erfundene Rumänen

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.

Koi
schrieb am 19.10.2011, 21:29 Uhr (am 19.10.2011, 21:32 Uhr geändert).
Wenn wir mal davon ausgehen dass Wandervölker(wie die Roma)einen gesunden Sinn für`s Überleben haben, kann man davon ausgehen(laut der u.a. Statistik)dass sie sich in Siebenbürgen sehr wohl fühlen.

In Siebenbürgen kann man besser leben
Mircea32
schrieb am 19.10.2011, 21:34 Uhr (am 19.10.2011, 21:35 Uhr geändert).
Tafka, omul deştept întai gândeşte şi apoi vorbeşte.
TAFKA"P_C"
schrieb am 19.10.2011, 21:39 Uhr (am 19.10.2011, 21:41 Uhr geändert).
Mircea, tu cunoşti geografia României? Dacă da, atunci gândeşti şi apoi vorbeşti.
Mircea32
schrieb am 19.10.2011, 21:46 Uhr
Eu sunt convins ca doresti din nou sa faci pe desteptul, ca de-atatea ori, fara nici un fundament real, si fara a spune nimic. Parca-i avea fan in loc creier.

Banui ideea ta preconceputa, insa eu nu am vorbit de "Siebenbürgen" ci de Ardeal, e vorba de geografia Romaniei si nu de cea a sasilor.
bankban
schrieb am 19.10.2011, 22:00 Uhr (am 19.10.2011, 22:00 Uhr geändert).
Timisoreni sint mindri ca sunt die Banat.

Si sunt fericiti ca pana la Budapesta calea e mai scurtä decat pana Bucuresti.
TAFKA"P_C"
schrieb am 19.10.2011, 22:03 Uhr (am 19.10.2011, 22:09 Uhr geändert).
Eu sunt convins ca doresti din nou sa faci pe desteptul.
..

Da' de unde, mi-e destul că faci tu pe deşteptul, când habar n-ai de ceva.

Parca-i avea fan in loc creier. Se spune "în loc de creier."

Nu o prea ai nici cu limba română, măi "Românule"! Să fii corectat de un "Senegalez", mi-ar fi chiar jenă in locul tău.
Iceman
schrieb am 19.10.2011, 22:38 Uhr
@2,46%

In manche Sachen sind Rumänen ziemlich bescheidend
TAFKA"P_C"
schrieb am 19.10.2011, 23:14 Uhr (am 19.10.2011, 23:17 Uhr geändert).
Mircea, vezi că eşti habarnist? Te faci aici de mirul lumii. Nu este nici o idee preconcepută a vreunui sas. "Siebenbürgen" este Ardealul(Transilvania) şi "das Banat" este Banatul. Sunt două părţi diferite ale României, măi analfabetule! Ai cam lipsit la geografia României!
TAFKA"P_C"
schrieb am 19.10.2011, 23:44 Uhr
Von rumänischer Seite wurden irgendwo, also nicht in Verträgen verbindlich, Zusagen gemacht, die dann nicht ganz eingehalten wurden.

Jarlex, eines verstehe ich aber nicht! Sie meinen alles was in Alba Iulia im Dezember 1918 entschieden wurde wie z.B. wer die

Membrii Marelui Sfat Naţional Român aleşi în Adunarea de la Alba lulia, la 1 decembrie 1918
sein sollen, oder

Consiliul Dirigent a fost guvernul Transilvaniei, organism desemnat pe 2 decembrie 1918 de Marele Sfat Naţional
und deren Entscheidungen die zum Gesetz führten

LEGE
asupra
UNIREI TRANSILVANIEI, BANATULUI, CRIŞANEI, SĂTMARULUI ŞI MARAMUREŞULUI CU VECHIUL REGAT AL ROMÂNIEI.

