Rumänien heute

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.

TAFKA"P_C"
schrieb am 13.02.2012, 15:51 Uhr
So "schön" kann sie gar nicht sein.

Aber für Dich, es gibt hier viele Weinkeller,
sehr viele.....


Castrum, du sollst sie dir Schöntrinken.
Indiana
schrieb am 13.02.2012, 16:08 Uhr (am 13.02.2012, 16:09 Uhr geändert).
So "schön" kann sie gar nicht sein.


Fahren Sie mit der Maus über die Box um die Vorschau anzuzeigen.
Von Benutzern verlinktes Bild - Link zum Bild


Schönheit ist relativ !
CastrumSex
schrieb am 13.02.2012, 16:21 Uhr
Mynona
auf jeden Fall ist es nicht weit von hier bis zum Joachim :-)))
auch nicht von hier

Tafka
Castrum, du sollst sie dir Schöntrinken
das brauch ich nicht aber hab nen tipppppp für SCHÖNTRINKEN

Indiana
Schönheit ist relativ !
wie 1stein es sagte ( mit trinken ist auch relativ )

na mal sehn wer kommt noch guten wein trinken bis zum umfallen bei Joachim ¿¿¿¿¿¿
Joachim wir könnten eine GESICHTSBUCH-PARTY veranstalten bei dir

also vorläufige liste:
Henny, Mynona, Indiana, Getkiss (mit den eiern ), Tafka ...... ich
Indiana
schrieb am 13.02.2012, 16:24 Uhr
GESICHTSBUCH-PARTY

Viel gesehen und erlebt, davon wusste ich noch nichts, ha ha ha, ich lach mich scheckich....
CastrumSex
schrieb am 13.02.2012, 16:31 Uhr (am 13.02.2012, 16:34 Uhr geändert).
orbo
schrieb am 13.02.2012, 16:50 Uhr
Castrum, bag seama da gönnt dir einer die Hunklich nicht in der Hand und mir

Henny, hast mal was von mir gelesen und behauptest wieder von meiner Mitteilung was Dir so grad passt. Ist OK. Hauptsache, es gibt etwas, was Dir passt.
lucky_271065
schrieb am 13.02.2012, 20:11 Uhr
@ Henny

Apropos "Böse Jungs"

Kennst Du das vielleicht aus der Schule? Du hast doch mal Deine Rumänischlehrerin gelobt, oder?

Vei plânge mult ori vei zâmbi?

Eu
nu mă căiesc,
c-am adunat în suflet şi noroi-
dar mă gândesc la tine.
Cu gheare de lumină
o dimineaţă-ţi va ucide-odată visul,
că sufletul mi-aşa curat,
cum gândul tău il vrea,
cum inima iubirii tale-l crede.
Vei plânge mult atunci ori vei ierta?
Vei plânge mult ori vei zâmbi
de razele acelei dimineţi,
în care eu ţi-oi zice fără umbră de căinţă:
"Nu ştii, ca numa-n lacuri cu noroi în fund cresc nuferi?"
Mircea32
schrieb am 13.02.2012, 20:32 Uhr (am 13.02.2012, 20:33 Uhr geändert).

Nu ştii, ca numa-n lacuri cu noroi în fund cresc nuferi?


Fahren Sie mit der Maus über die Box um die Vorschau anzuzeigen.
Von Benutzern verlinktes Bild - Link zum Bild

Henny
schrieb am 13.02.2012, 20:39 Uhr
@ Lucky, das ist Lucian Blaga... die rumänische "schwere Kost" aber leicht verdaulich liest man ihn zwischen den Zeilen!
lucky_271065
schrieb am 14.02.2012, 01:00 Uhr
@ Henny

Lucian Blaga

Eva

Cand sarpele intinse Evei marul,
ii vorbi c-un glas ce rasuna
de printre frunze ca un clopot de argint.
Dar s-a intamplat ca-i mai sopti apoi
si ceva la ureche
incet, nespus de incet,
ceva ce nu se spune in scripturi.

Nici Dumnezeu n-a auzit ce i-a soptit anume
cu toate ca asculta si el.
Si Eva n-a voit sa-i spuna nici lui Adam.
De-atunci femeia ascunde sub pleoape o taina
si-si misca geana parca-ar zice
ca ea stie ceva,
ce noi nu stim,
ce nimenea nu stie,
nici Dumnezeu chiar.
orbo
schrieb am 14.02.2012, 20:21 Uhr
D-zeu n-a auzit,
@henny, er liest mit, zwischen den Zeilen
T.Sieb
schrieb am 15.02.2012, 11:37 Uhr
Tiroler
schrieb am 15.02.2012, 12:07 Uhr
Sunt student la teologie,
citesc zilnic din biblie,
stau cu ochii la icoane
şi cu gândul la cucoane.


(eigentlich “la cucoane şi bănuţi“).
Indiana
schrieb am 15.02.2012, 15:18 Uhr (am 15.02.2012, 15:21 Uhr geändert).
@T. Sieb,
ich erlaube mir deinen Link hier komplett zu posten:

Catedrala umilintei Neamului

4.000 de biserici construite doar in ultimii 20 de ani. Statistica iti taie elanul mistic al credintei oarbe si te arunca in meandrele realitatii. Asta inseamna ca la fiecare doua zile, o noua biserica a fost inaugurata in Romania.


