Rumänien heute

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.

gerri
schrieb am 04.01.2013, 12:14 Uhr
@ Vielleicht gibt es keinen immer grinsenden Ponta in der EU!
getkiss
schrieb am 04.01.2013, 12:53 Uhr (am 04.01.2013, 13:01 Uhr geändert).
Was die offizielle Meinung der EU-Komission betrifft, hat Ponta recht. In dem Arbeitspapier von 2008, SEK(2008)
"REGIONEN 2020
BEWERTUNG DER KÜNFTIGEN HERAUSFORDERUNGEN
FÜR DIE EU-REGIONEN"
werden hauptsächlich wirtschaftliche, finanzielle und demografische Aspekte untersucht. Ethnische Aspekte bleiben Außen vor.

Aber zum Beispiel ist in Italien die Autonome Region Südtirol auf Grund bestimmter ethnischen Kriterien, in Folge des Abkommens Gruber- Degasperi entstanden:

Link

lucky_271065
schrieb am 04.01.2013, 15:15 Uhr
@Elsam

No, daca nici macar un critic literar de talia lui Nicolae Manolescu nu mai stie ce zice despre Caragiale, imi pare rau.

Sa vedem ce mai zic si altii. Cu "r"... cu "rr" sau chiar cu "rrr":

„Românii verzi"
Caragiale a satirizat „Rrromânia", „rrromânismul" şi „românii verzi" ca patologie socială, ca uzurpare afectată a patriotismului şi ca luare abuzivă în posesie a ţării, în numele fricii de „străinism" şi al antiiudaismului. La origine, modelele „românilor verzi" au fost, deopotrivă şi simultan, Lascăr Catargiu, şeful partidului conservator, şi Ion Brătianu, şeful partidului liberal (Rezeşul de la Golaşei şi moşneantil de la Florica, 1889; Şcoala succesului, 1899), satira fiind la persoană şi atitudine, iar nu contra unui anumit partid politic. în Cronica fantezistă, scriitorul ia în răspăr „Românismul" însuşi, iar trimiterea este la societatea lui Hasdeu:
La 1867, se înfiinţase în Bucureşti o societate naţională sub denumirea de „Românismul", care avea oarecare mică sforicică de legătură cu Şcoala Bărnuţiană şi cu Fracţiunea, anti-dinastică, din Iaşi. [...] // Pare-mi-se, domnul Hasdeu era prezidentul, sau cel puţin vice-prezidentul „Românismului" (Cronicafantezistă, 1889).
într-adevăr, Hasdeu a fost preşedintele Societăţii „Românismul", calitate în care a ţinut, în 1869 şi 1870, înfocate discursuri naţionaliste şi anticosmopolite:
Am crezut întotdeauna că mîntuirea neamului nostru consistă, nu în neguroasele sfere ale abstracţiunii, ci numai şi numai în stindardul cel viu al Românismului. [...] Românism ca ţintă, junimea ca glonţ; o teorie întreagă în două cuvinte! [...] Să cercetăm situaţiunea. Inamicul este pe jumătate dezarmat, cînd începem a-1 cunoaşte mai de aproape. Viermii cei mai periculoşi nu sunt în afară, ci se formează din însuşi corpul nostni gangrenat. [...] Există la noi o legiune de oameni pentru cari un grec, un turc, un otentot, un român - e totuna. Ei pretind că meschina cestiune a naţionalităţilor trebuie să se piarză în grandioasa concepţiune a umanităţii. Nenorociţii, ei nu ştiu sau nu vor a şti că adevăratul amic al genului omenensc este numai acela care-şi iubeşte mai nainte de toate propria sa ginte. [...] Ridicol în teorie, cosmopolitismul este în practică un egoism rafinat! [...] duşmanul cel mai neîmpăcat al românismului este spiritul cosmopolit [...]. Românismul este umanitate, libertate şi adevăr... Cosmopolitismul - egoism, sclavie şi minciună!...; România piere prin cosmopolitism, de nu se va găsi un pumn de cetăţeni, de juni, de apostoli, cari s-o cheme de timpuriu la calea naţionalităţii125.
Neagreînd „lătrătura patriotică, naţională, română" (Ateneul român), Caragiale a dezumflat-o ca „moft". Discursurile lui Hasdeu, dacă scriitorul le-a citit cumva, ar fi putut fi un model de inspiraţie pentru seriile Moftangii şi „Românii verzi". Mici cioburi din Moftangii (1893) par a fi în replică la românismul hasdeian. Căci moftangiul ca persoană este „patriot hotărît, naţionalist exclusiv, român pînă-n măduva oaselor" (Moftangii. Rromănut). Portretul moftangiului savant - „bărbat serios", „membru în toate societăţile culturale naţionale şi internaţionale", care „iubeşte, mai presus de orice, Ştiinţa şi Rromânia" şi cere ca „ştiinţa [...] la o naţiune mică şi tînără ca a noastră, să fie naţională" - ar putea fi al lui Hasdeu. Cu doi ani mai înainte, în calitate de raportor la premiile Academiei, la care candida şi Caragiale cu Năpasta, fostul prezident al Societăţii „Românismul" respinsese drama lui Caragiale, pe motiv de „tendinţe antinaţionaliste"126. Caragiale era aşadar la curent cu naţionalismul hasdeian şi chiar îi fusese victimă.