ART.UNIC.) Se ratifică, investindu-se cu putere de lege, Decretul-Lege No. 3631 din 11 Decembrie 1918, publicat în Monitorul Oficial No.212 din 13 Decembrie 1918, privitor la unirea Transilvaniei, Banatului, Crişanei, Sătmarului şi Maramureşului cu vechiul Regat al României, în cuprinderea următoare:

F E R D I N A N D I
PRIN GRAŢIA LUI DUMNEZEU ŞI VOINŢA NAŢIONALĂ

REGE AL ROMÂNIEI

LA TOŢI DE FAŢĂ ŞI VIITORI SĂNĂTATE.


Asupra raportului Preşedintelui Consiliului Nostru de Miniştri sub No. 2171 din 1918, - Luând act de hotărârea unanimă a Adunarei Naţionale din Alba-Iulia,

AM DECRETAT ŞI DECRETĂM:


ART.I) Ţinuturile cuprinse în hotărârea Adunarei Naţionale din Alba-Iulia Dela 18 Noiembrie 1918, sunt şi rămân de-a pururea unite cu Regatul României.

ART.II) Preşedintele Consiliului Nostru de Miniştri, este însărcinat cu aducerea la îndeplinire a Decretului-Lege de faţă.
Dat în Bucureşti la 11 Decembrie 1918.

F E R D I N A N D I


PREŞEDINTELE
CONSILIULUI DE MINIŞTRI
ŞI MINISTRU DE EXTERNE, Ion I.C. Brătianu
Această lege s-a votat de Adunarea Deputaţilor în şedinţa dela 29 Decembrie anul 1919, în unanimitate prin aclamaţiuni.
Această lege s-a votat de Senat în şedinta dela 29 Decembrie anul 1919, în unanimitate prin aclamaţiuni.


also all dieses verbindlich wurde und nur deren Erklärung (in schriftlicher Form)

Rezoluţiunea
Adunării Naţionale de la Alba Iulia
din 18 Noiembrie/1 Decembrie 1918

I. Adunarea Naţională a tuturor Românilor din Transilvania, Banat şi Ţara Ungurească, adunaţi prin reprezentanţii lor îndreptăţiţi la Alba-Iulia în ziua de 18 Noiembrie/1 Decembrie 1918, decretează unirea acelor români şi a tuturor teritoriilor locuite de dânşii cu România. Adunarea Naţională proclamă îndeosebi dreptul inalienabil al naţiunii române la întreg Banatul cuprins între râurile Mureş, Tisa şi Dunăre.
II. Adunarea Naţională rezervă teritoriilor sus indicate autonomie provizorie până la întrunirea Constituantei aleasă pe baza votului universal.
III. În legătură cu aceasta, ca principii fundamentale la alcătuirea noului Stat Român, Adunarea Naţională proclamă următoarele:

1.Deplină libertate naţională pentru toate popoarele conlocuitoare. Fiecare popor se va instrui, administra şi judeca în limba sa proprie prin indivizi din sânul său şi fiecare popor va primi drept de reprezentare în corpurile legiuitoare şi la guvernarea ţării în proporţie cu numărul indivizilor ce-l alcătuiesc.
2.Egală îndreptăţire şi deplină libertate autonomă confesională pentru toate confesiunile din Stat.

[...]


sollte nicht verbindlich geworden sein???


Merlen
schrieb am 20.10.2011, 12:07 Uhr (am 20.10.2011, 12:08 Uhr geändert).
@Jarlex,

Danke für den Link zu :
Anneli Ute Gabanyi
so lerne ich jeden Tag dazu, aber vor allem sehe ich mich bestätigt, es gibt nicht die Guten und die Bösen in den Historischen Umbrüchen , alle Seiten machen Fehler, versuchen diese oft auch wieder auszugleichen, es gibt langfristig betrachtet in allen Völkern einen Gerechtigkeitssinn der bei Offenheit auch der anderen Seiten positive Wirkung haben kann. Fatal ist wenn Ressentiments von Generation zu Generation weiter "gepflegt" werden. Das blockiert leider jede Annäherung.

