Rumänien heute

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.

jodradek
schrieb am 10.02.2014, 21:04 Uhr
Dass er sich dabei auf rumänische Technik verlassen kann, hätte er vorher nicht unbedingt erwartet. Doch der Rescue hat gehalten, was versprochen hat.

Link
_grumpes
schrieb am 10.02.2014, 21:32 Uhr
Autos werden für die Bedürfnisse der Menschen gebaut.
Dabei bestimmt meistens die Nachfrage das Angebot.

Ein beeindruckendes Auto, keine Frage.

Nur: Wer braucht es wirklich ?
jodradek
schrieb am 10.02.2014, 21:40 Uhr
Nur: Wer braucht es wirklich ?

Zwischen anderen, Bergwacht und Rettungsdienste.
_grumpes
schrieb am 10.02.2014, 21:45 Uhr
Zwischen anderen, Bergwacht und Rettungsdienste.

Diese Arbeit erledigen Hubschrauber schon erfolgreich, ohne Konkurrenz.

Aber , vielleicht hat Arafat, der rumänische Rettungsdienst, schon ein paar bestellt

P.S. Ich gebe dem Unternehmen keine 2 Jahre bis zur Insolvenz
Friedrich K
schrieb am 10.02.2014, 21:51 Uhr
Zwischen anderen
Zwischen was?!?
gerri
schrieb am 11.02.2014, 10:38 Uhr
Ziare.ro:

Cam atât și despre prea-cinstitul neamț.

Există în mentalul colectiv românesc ideea că neamț = bun, cinstit, de încredere. Atunci când se hotărăște, în consiliul de familie, achiziționarea unui automobil, primul gând se duce, încă, înspre mașina nemțească, pentru că e cea mai fiabilă din lume. Practic, conform legendei, o poți lăsa din generație în generație, ca pe o Moldovă de tablă, motorizată. Totuși, de aprozimativ zece ani, mașinile nemțești ocupă locuri inferioare în clasamentele fiabilității întocmite chiar în Germania, fața fiindu-le luată de mașini japoneze sau sud-coreene.

Cam la fel se întâmplă și atunci când discutăm despre soluții în administrația publică românească. “Să punem un neamț!” urlă vocea patriotului copleșit de grija țării. Un neamț, desigur, nu doar că va respecta legea, dar va fi un exemplu și pentru ceilalți, care se vor încolona cuminți în spatele său și își vor trăi viața doar cu Monitorul Oficial în brațe, având grijă până și la cel mai mic aliniat al celei mai obscure legi.
getkiss
schrieb am 12.02.2014, 22:21 Uhr
Să punem un Neamţ?

Bei den Ol. Spielen konkurriert eine in Rumänien geborene Ungarin für Ungarn, weil die rumänische Föderation sie nicht unterstützen wollte. Sie erhielte den 7. Platz bei der Abfahrt. Die "importfranzösin" für Rumänien hat aufgegeben...

www.ziare.com/olimpiada-iarna-2014/rezultate/dezvaluiri-incredibile-despre-romanca-ce-concureaza-pentru-ungaria-la-jocurile-olimpice-2014-1282476
jodradek
schrieb am 12.02.2014, 22:40 Uhr
eine in Rumänien geborene Ungarin für Ungarn

Sie ist doch Ungarin, wo liegt das Problem?
kranich
schrieb am 13.02.2014, 09:13 Uhr
Sie ist doch Ungarin, wo liegt das Problem?

Bis jetzt hieß es bei dir doch immer, dass alle in Rumänien Geborene Rumänen sind. Seit wann dieser Wandel?
sibihans
schrieb am 14.02.2014, 09:59 Uhr
Președintele PDL Sibiu a plecat la muncă în Germania.

A câștigat alegerile de două luni, însă și-a dat demisia pentru a pleca în Germania, la muncă.
Johann
schrieb am 15.02.2014, 12:47 Uhr (am 15.02.2014, 12:50 Uhr geändert).
Ein Interview mit dem zur Zeit wahrscheinlich bedeutendsten rumänischen Dirigenten Christian Mandeal:

Cristian Mandeal: Nu-mi mai doresc functii, vreau orchestre! Mi-e frica de tradare si imi doresc sa fiu iubit de artisti!


E.P.: Cele mai mari intalniri din viata dvs ar fi cele de la Berlin, cu Hebert von Karajan si la München, cu Sergiu Celibidache, asa este?
CRISTIAN MANDEAL: Au mai fost si altele... Cred ca prima mea intalnire si cea mai mare a fost cea cu maestrul meu de dirijat, Constantin Bugeanu, personalitate despre care azi se vorbeste mult prea putin si care a dat culturii romanesti tot ceea ce inseamna dirijatul din ziua de astazi. Toti am trecut pe la maestrul Bugeanu, si cei care activam in tara si cei care au plecat. Ii dau ca nume pe Ion Marin, Camil Marinescu, Ladislau Horváth si cati altii... Aceasta a fost marea mea intalnire in muzica, pentru ca maestrul Bugeanu este una dintre acele personalitati care au marcat profund o epoca intreaga de muzicieni in devenire. Toti am iesit marcati de aceasta personalitate! O alta mare personalitate pe care am intalnit-o, in afara de cele amintite de dvs, este Erich Bergel, pe care il socotesc ca fiind cel mai mare dirijor nascut pe acest teritoriu, care a avut si o cariera internationala stralucita. A avut insa si o viata destul de prapadita in Romania, in sensul in ...


"E.P.: Dar mesajul dvs pentru public, care este?
CRISTIAN MANDEAL: E greu sa fii predicator! Nu sunt un filozof, nici nu am pretentia sa pot emite judecati de valoare. Dar, daca m-as gandi la ceea ce ne lipseste si ceea ce as incerca sa transmit romanilor nostri este sa vorbeasca mai putin si sa faca mai mult! "

Na sowas: Der verbreitet ja glatt alte sächsische (Vor)Urteile über die Rumänen
lucky_271065
schrieb am 15.02.2014, 13:20 Uhr
Manche tun wirklich Etwas.

Un roman a cumpărat tot satul în care a copilărit pentru a-l salva de la pieire

P.S. Nicht nur ehemals sächsische Dörfer verfallen. Aber ob Sachsen dem Beispiel folgen würden?
seberg
schrieb am 15.02.2014, 13:54 Uhr (am 15.02.2014, 13:57 Uhr geändert).
Aber ob Sachsen dem Beispiel folgen würden?
Für die nächsten paar hundert Jahre sind vermutlich einige Rumänen bemüht, dem sächsische Beispiel zu folgen...
lucky_271065
schrieb am 15.02.2014, 14:00 Uhr (am 15.02.2014, 14:02 Uhr geändert).
Aber ob Sachsen dem Beispiel folgen würden?

Für die nächsten paar hundert Jahre sind vermutlich die (geändert: einige) Rumänen bemüht, dem sächsische Beispiel zu folgen...

Es hat immer schon Menschen gegeben, die lieber gegen den Strom schwimmen.

Darunter auch Sachsen und Rumänen.

P.S. Du gehörst offensichtlich nicht dazu. Who cares?
_grumpes
schrieb am 15.02.2014, 14:23 Uhr (am 15.02.2014, 14:36 Uhr geändert).
gegen den Strom schwimmen
Gegen den Wind pinkeln.
Auf der Strecke bleiben.
Zurück rudern

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.