Rumänien heute

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.

lucky_271065
schrieb am 04.01.2013, 00:38 Uhr
@Elsam

Referitorila "rromanii verzi" taiverzi, aici autorul foloseste doi termeni nonexpliciti care nu au nici o relatiede co-ocurenta.
rroman este o variantade scrierederivata (in subcultura romaneasca) a substsntivului roman pentru adefinii peiorativ un tigan-roman, iar verde in contextul dat, sugereaza nationalism.
Termenii se exclud reciprocdefinitiv.


Da vergeht scheinbar auch Dir der Humor.

Lustig ist es scheinbar immer nur, die Anderen in Bezug auf ihren Nationalismus aufzuziehen.

Caragiale ist unglaublich aktuell, auch nach gut 100 Jahren. "Rumänien heute".
Elsam
schrieb am 04.01.2013, 00:41 Uhr (am 04.01.2013, 00:44 Uhr geändert).
Scuza-ma daca poate in graba, n-am fost destul de explicit in ceea ce priveste citatul.
Insa nu atarn de forum nonstop pentru a ma adapa la monstrele de intelligenta de pe el, ci in paralel printre altele, urmaresc si un film deosebit de interesant.
Citatul l-am parcurs in diagonala si nu prea am inteles nimic din ceea ce a vrut sa comunice ilustrul anonim.Am voit numai sa te fac atent asupra sintagmei folosite “rromani verzi”.
lucky_271065
schrieb am 04.01.2013, 00:49 Uhr (am 04.01.2013, 00:50 Uhr geändert).
@Elsam

Multumesc. Dar poate ca ar trebui sa-i transmiti lectia ta lui Caragiale personal:

Din contră, la Caragiale prevalează negativitatea: critica abuzului de naţional, batjocorirea scumpelor noastre prejudecăţi, caricatura mîndriei patriotice. Cel din urmă a lansat expresia ironică "rromânii verzi".

http://www.romlit.ro/eminescu_i_caragiale
Elsam
schrieb am 04.01.2013, 00:57 Uhr
Multumesc. Dar poate ca ar trebui sa-i transmiti lectia ta lui Caragiale personal:


Deci inca o data.
Eu m-am referit la un citat obscur de-al tau si la "rromanii verzi".
Deci nu la Caragiale si "Romanii verzi".
kranich
schrieb am 04.01.2013, 01:52 Uhr (am 04.01.2013, 02:21 Uhr geändert).
lucky: Wenn auch zu später Stunde, vielleicht einige Ideen:

Natürlich alles, alles Gute im Neuen! Gesundheit dazu.

Ähnlich, wie bei deinem letzten Diskussionspartner hier, stellt sich bei mir die Frage nach der Aktualität Rumäniens! Es ist - aus meiner Sicht - nämlich so, dass die Ehemaligen das Land schlecht machen und die Hiesigen es verschönern. Interessant ist dabei allerdings, dass - außer dir und elsam - alle nur negativ über Rumänien reden - einschließlich meine Verwandtschaft aus Turnu Roşu...

Da frag` ich mich schon, was da los ist? Auf der einen Seite wird mir eine Rundreise angeboten, die 400 € kostet und sieben Tage dauert auf der andern wird mir abgeraten...

Lucky, dir sollte inzwischen schon bekannt sein, dass ich den Geburtsort meines Daseins nie schlecht gemacht habe - und es auch nie machen werde. Auch durch mein Zutun wurde die Kirche restauriert - und der Friedhof dazu. Was mir allerdings missfällt ist, dass ihr Beide ... ein Land wiederholt glorifiziert, das eigentlich auf Hilfe von außen angewiesen ist! Weshalb tut ihr das? Ist da Ehrlichkeit nicht besser angebracht?

P.S. Überdenke mal - im Stillen - den Begriff Rassismus! Da besteht nämlich die Gefahr, dass du - wie die Linken in Deutschland - alles in einen Topf wirfst, das nicht mit Deutschen zu tun hat... In diesem Fall wärst du nämlich unbewusst einer utopischen Propaganda ala seberg und bankban ausgesetzt... In diesem Fall müssten wir uns voneinander distanzieren...