und in meinem "Wort zum Mittwoch" hatte ich nicht Sie im Sinn, er war allgemein gedacht und kann jeden,(auch mich!:-) ansprechen bei Bedarf:-)
seberg
schrieb am 20.10.2011, 12:16 Uhr
Fatal ist wenn Resentiments von Generation zu Generation weiter "gepflegt" werden.
Bezüglich "gepflegt" guckstu meinen jetzt folgenden Kommentar auf "Ungarn und Rumänen sind..."
Jarlex
schrieb am 20.10.2011, 12:38 Uhr
Frau Gabanyi meint z.B.:
Der neue rumänische Staat machte nicht alle den Minderheiten gemachten Versprechungen der sogenannten "Karlsburger Beschlüsse" vom 1.12.1918 wahr.
Sie spricht also von Versprechungen was m.E. eine Spur weniger ist als Zusagen.
Ja, ich lebe mit dem Eindruck, dass es sich nicht um „verbindliche“ Versprechungen oder Zusagen gehandelt hat, aber das wird uns ein Historiker besser erläutern können. Frau Gabanyi, deren Ansichten ich für ausgewogen halte, ist in diesem Forum registriert. Eventuell könnte man sie danach fragen, wobei ich auch nicht genau weiß, was „verbindlich“ genau bedeutet, also vor welchem Gericht derartiges eingeklagt werden könnte bzw. damals hätte eingeklagt werden können. Ich nehme an, dass Rumänien im Rausche der Ereignisse sich zunächst sehr idealistisch und daher blauäugig zeigte. Die Realität ist aber immer etwas schwieriger und holt eins doch ein. Es ist mir klar, dass meine Antwort kaum befriedigen kann.
TAFKA"P_C"
schrieb am 20.10.2011, 12:51 Uhr (am 20.10.2011, 12:54 Uhr geändert).
jarlex,

hier ein paar interessante Fakten, als Beweis, dass keiner "heilig" war:

http://cersipamantromanesc.wordpress.com/2011/06/18/dezvaluiri-din-arhivele-r-moldova-adevarul-despre-maresal/

[...]