Filosofia lui Caragiale
Elsam
schrieb am 04.01.2013, 15:17 Uhr (am 04.01.2013, 15:30 Uhr geändert).
Deci Lucky, aici trebuie sa recunosc ca eu nici macar n-aveam habar ca Manolescu asta mai traieste.
Dar daca o face si intr-adevar ii pune in gura lui Caragiale “rromanii verzi”, nu stie ce spune, foloseste termeni romanesti noi (de jargon) de-amboulea, fara sa aiba proprietate cu adevarat asupra lor.
Eu am incercat anterior sa-ti explic de ce.
S-auzim de bine.
lucky_271065
schrieb am 04.01.2013, 15:24 Uhr
@Elsam

S-auzim de bine!

Deocamdata e f bine ca nu mai avem partide extremist-nationaliste in Parlamentul Romaniei.

Sa vedem ce vor face "alesii" cu modificarea constitutiei.

Anul Constitutiei - Reforma sau bataie de joc?
gerri
schrieb am 04.01.2013, 15:45 Uhr
@ Elsam,ce dreptate are....

"Nenorociţii, ei nu ştiu sau nu vor a şti că adevăratul amic al genului omenensc este numai acela care-şi iubeşte mai nainte de toate propria sa ginte. [...] Ridicol în teorie, cosmopolitismul este în practică un egoism rafinat!"
lucky_271065
schrieb am 04.01.2013, 15:52 Uhr
@gerri

Interessant zu beobachten, dass ein deutscher Nationalist des XXI. Jahrhunderts (Gerri) einem rumänischen Nationalisten des XIX. Jahrhunderts (Hasdeu) recht gibt.

Ob er Alles begriffen hat, was er hier mit "unterschreibt", ist eine andere Frage.
seberg
schrieb am 04.01.2013, 15:54 Uhr
Măi bibicule elsam, ob rrromâni verzi oder români verzi – asta nu e problema, das Problem ist deine völlige Humorlosigkeit, das totale Fehlen jenes intelligenten Humors der menschlichen Art. Du kennst nur diese perverse Abart des Humors, die man băşcălie nennt, die du hier täglich praktizierst und die typisch ist eben für jene români verzi, die schon Caragiale meinte, băşcălie, die dich daran hindert, andere Menschen menschlich zu behandeln, die Menschlichkeit hast du wohl in deinem Dorf vergessen, da kannst du jetzt noch so viel auf cult şi inteligent machen, alles spoială nach Art der români verzi...
getkiss
schrieb am 04.01.2013, 16:00 Uhr
ein deutscher Nationalist des XXI. Jahrhunderts (Gerri)

....schreibt ein sich als "Sachsen" ausgebender Difammierer...
Elsam
schrieb am 04.01.2013, 16:07 Uhr
seberg
Măi bibicule elsam, ob rrromâni verzi oder români verzi – asta nu e problema, das Problem ist deine völlige Humorlosigkeit

Aha.
Ich hatte nichts getrunken vorhin, deswegen vielleicht.


Aber ich habe auch deine Komplexe nicht.

seberg
inteligenta pe acest forum, adeca pentru voi sasii, adeca tiganii nemtilor, adeca rrromi nemtilor
lucky_271065
schrieb am 04.01.2013, 16:22 Uhr
@Getkiss

....schreibt ein sich als "Sachsen" ausgebender Difammierer...

Schreibt ein anderer deutscher Nationalist des XXI. Jahrhunderts, der so primitiv ist, mir zu unterstellen, dass ich von rumänischer Seite "mein Brot kriege", bloss weil ich (unter anderem auch) deutschen Nationalismus kritisiere. So ein Schwachsinn!

Ja, ich "diffamiere" Nationalismus und Nationalisten jeder Couleur!
alma again
schrieb am 04.01.2013, 16:52 Uhr (am 04.01.2013, 16:53 Uhr geändert).
@getkiss:
Was meinen die Forumisten?
Was ich zu all dem meine, das drücke ich auf gut Ungarisch und ganz ladylike aus:

Mondjam vagy mutassam?
lucky_271065
schrieb am 04.01.2013, 17:13 Uhr
Lady wünscht Etwas zu zeigen?

Sunt o doamna...

(Passt irgendwie zu "Rumänien heute". Habe mir aber sagen lassen, die Ungarn stünden den Rumänen in puncto Fluchen in Nichts nach.)
gerri
schrieb am 04.01.2013, 17:30 Uhr
lucky...:
"Ob er Alles begriffen hat, was er hier mit "unterschreibt", ist eine andere Frage."

@ Warum ist für dich ein Widersacher einer der womöglich nichts begreift?

Ich bin kein "coi intr-o găleată cu apă" der sich dort rumdreht.
lucky_271065
schrieb am 04.01.2013, 17:45 Uhr
@Gerri

Das Du Deine Überzeugungen so leicht nicht änderst und auch dazu stehst, ist offensithtlich.

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.