Als Letztes: Die Neujahrsfeier habe ich in einem Vorort von München auch mit Rumänen verbracht. Was die mir ohne Ausnahme (!!!) über ihr Land erzählt haben, soll bestimmt nicht hier dargestellt werden...

Schau mal, lucky, vielleicht auch aus diesem Grund haben wir - meine Frau und ich - beschlossen, im kommenden Sommer nach Reunion und Mauritius zu fliegen. Das versteht meine Schwiegermutter überhaupt nicht... Und seberg glaubt, es handle sich um ein Marsgebiet... ohne Sex!!!

Servus
TAFKA"P_C"
schrieb am 04.01.2013, 01:58 Uhr (am 04.01.2013, 02:10 Uhr geändert).
Deci inca o data.
Eu m-am referit la un citat obscur de-al tau si la "rromanii verzi".
Deci nu la Caragiale si "Romanii verzi".


Tu ştii să citeşti, meştere einsam? Dacă da, atunci citeşte cu atenţie:

Din contră, la Caragiale prevalează negativitatea: critica abuzului de naţional, batjocorirea scumpelor noastre prejudecăţi, caricatura mîndriei patriotice. Cel din urmă a lansat expresia ironică "rromânii verzi".

Aşa că nu Lucky (şi citatul său obscur) a născocit această expresie, ci într-adevăr nimeni altul decât Caragiale însuşi.

PS: Foarte interesant:

http://www.romlit.ro/eminescu_i_caragiale
Caragiale se declara pe sine grec. N. Davidescu l-a numit "ultimul ocupant fanariot" şi i-a condamnat inaderenţa la "rasa şi spiritul românesc".

Deci nu numai saşii, ci şi persoane foarte importante, aveau alt mod de gândire, decât meşterul einsam.
lucky_271065
schrieb am 04.01.2013, 09:20 Uhr
@Elsam
@TAFKA

Iar acest citat pe care l-am adus mai sus:

Din contră, la Caragiale prevalează negativitatea: critica abuzului de naţional, batjocorirea scumpelor noastre prejudecăţi, caricatura mîndriei patriotice. Cel din urmă a lansat expresia ironică "rromânii verzi".

nu apartine vreunui anonim pe un forum obscur, ci totusi lui Nicolae Manolescu, critic literar roman de prima mana, membru corespondent al Academiei Romane etc. .

Asa ca, Elsam, te rog sa-i adresezi lui critica ta fata de expresia "rromanii verzi".

Eu stiam ca expresia ii apartine lui Caragiale si in acest sens am si folosit-o. In nici un caz cu trimitere la rromi, pe care dealtfel chiar nu am intentia sa-i desconsider sau sa-i jignesc.

P.S. Nu stiu cata lume a aflat ca la decernarea Pramiului Nobel pentru pace catre Uniunea Europeana a fost invitat sa concerteze si Fanfara Ciocarlia.

Uite ca uneori Romania se poate si mandri cu tiganii ei!

http://business-review.ro/featured/romanian-band-fanfara-ciocarlia-to-perform-at-nobel-peace-prize-concert/
Elsam
schrieb am 04.01.2013, 10:02 Uhr
Cel din urmă a lansat expresia ironică "rromânii verzi".


nu apartine vreunui anonim pe un forum obscur, ci totusi lui Nicolae Manolescu, critic literar roman de prima mana, membru corespondent al Academiei Romane etc. .



Lucky inca o data, a treia oara.
Expresia “rromanii verzi” nu are cum sa-i apartina lui Manolescu, caci substantivul “innobilat” de subcultura romaneasca “rroman” a aparut pe piata in ultimii 15 ani.
Cel pe care-l citezi tu acolo se numeste “Krokodilul Chichiricios”.