NOTĂ
Nr. 571377
1943, Luna Aprilie, ziua 19
La nota acestui Cabinet din 5 Martie 1943, relativă la repatrierea moldovenilor de la Est de Bug, Domnul Mareşal a dat dispoziţiuni ca la Tiraspol să se înfiinţeze un organ special, cu misiunea de a se ocupa de cazarea şi plasarea în Basarabia şi Transnistria a moldovenilor veniţi din Rusia, însărcinând Secretariatul cu studiul problemei şi cu întocmirea propunerilor de organizare.
Din istoricul acestei chestiuni, se desprind următoarele situaţiuni:
1) Repatrierea românilor de la răsărit de Bug s-a pus în luna Septembrie 1942, când a şi luat fiinţă pe lângă Subsecretariatul de Stat al Românilor, o comisiune la care participă delegaţi ai Ministerului Afacerilor Interne, Ministerului Apărării Naţionale, Marelui Stat Major, Institutului Central de Statistică, al Subsecretariatului de Stat al Românizării, Colonizării şi Inventarului şi delegaţi ai Provinciilor.
2) Comisiunea a supus Domnului Mareşal constatările şi propunerile sale, primind următoarele norme pentru efectuarea acestor repatrieri:
a) Nu pot fi repatriaţi în ţinuturile desrobite decât românii etnici necompromişi în acţiunea comunistă.
b) Cei deportaţi de ruşi în anul de ocupaţie – români etnici – trebuie să fie repatriaţi.
c) Nu se vor repatria acei care au plecat de buna lor voie sau s-au compromis în acţiunea lor antiromânească în timpul ocupaţiei bolşevice.
d) Românii deportaţi din timpuri mai îndepărtate la Est de Bug, pot fi repatriaţi după serioasă triare, însă în Transnistria, unde să se constituie sate româneşti.
e) Românii de la punctul d, nu trebuie să fie colonizaţi în Basarabia. Acolo şi în Bucovina vom împroprietări luptătorii şi basarabenii muncitori dar fără pământ.
f) Toate operaţiile de mai sus trebuie studiate cu metodă, pregătite în amănunt şi executate în ordine desăvârşită. Execuţia va depinde de buna organizare.
Hotărârile Domnului Mareşal au servit ca bază tuturor lucrărilor comisiunei şi măsurilor luate.
Această comisiune a hotărât ca Guvernământul Transnistriei să studieze colonizarea grupelor de români ce vor fi aduşi din Rusia, întocmind un plan provizoriu cu desemnarea centrelor de aşezare şi cu arătarea pe categorii de profesiuni ce poate primi fiecare centru, în raport cu gospodăriile şi bunurile productive existnte (pământ, ateliere, industrii, fonduri comerciale, etc.)
Pentru orientarea, în întocmirea acestui program s-a dat Guvernămîntului Transnistriei următoarele norme directive:
– Românii aduşi de peste Bug, nu trebuie să fie împrăştiaţi ci aşezaţi în grupe compacte, în sate care să capete aspectul românesc.
– În acest scop nu se va urmări aşezarea lor numai acolo unde sunt gospodării libere rămase de la evrei sau de la acei plecaţi cu armatele ruseşti din centre, din satele destinate aşezărilor româneşti se va ridica populaţia străină şi se va muta unde se va putea.
– Aşezările româneşti se vor face începând de la Bug către interiorul Transnistriei.
– Grupele de români aduşi din localităţi cu caracter economic special (industrial, păstoresc, pescăresc, etc.) vor fi aşezaţi în localităţi cu caracter economic similar unde ei să poată dezvolta o activitate productivă pentru care sunt mai bine pregătiţi.
Cabinetul BBT propune:
1) Toţi românii moldoveni împrăştiaţi în Rusia şi recenzaţi în anul 1942 de Institutul General se Statistică, să fie aduşi şi colonizaţi în Transnistria.
Programul acesta se inspiră din principiul ca eforturile neamului românesc, în acest război, să fie răsplătite prin aşezarea într-un singur Stat naţional.
Colonizarea lor urmează să se facă în regiunea Nistrului, spre a se asigura un cordon românesc, pe acest fluviu, care să împiedice infiltraţiunile ucrainene de o parte şi de alta a Nistrului.
3) Operaţiunea implică în prealabil evacuarea evreilor şi a ucrainenilor înspre Bug, pentru a oferi Românilor terenurile cele mai fertile, aflate în regiunea Moghilău-Râbniţa.
Ea se va face independent de trecerea peste Bug a evreilor şi ţiganilor, pentu care operaţie trebuie să avem mai întâi aprobarea germanilor.
4) Colonizarea trebuie făcută în mase compacte pentru a se asigura integrarea acestor moldoveni în efortul de muncă al Provinciei şi a le menţine posibilitatea conservării lor etnice.
5) Guvernământul Transnistriei trebuie să organizeze această operaţiune în chiar primăvara acestui an (sfârşitul lunei mai când se termină campania de însămânţare) ajutat de organele militare aflate pe teritoriul său.
6) Românilor astfel colonizaţi trebuie să li se dea pământuri în plină proprietate şi nu numai în folosinţă.
Suprafeţele astfel atribuite ar putea varia de la familie la familie, după numărul membrilor şi capacitatea lor de muncă.
7) Guvernământul trebuie să le dea întreg sprijinul pentru a-şi începe cât mai curând viaţa în condiţiuni de stabilitate şi credit (maşini, numerar, etc.).
8) Subcomisiunea de românizare de la Tiraspol trebuie să-şi extindă competenţa la trierea lor la eliberarea de acte de identitate, etc.
Pe scurt, ea va trebui să fie un organ consultativ al Guvernământului Transnistriei, iar avizele sale să fie totdeauna avute în vedere de Dl.Guvernator.
9) În comunele în care vor fi aşezaţi, românii trebuie să primească din ţară învăţători, preoţi, medici şi funcţionari comunali, bine selecţionaţi şi bine retribuiţi, cu scopul de a le cultiva sentimentul naţional şi conştiinţa apartenenţei lor la o naţiune vrednică şi capabilă.
10) Măsuri speciale de ordin legislativ trebuie să reglementeze viaţa lor de familie, administraţia lor şi participarea lor la producţiunea bunurilor economice, deosebit de cele existente în Transnistria, spre a-i îndruma către o viaţă bazată pe dreptul de proprietate şi de concepţie naţională.
11) Guvernământul, în acest scop, ar avea căderea să înfiinţeze o direcţiune a colonizărilor care să îmbrăţişeze ansmablul problemelor ce le pune această colonizare, cu mijloace financiare suficiente şi personal pregătit.


