26.07.2013, 16:45 Uhr (am 26.07.2013, 16:49 Uhr geändert).
De la Atlantic la Marea Neagră, pe bicicletă.
Citeste mai mult: adev.ro/mqjfja

Fahren Sie mit der Maus über die Box um die Vorschau anzuzeigen.
http://www.imgbox.de/users/public/images/nqENtyEM6z.png
Von Benutzern verlinktes Bild - Link zum Bild


Mi-a plăcut ideea de a trece peste Alpi şi de a mă întoarce de undeva de departe şi dupa ceva timp, către casă. Acasă e cea mai frumoasă destinaţie de întoarcere. Iniţial am zis că va dura o lună, dar avansând în proiect am ajuns la o lună şi jumătate dacă totul merge şnur. Speram că aşa va fi şi că vom petrece această călătorie fără incidente şi sper să reuşesc aşa cum mi-am propus să ajungem pe 10 septembrie acasă.
Hermann_Gregor
schrieb am 26.07.2013, 21:02 Uhr (am 26.07.2013, 21:05 Uhr geändert).
Hi MomoB,
Auch wenn für dich unfassbar, unsere Heimat ist Siebenbürgen und nicht Rumänien. Keine Panik, uns ist bewusst, dass Rumänien Siebenbürgen seit fast 100 Jahren verwaltet.
Uns ist bewusst, dass heute die Moldau, Walachei und Siebenbürgen zusammen einen "Stat Unitar" bilden, und dass eine Rumänische Bundesrepublik nur mit einer halbwegs etablierten Vergangenheit möglich gewesen wäre.
Das 100-jährige Plündern hat aber Spuren hinterlassen, selbst die Besatzer flüchten und suchen das Weite, "noi ne iubim tara, dar numai de la distanta..."
Dass es auch anders geht, zeigen ja deine Beiträge über Kaufland und Lidl, faszinierend ist auch der Beitrag über die dynamischen Winzer www.terraregis.de
MomoB
schrieb am 26.07.2013, 21:06 Uhr
ia mai dute măi motombo! de unde vrei să şti tu, că eu (sau alţi saşi) am crezut sau am simţit vreodată, că românia e ţara mea? faptul că m-am născut acolo nu înseamnă că m-am identificat vreodată cu acea ţară.

Iti lipseste Lucky si m-ai gasit numai pe mine?

Pai care-i tara ta mai gehage?
Atunci, aveau dreptate romanii sa va priveasca chioras in armata, sa nu cumva sa-i impuscati pe la spate?
MomoB
schrieb am 26.07.2013, 21:12 Uhr
Auch wenn für dich unfassbar, unsere Heimat ist Siebenbürgen und nicht Rumänien. Keine Panik, uns ist bewusst, dass Rumänien Siebenbürgen seit fast 100 Jahren verwaltet.

hi,hi,hi

es ist so als einer im Ernst meint, seit 100 Jahren Preußen verwaltet Bayern und sein Land nicht Deutschland ist.

sibihans
schrieb am 26.07.2013, 21:21 Uhr
Es streitet ja auch niemand ab daß Siebenbürgen zur gegebenen Zeit aufgehört hat zu existieren.Bleibt trotzdem unsere Heimat, aber Siebenbürgen und nicht Rumänien.
getkiss
schrieb am 27.07.2013, 08:56 Uhr
Wasabi
schrieb am 27.07.2013, 10:03 Uhr
ROST… de Dan Puric

""Părinții noștri pleacă să culeagă căpșuni și să-i spele la cur pe vestici. Iar noi facem infarct și cancer pentru multinaționalele lor, conduse de securiștii nostri."

Când te desparți din vina ta, încerci o vreme să te lupți cu ireversibilul, îți dai seama că n-are sens, te lamentezi de formă și renunți. Când te desparți din vina celuilalt, ai nevoie de o perioadă de timp ca să înțelegi ce s-a întâmplat. Iei povestea de la capăt, pas cu pas, și te chinui să pricepi ce n-a fost bine și unde ar fi trebuit ca lucrurile să apuce pe alt drum. La fel se întâmplă și atunci când te desparți de țara ta. Dezamăgit, înșelat, mânios, îndurerat. Nu ți-e usor s-o lași. Țara și mama nu ți le alegi. Te așezi pe celălalt mal al lumii și cauți răspunsul: ce s-a întâmplat cu țara mea de-am fost nevoit s-o părăsesc.

României i-a dispărut rostul. E o țară fără rost, în orice sens vreți voi. O țară cu oameni fără rost, cu orașe fără rost, cu drumuri fără rost, cu bani, muzică, mașini și țoale fără rost, cu relații și discuții fără rost, cu minciuni și înșelătorii care nu duc nicăieri. Există trei mari surse de rost pe lumea asta mare: familia, pământul și credința.