Mai mare jena sa caut pe asemenea forumuri ceea ce citezi, pentru a incerca sa-ti explic unde gresesti.
seberg
schrieb am 04.01.2013, 10:20 Uhr (am 04.01.2013, 10:31 Uhr geändert).
Deci inca o data, de la mine elsam, pentru toti monstrii...pardon...monsterle de inteligenta pe acest forum, adeca pentru voi sasii, adeca tiganii nemtilor, adeca rrromi nemtilor, care habar nu aveti ce este o sintagma, numai aurel mai stia de sintagma si tot repeta cuvantul cult, dara io va mai vin si cu alte expresii si mai culte adeca cu „termeni nonexpliciti“ cu „relatie de co-ocurenta“ cu „scriere derivata“ cu „subcultura romaneasca“ cu „excludere reciproc definitiva“ si si si...vai ce cult sunt pe langa voi pe acest forum unde-mi pierd timpul pretios ca sa va mai adapati si voi la inteligenta si cultura mea in-com-pa-ra-bi-la...si sa stiti ca n-am nici un complex de inferioritate...ba din contra am facut din cel de inferioritate unul de super...super...superioritate adeca asa cum fac toti adevarati rromâni verzi
getkiss
schrieb am 04.01.2013, 10:35 Uhr (am 04.01.2013, 10:54 Uhr geändert).
Mann @seberg, ist dein Subjekt ein kultivierter Mensch....

In general nu-mi pierd timpul citind tampenii mai lungi de 4 randuri, in special citate reprezentand comentarii de pe forumuri obscure.

Das erklärt, warum der Mann nur auf einsilbige Blödelei-Einlassungen reagiert, mit ebenso langem Blödsinn.
lucky_271065
schrieb am 04.01.2013, 11:40 Uhr
@Elsam

Chiar trebuie sa-ti dau mura-n gura pe Caragiale resp. Manolescu si "rromanii verzi"?

Editorial:
Eminescu şi Caragiale de Nicolae Manolescu



În plină lună (şi an) Eminescu, trece neobservată aniversarea lui Caragiale (30 ianuarie), mai tînăr cu doi ani şi neaflat în cifră rotundă. Dar chiar dacă s-ar fi aflat, sărbătorirea ar fi avut oare acelaşi fast? îndrăznesc să spun că nu. Caragiale nu beneficiază, nici pe departe, de emoţionalitatea care-i cuprinde pe români cînd e vorba de Eminescu. La mijloc nu e o problemă de spirit critic, ci de sensibilitate. Sînt ispitit să încerc o explicaţie.

Eminescu e poetul naţional. Bună, rea, formula a prins. Nimănui nu i-a trecut în schimb prin minte s-o aplice dramaturgului şi prozatorului Caragiale, în ciuda caragialismului de care societatea românească dă mereu dovadă de un secol încoace. Pentru a fi acceptat, caracterul naţional trebuie să fie valorizat pozitiv. Eminescu pare a întruchipa naţionalismul pur, curat şi ideal. în el plac măreţia şi eroismul nostru, grandoarea istoriei noastre. Din contră, la Caragiale prevalează negativitatea: critica abuzului de naţional, batjocorirea scumpelor noastre prejudecăţi, caricatura mîndriei patriotice. Cel din urmă a lansat expresia ironică "rromânii verzi". Celui dintîi, i-a aplicat-o Călinescu, în mod serios, în finalul biografiei din 1932. Eminescu era contra alogenilor. Caragiale se declara pe sine grec. N. Davidescu l-a numit "ultimul ocupant fanariot" şi i-a condamnat inaderenţa la "rasa şi spiritul românesc". Deşi, la început, Eminovici, poetul naţional n-a tras ponoasele de pe urma numelui său slav. I s-a trecut repede cu vederea. Ideea lui Iosif Vulcan de a-l româniza a fost una excelentă.

În al doilea rînd, Eminescu este un idealist. în moralitatea lui înaltă şi abstrasă, românului îi place să se contemple ca Narcis în apa izvorului. Caragiale este realist. Oglinda pe care el ne-o pune sub ochi, în piese, ca şi în momente, nu ne convine. Nici ieri, nici azi, într-o tranziţie mereu reluată către civilizaţie. Nu limba eminesciană este limba vorbită de români, ci limba lui Caragiale. Dar cum să recunoaştem asta? O oarecare doză de emfază romantică ne flatează orgoliul naţional, anacoluturile, agramatismele şi etimologiile populare din vorbirea eroilor lui Caragiale ni-l jignesc.