Date seci in fata carora, oricat de necredincios ai fi, tot iti faci o cruce mare. Jurnalistii de la Deutsche Welle au realizat un material in Romania despre constructia Catedralei Mantuirii Neamului. Lucrarile evolueaza rapid, in ciuda pretului colosal - 600 de milioane de euro.

In acelasi timp, tot in Romania, sub patronajul acelorasi institutii care au finantat mare parte dintre aceste biserici - Guvernul si BOR -, se inchid in fiecare zi cate trei scoli si tot mai multe spitale. Statul a donat terenul unde va fi ridicata mareata ctitorie. Valoarea lui, astazi - aproximativ 200 de milioane de euro. Celelalte 600 de milioane vor fi achitate impreuna de catre Guvern si Biserica Ortodoxa Romana. Alte cruci probabil s-ar impune a fi cel putin schitate, de data asta mai degraba de furie si neputinta decat de extaz religios.


MYSTERIUM TREMENDUM ET FASCINANS! - trebuie sa isi fi spus germanii reformati de etica protestanta si spiritul capitalist cand au vazut reportajul despre Catedrala Mantuitii Neamului. Daca insa pe nemti ii stapaneste mai degraba pofta de munca si mai putin dorinta de a-si petrece timpul in genunchi prin biserici, rugandu-se zi de zi la Dumnezeu sa le dea de mancare si noroc in viata, la noi situatia e putin diferita. Putin, fiind cel mai bland termen in acest context. In realitate, romanii isi pun toata viata in mainile bisericii. Ceea ce e si mai trist, ca nici macar nu si-o inchina direct lui Dumnezeu.

Dupa Revolutie, cand am avut libertatea sa ne construim cate biserici poftim, tot romanul parvenit s-a trezit ca poate deveni ctitor de lacase sfinte. Si asa a inceput si nebunia imobiliara in numele Domnului. Inchinandu-ne din an in Paste, respectand Cuvantul si Legile Domnului doar la botezuri si inmormantari, am reusit din cauza ipocriziei noastre milenare sa ne inconjuram de cele sfinte, desi suntem mai goi si mai straini ca niciodata de spiritul crestin.

Statul, reprezentant de seama al prostiei populare, a intretinut si el o adevarata casta a preotimii, aruncand bani inspre BOR de fiecare data cand alegerile se apropie.

N-or sti politicienii si ctitorii nostri de biserici care e esenta ortodoxiei, dar stiu prea bine ca daca vara preotului lacom bani in largile lui buzunare, curatele fete bisericesti vor avea grija sa cante in numele cui trebuie la slujba de duminica. Insa pacatul cumpararii bunavointei preotilor, de ici si colo, nu ar fi reprezentat cine stie ce mare ofensa adusa, pentru Dumnezeu!, moralei crestine, daca nu ar fi avut la baza o ciudatenie si o anomalie si mai grozave.

Luati cifrele din reportajul jurnalistilor germani, combinati-le cu faptul ca aproape 50% dintre romani cred ca Soarele se invarte in jurul Pamantului si cu realitatea ca mediul rural reprezinta tot cam atat din totalul populatiei, iar astfel veti avea o imagine mult mai clara a ceea ce suntem. Ignoranti in majoritatea noastra, invatati din mosi stramosi sa ne plecam capul, sa nu ni-l taie sabia, ne place si mai mult sa stam ore intregi in genunchi si sa ne rugam Cerului sa ne bage direct in traista toate cele pentru care nu avem pofta sa muncim.

Poate ca nu ar fi tocmai nepotrivit sa ne intrebam daca nu cumva tendinta ancestrala a romanilor de a se pleca in fata oricui, de a se ascunde in munti ca sa se roage mai bine in fata destinului mioritic nu ne-a transformat in niste simpli supusi. Umili si supusi ai destinului, ai politicienilor vremelnici, ai celor parveniti, ai oricui a vrut sa ne supuna. Supusi si umili, dar niciodata demni sau razvratiti in fata celui mai puternic. La fel de plecati si in fata oricarui uns al lui Dumnezeu.

Inchinandu-ne cu limba in gura la eclipsele de soare, de frica sa nu pice astrul peste noi, nu ne gandim o clipa ca, decat sa ridicam biserici, zilnic, mai bine ne-am indrepta noi fiinta umilita.


Quelle: Ziare.com
CastrumSex
schrieb am 15.02.2012, 15:40 Uhr (am 15.02.2012, 15:54 Uhr geändert).
Lucky und Henny

Apropos "Böse Jungs"
Vei plânge mult ori vei zâmbi ?


ce versuri faine care sind

leicht verdaulich liest man ihn zwischen den Zeilen!


o dimineaţă-ţi va ucide-odată visul
vei plânge de razele acelei dimineţi
în care eu ţi-oi zice fără umbră de căinţă:

welcome to the world !!!

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.