Bătrânii. România îi batjocorește cu sadism de 20 de ani. Îi ține în foame și în frig. Sunt umiliți, bruscați de funcționari, uitați de copii, călcați de mașini pe trecerea de pietoni. Sunt scoși la vot, ca vitele, momiți cu un kil de ulei sau de mălai de care, dinadins, au fost privați prin pensii de rahat. Vite slabe, flămânde și bătute, asta au ajuns bătrânii noștri. Câini ținuți afară iarna, fără măcar o mână de paie sub ciolane. Dar, ce e cel mai grav, sunt nefolosiți. O fonotecă vie de experiență și înțelepciune a unei generații care a trăit atâtea grozăvii e ștearsă de pe bandă, ca să tragem manele peste. Fără bătrâni nu există familie. Fără bătrâni nu există viitor.

Pământul. Care pământ? Cine mai e legat de pământ în țara aia? Cine-l mai are și cine mai poate rodi ceva din el? Majestatea Sa Regele Thailandei susține un program care se intitulează “Sufficiency Economy”, prin care oamenii sunt încurajați să crească pe lângă case tot ce le trebuie: un fruct, o legumă, o găină, un purcel. Foarte inteligent. Dacă se întâmplă vreo criză globală de alimente, thailandezii vor supraviețui fără ajutoare de la țările “prietene”. La noi chestia asta se numește “agricultură de subzistență” și lui tanti Europa nu-i place. Tanti Europa vrea ca țăranii să-și cumpere roșiile și șoriciul de la hypermarketuri franțuzești și germane, că d-aia avem UE. Cântatul cocoșilor dimineața, lătratul vesel al lui Grivei, grohăitul lui Ghiță până de Ignat, corcodușele furate de la vecini și iazul cu sălcii și broaște sunt imagini pe care castrații de la Bruxelles nu le-au trăit, nu le pot înțelege și, prin urmare, le califică drept niște arhaisme barbare. Să dispară! Din bețivii, leneșii și nebunii satului se trag ăștia care ne conduc acum. Neam de neamul lor n-a avut pământ, că nu erau în stare să-l muncească. Nu știu ce înseamnă pământul, câtă liniște și câtă putere îți dă, ce povești îți spune și cât sens aduce fiecărei dimineți și fiecărei seri. I-au urât întotdeauna pe cei care se trezeau la 5 dimineața și plecau la câmp cu ciorba în sufertaș. Pe toți gângavii și pe toți puturoșii ăștia i-au făcut comuniștii primari, secretari de partid, șefi de pușcării sau de cămine culturale. Pe toți ăștia, care au neamul îngropat la marginea cimitirului, de milă, de silă, creștinește.

Credinta. O mai poartă doar bătrânii și țăranii, câți mai sunt, cât mai sunt. Un strai vechi, cusut cu fir de aur, un strai vechi, greu de îmbrăcat, greu de dat jos, care trebuie împăturit într-un fel anume și pus la loc în lada de zestre împreună cu busuioc, smirnă și flori de câmp. Pus bine, că poate îl va mai purta cineva. Când or sa moară oamenii ăștia, o să-l ia cu ei la cer pe Dumnezeu. Avem, în schimb, o variantă modernă de credință, cu fermoar și arici, prin care ți se văd și țâțele și portofelul burdușit. Se poartă la nunți, botezuri și înmormântări, la alegeri, la inundații, la sfințiri de sedii și aghesmuiri de mașini luxoase, la pomenirea eroilor Revoluției. Se accesorizează cu cruci făcute în grabă și cu un “Tatăl nostru” spus pe jumătate, că trebuie să răspunzi la mobil. Scuze, domnu’ părinte, e urgent. Fugim de ceva ca să ajungem nicăieri. Ne vindem pământul să facă ăștia depozite și vile de neam prost pe el. Ne sunăm bunicii doar de ziua lor, dacă au mai prins-o. Bisericile se înmulțesc, credincioșii se împuținează, sfinții de pe pereți se gândesc serios să aplice pentru viză de Canada . Fetele noastre se prostituează până găsesc un italian bătrân și cu bani, cu care se mărită. Băieții noștri fură bancomate, joacă la pokere și beau de sting pentru că știu de la televizor că fetele noastre vor bani, altfel se prostituează până găsesc un italian bătrân cu care se mărită. Părinții noștri pleacă să culeagă căpșuni și să-i spele la cur pe vestici. Iar noi facem infarct și cancer pentru multinaționalele lor, conduse de securiștii nostri.

Sună-ți bunicii, pune o sămânță într-un ghiveci și aprinde o lumânare pentru vii și pentru morți."
gehage
schrieb am 27.07.2013, 10:48 Uhr
@mirceaurelsamomo

Iti lipseste Lucky si m-ai gasit numai pe mine?

nu nu, lucky nu-mi lipseşte. es ist erfrischend und angenehm hier - ohne ihn. dar mai sînt 2-3 indivizi aici, care sînt traşi pe acelaş calapod ca lucky. şi unul ditre ei...eşti tu motombo! mulţumit cu răspunsul meu?

nichts für ungut...

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.