Quo vadis Europa ?

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.

popescu
schrieb am 21.09.2011, 22:32 Uhr
Ich habe keinerlei Zweifel, dass die neuen Reichen Rumäniens sich so verhalten. Nicht das arme breite Volk, diese Schichten sind das Problem, scheinbar ein nicht mehr lösbares Problem.
Koi
schrieb am 22.09.2011, 19:17 Uhr (am 22.09.2011, 19:26 Uhr geändert).
Ne va ajunge cuţitul la os?

Criza economică şi financiară cu care se confruntă īntreaga planetă ar putea fi o şansă pentru romāni de a se trezi din letargie.

Dacă īn anii anteriori crizei foarte mulţi dintre noi am trăit pe credit, nu doar īn plan personal, ci şi īn ceea ce priveşte proiecţiile despre viitorul societăţii, măsurile dure pe care a trebuit să le suportăm odată cu instalarea crizei ar fi trebuit să ne aducă cu picioarele pe pămīnt. Altfel spus, să ne determine să ne apucăm serios de treabă.

Nu s-a īntīmplat aşa. Competenţele sīnt la fel de scăzute īn īnvăţămīnt, aşa cum s-a văzut anul acesta la examenul de bacalaureat, dar şi la examenul de titularizare pentru cadrele didactice. Īn plus, pe līngă lipsa de pregătire profesională, am putut vedea şi cum unele dintre cadrele didactice au īncercat să fraudeze examenul pentru titularizare. Nu am auzit ca societatea, comunităţile locale să fi reacţionat īn vreun fel īmpotriva profesorilor cu fiţuică.

Nici īn rīndul funcţionarilor nu s-a schimbat nimic īn aceşti ani de criză. Birocraţia sistemică funcţionează la fel, iar funcţionarul birocrat nu se dezice de condiţia lui.

De pildă, pentru a īncheia un contract de furnizare a energiei electrice trebuie să aştepţi mai multe zile la diferite ghişee, unde, nu se ştie de ce, cozile sīnt mereu interminabile. După care mai ai de aşteptat cel puţin o lună pīnă cīnd vei beneficia de serviciul contractat. O lună īn care pierde şi furnizorul de energie, pierde şi clientul.

Īn domeniul agriculturii lucrurile stau la fel de prost ca şi īn anii trecuţi. Deşi avem un an agricol bun (pentru că a plouat la timp şi a fost soare cīt a trebuit), cīmpurile lăsate īn paragină se īntind pe suprafaţa a peste două milioane de hectare. Agricultorii acuză costurile mari ale lucrărilor agricole, precum şi subvenţiile prea mici pe care le primesc de la stat şi de la Uniunea Europeană.

Adevărul este īnsă că avem de-a face cu o lipsă totală de interes şi de iniţiativă privată. Importăm tone de sortimente de ceaiuri şi plante medicinale, cīnd am putea să le cultivăm noi, cred eu, fară costuri prea mari. E doar un exemplu, poate nici nu e cel mai potrivit, dar imaginea cīmpurilor năpădite de buruieni pe care o văd īn fiecare vară mă revoltă de fiecare dată la fel.

Īn plin centru al Bucureştiului, pe Bulevardul Aviatorilor, īn plină zi, vezi muncitorii care pun piatră cubică dormind pe trotuar īn salopete şi cizme de cauciuc. Aşteaptă probabil basculanta cu nisip care nu mai soseşte.

E doar un exemplu şi nu spun că doar aşa se munceşte īn Romānia. Dar sīnt convins că fiecare dintre noi are cel puţin un astfel de exemplu la īndemīnă.

Am spus-o şi īn alte rīnduri că īncă nu ne-a ajuns cuţitul la os. Avem o experienţă īndelungată a supravieţuirii şi ne complacem īn acest mod de a trăi. Tragem īnsă cu ochiul spre Europa şi aşteptăm ca valorile europene să ne caute pe la casele noastre.

Īn timpul acesta noi cultivăm superficialitatea, improvizaţia, paseismul, optimismul exaltat, deopotrivă cu ameninţarea "drobului de sare", cīrcoteala, invidia, amīnarea.

Pīnă cīnd nu vom deprinde spiritul critic, simţul măsurii, respectul pentru munca şi libertatea celuilalt, dar mai ales dorinţa de a construi, vom fi la fel de departe de Europa ca şi īn urmă cu douăzeci de ani.

Autor: George Arun
Redactor: Ovidiu Suciu
D.Welle
Mircea32
schrieb am 22.09.2011, 19:34 Uhr (am 22.09.2011, 19:35 Uhr geändert).
Departe de patrie, văd că īncă te preocupă īn mod deosebit, ce-i cu noi romānii si cu ţara noastră.
Jos pălăria romāne!
Koi
schrieb am 22.09.2011, 20:06 Uhr (am 22.09.2011, 20:08 Uhr geändert).

Care patrie Romāne ?
Von Benutzern verlinktes Bild - Link zum Bild
Mynona
schrieb am 22.09.2011, 20:21 Uhr
Also ganz ehrlich,mir geht alles was in R. so vor sich geht irgendwo vorbei...
zieR
schrieb am 22.09.2011, 20:43 Uhr
...mir auch!
Mircea32
schrieb am 22.09.2011, 22:05 Uhr
„...mir auch!“

Eine schöne Burgruine im Avatar, ist das Rumänien?


zieR
schrieb am 22.09.2011, 22:17 Uhr
Ja,wenn man Rumänien mit einer Ruine vergleicht.
Mircea32
schrieb am 22.09.2011, 22:27 Uhr
Sehr widersprüchliche Person?
Koi
schrieb am 28.09.2011, 11:15 Uhr
sibihans
schrieb am 28.09.2011, 12:45 Uhr (am 28.09.2011, 12:46 Uhr geändert).
Anchen
schrieb am 28.09.2011, 16:25 Uhr (am 28.09.2011, 16:26 Uhr geändert).
Koi, siehe auch schon vor 2 Tagen

Interview eines Traders auf BBC :

Link
lucky_271065
schrieb am 29.09.2011, 00:19 Uhr
EU genehmigt Finanzierung von Autobahnen

Bukarest (ADZ) - Die Europäische Kommission hat die Finanzierung aus europäischen Mitteln der zum Transeuropäischen Verkehrskorridor IV gehörenden Autobahnteilstrecken Nadlak - Arad und Broos/Orăştie - Hermannstadt/Sibiu genehmigt. Zusammen haben die beiden Autobahnstücke eine Länge von 121,8 Kilometern, die Baukosten werden auf 850,7 Millionen Euro geschätzt. Davon kommen 724 Millionen aus Brüssel, der Rest von 126,7 Millionen Euro wird aus dem Staatshaushalt bezahlt.


www.adz.ro/inland/artikel-inland/artikel/eu-genehmigt-finanzierung-fuer-autobahnen/

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.