PS: Ich habe nur eines als Beispiel hervorgehoben!
bankban
schrieb am 20.10.2011, 12:53 Uhr
"Am Beispiel der Schulpolitik gegenüber den rumänischen Ungaren und den
Siebenbürger Sachsen konnten wir sehen, wie sehr im sozialistischen Rumänien der
Eindruck, den man beim Lesen des Gesetzestexts und der Verfassungen von der
Minderheitenpolitik bekommt, von der tatsächlichen Situation abwich. Unklarheiten im
Gesetzestext ermöglichten den Behörden mit verschiedenen Mitteln gegen die
Minderheiten und ihre Schulen zu arbeiten.
Manchmal geschah dies offen, indem Eltern beeinflusst oder sogar bedroht wurden,
die ihre Kinder auf Minderheitenschulen schicken wollten, meistens aber viel raffinierter.
Durch die Verstaatlichung wurde zuerst den Minderheitenschulen ihre jahrhundertealte
Autonomie genommen. Danach fand eine bewusste Durchmischung der Minderheiten mit
Rumänen (Parallelisierung) statt, und Minderheitenabteilungen wurden nach und nach
aufgelöst. Dies wurde unter anderem mit nicht erreichten Schülermindestzahlen
gerechtfertigt. Erschwerte Zugangbedingungen zu den Hochschulen und die Tatsache, dass
sowohl die Hochschulen als auch die Fachlyzeen für die Minderheiten nur ein sehr
beschränktes und wenig attraktives Angebot in den Minderheitensprachen boten,
beeinflussten oft von Anfang an die Entscheidung der Eltern, die ihre Kinder deshalb doch
lieber an eine rumänische Schule zu schicken, um ihnen nicht von Anfang an Nachteile zu
bescheren. Ein solches Handeln wurde vom Staat wiederum als Bestätigung für seine
Politik interpretiert und vor allem nach aussen in diesem Sinne präsentiert.
Für die ethnischen Minderheiten war diese Schwächung ihres Schulwesens allerdings
von grosser Tragweite, da die Schulen, zusammen mit den Kirchen, von je her ein zentraler
Faktor für das Zusammengehörigkeitsgefühl dieser Gruppen gewesen war, und in der Schule stets neben den rein schulischen Fertigkeiten auch die Kultur der ethnischen
Gruppe vermittelt wurde, die so immer mehr eine reine Familiensache wurde."

Die Schulpolitik – ein Abbild der
allgemein betriebenen
Minderheitenpolitik im sozialistischen
Rumänien
16. 11. 2009
Anja Bohner
http://www.limbro.uzh.ch/projekte/soziolonguistik/minderheiten/minderheiten.pdf
TAFKA"P_C"
schrieb am 20.10.2011, 13:09 Uhr
Ja, ich lebe mit dem Eindruck, dass es sich nicht um „verbindliche“ Versprechungen oder Zusagen gehandelt hat, aber das wird uns ein Historiker besser erläutern können.

Jarlex, tut mir leid, so einfach ist es nun mal nicht! Es gibt doch ein schriftliches Dokument und dieses heißt nicht "Declaraţiune" (also "argument, afirmaţie") sondern "Rezoluţiune" (also "hotărâre, decizie"):

Fahren Sie mit der Maus über die Box um die Vorschau anzuzeigen.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/dc/Alba_Iulia_Resolution.jpg/300px-Alba_Iulia_Resolution.jpg
Von Benutzern verlinktes Bild - Link zum Bild


und in dieser steht was zu den Rechten der Minderheiten geschrieben!

Jetzt stellen Sie sich mal vor diejenigen (Franklin, Jefferson, Washington usw.), die die amerikanische Verfassung entwarfen, hätten nachher gesagt: "Ätsch, wir haben euch verschaukelt!"

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.