În sfîrşit, Eminescu face figură de om serios, mizînd pe valori absolute, sarcastic la nevoie, dar fără umor, pamfletar teribil şi reconfortant pentru toţi cei care-i împărtăşesc ideile. Omul a fost consecvent în idei, în politică, în adversităţi. Caragiale e ludic, relativist, ironic, întorcînd-o adesea "ca la Ploieşti", mai cu seamă în adeziunile politice, încît omul simplu nu ştie de unde să-l apuce, e derutat şi confuz. La Eminescu accentul cade, indiferent de nuanţe, pe veneraţie, pe iubire, pe ură, toate, sentimente puternice şi clare. La Caragiale, pe deriziune, pe glumă, pe emoţii, aşadar mai puţin nete. Chiar dacă artistul din Caragiale e profund serios, temeinic, intratabil, ca şi acela din Eminescu, acest lucru e dincolo de pragul de percepţie comun şi nu cîntăreşte mai nimic în balanţă.

Repetata tentativă de a-i considera pe Eminescu şi Caragiale complementari (ultima dată făcută de Dan C. Mihăilescu într-o sclipitoare prefaţă la o ediţie de publicistică şi corespondenţă) eşuează sistematic. Eminescu e geniul nepereche. Caragiale e... Caragiale.


http://www.romlit.ro/eminescu_i_caragiale
TAFKA"P_C"
schrieb am 04.01.2013, 11:50 Uhr
@Elsam
@TAFKA

Iar acest citat pe care l-am adus mai sus:


Lucky, ich hatte dich verstanden. Ich bezog mich bei "citat obscur" auf Einsams Worte. OK, sorry, ich gebe es zu, ich habe vergessen es als Zitat zu kennzeichnen. Nichts für ungut.
Elsam
schrieb am 04.01.2013, 12:03 Uhr (am 04.01.2013, 12:06 Uhr geändert).
Chiar trebuie sa-ti dau mura-n gura pe Caragiale resp. Manolescu si "rromanii verzi"?



Dansul nu stie ce spune.
La Caragiale nu vei intalni niciodata "rromanii verzi", sintagma care schimba tot mesajul contextului, pe motiv ca aceasta apartine unei subculturi romanesti relativ noi.
Elsam
schrieb am 04.01.2013, 12:05 Uhr
seberg
inteligenta pe acest forum, adeca pentru voi sasii, adeca tiganii nemtilor, adeca rrromi nemtilor

Consecventa nu pare sa fie calitatea care sa te caracterizeze pe tine ca sas in mod deosebit.

DFTT
getkiss
schrieb am 04.01.2013, 12:11 Uhr
Offensichtlich befasst sich jetzt die neue Regierung Rumäniens mit der Änderung der Verfassung. Die Regierung hat im Parlament, mindestens auf erstem Blick, eine konfortable Mehrheit um dies zu tun. Darum hat sich die Koalition auch entschieden, die Ungarn-Partei nicht mit in das Boot zu holen, bzw. die UDMR ist nicht interessiert, weil ihre nationalistische Interessen nicht berücksichtigt werden sollten. Die PNL (Antonescu) und die PC(Voinescu-"Felix") waren entschieden dagegen.

In diesem Zusammenhang, hat PM Ponta erklärt, die bestehenden Vorschläge für die Schaffung von administrativen Regionen beizubehalten, sonst würde die "Büchse der Pandora", neu geöffnet. Gleichzeitig sprach er sich konkret gegen eine Region der Ungaren aus, seiner Meinung nach existiert sowas nicht in der EU:


Ponta a precizat ca nu va aparea o regiune maghiara. "Niciodata nu s-a pus problema din partea noastra a acceptarii unei regiuni Harghita-Covasna-Mures, pentru ca asta ar insemna o regiune pe criterii etnice, ceea ce nu se intampla in UE", a punctat premierul. "Eu nu cred ca trebuie sa fie o regiune maghiara", a completat prim-ministrul.


http://www.ziare.com/politica/reorganizare-teritoriala-romania/ponta-despre-regionalizare-8-regiuni-sefii-alesi-de-primari-si-consilierii-judeteni-1210409

Was meinen die Forumisten? Gibt es tatsächlich keine Regionen in der EU, auf ethnischen Kriterien? Was ist mit Südtirol, Baskenland, etc.?

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.