Rumänien heute

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.

lucky_271065
schrieb am 15.05.2014, 01:09 Uhr
Tourismus ein wenig anders

Mit Cristian V. Cismaru, Mitinhaber der Tourismusfirma Reky Travel, über einen nachhaltigen Tourismus in Siebenbürgen



Mittwoch, 14. Mai 2014

„Reky“ hat keine Bedeutung. Die Bezeichnung wurde für die Firma gewählt, weil sie keinen der abgegriffenen Namen verwenden wollten. Ursprünglich sollte das Vorhaben ein Club werden, da sie eine bestimmte Art von Leuten ansprechen wollten. Inzwischen heißt das 2000 gegründete Familienunternehmen Reky Travel & Events. Im Tandem versuchen die Hermannstädter Iuliana Labo, Jahrgang 1973 und Absolventin des Gheorghe-Lazăr-Kollegs, und Cristian Valentin Cismaru, Jahrgang 1976 und ehemaliger Brukenthalschüler, vor allem einen nachhaltigen Tourismus in Siebenbürgen zu entwickeln. Beide haben Wirtschaft studiert, wählten aber Tourismus als Betätigungsfeld, da sie beide gern in der Natur und im dörflichen Raum sind. Über Erfahrungen, Vorhaben und Trends im Tourismus sprach ADZ-Redakteurin Hannelore Baier mit Cristian V. Cismaru, einem der beiden Mitinhaber der Tourismusfirma Reky Travel.


ADZ - Tourismus ein wenig anders
jodradek
schrieb am 15.05.2014, 07:03 Uhr
Rumänische Erfindungen

Link
jodradek
schrieb am 15.05.2014, 07:10 Uhr

Înfiinţată în 2012, Şcoala Profesională Germană „Kronstadt” este rezultatul iniţiativei investitorilor străini din Braşov – un grup de firme germane şi două franceze de primă mână, precum INASchaeffler, Premium Aerotec, Stabilus, Draexlmaier, Continental, Hib, Hutchinson, REGE, Ramoss Com, Elmas, Preh – susţinute de Clubul Economic German.


Link
jodradek
schrieb am 15.05.2014, 07:55 Uhr

Mare surpriză pentru britanicii care se aşteptau la o invazie de români şi bulgari după deschiderea pieţei muncii la 1 ianuarie 2014. Statistica din UK arată cu totul altceva: Numărul românilor şi bulgari din Marea Britanie este în scădere de la începutul anului!



Link
lucky_271065
schrieb am 15.05.2014, 08:43 Uhr
Reghin TV - Incursiune in comunitatea saseasca - Interviu cu Martina Zay

Ein paar Sachsen stehen noch ihren Mann. Bzw ihre Frau. Auch in Nordsiebenbürgen.
kranich
schrieb am 15.05.2014, 09:12 Uhr

Mare surpriză pentru britanicii care se aşteptau la o invazie de români şi bulgari după deschiderea pieţei muncii la 1 ianuarie 2014. Statistica din UK arată cu totul altceva: Numărul românilor şi bulgari din Marea Britanie este în scădere de la începutul anului!


Poate nu ştiu să înoate...
_grumpes
schrieb am 15.05.2014, 10:25 Uhr (am 15.05.2014, 10:28 Uhr geändert).
Numărul românilor şi bulgari din Marea Britanie este în scădere de la începutul anului!

Verbul <<a face>>
Deutsch <<machen>>
Englisch <<to do>>

Vielleicht gab es Verständigungsptobleme mit dem rumänischen Verb FAC ,
was ja in Englisch was gaaanz anderes bedeutet
jodradek
schrieb am 15.05.2014, 11:02 Uhr

Presedintele Traian Basescu a declarat, joi, ca cel mai important lucru in viata este sa ai copii si pamănt.


Link
jodradek
schrieb am 16.05.2014, 17:19 Uhr
Datoria externă a României a scăzut, în primul trimestru al acestui an, cu 2,8 miliarde de euro (2,94%), de la 96,06 miliarde de euro la finalul anului trecut, la 93,238 miliarde de euro la 31 martie 2014, potrivit datelor publicate vineri de Banca Națională a României.

Und wenn man bedenkt, vor 30 Jahren Ceausescu liß jahrelang das Volk bluten für eine Lappalie von 5 Milliarden Dollar, bis es ausbezahlt wurde.
Jetzt wurde einfach so in drei Monaten diese Summe ausgeglichen.
gerri
schrieb am 16.05.2014, 17:58 Uhr
@ Ceausescu und seine Kumpanen,hatten aber auch noch Nebenjobs als Verkäufer,da sind auch ein paar Milliarden eingeflossen.
getkiss
schrieb am 16.05.2014, 19:30 Uhr
Einsame Nachricht, @jodradek.

Doku gefällig? Bitteschön, alles Nachrichten von Rumänen aus Rumänien

Link
jodradek
schrieb am 16.05.2014, 19:40 Uhr
Schulden zu machen ist nicht einmal schlecht wenn es um Investitionen geht.
_grumpes
schrieb am 16.05.2014, 19:54 Uhr (am 16.05.2014, 19:57 Uhr geändert).
Schulden zu machen ist nicht einmal schlecht wenn es um Investitionen geht.

Etliche Sparkassen in Rumänien haben schon den Namen in "Spaßkasse" gewechselt.
TAFKA"P_C"
schrieb am 16.05.2014, 20:40 Uhr
Und wenn man bedenkt, vor 30 Jahren Ceausescu liß jahrelang das Volk bluten für eine Lappalie von 5 Milliarden Dollar, bis es ausbezahlt wurde.
Klar doch, 5 Mrd. vor 30 Jahren haben den gleichen Wert, wie heute. Aber was erwartet man von einem, der nicht versteht, dass hohe Prozentpunkte von einem niedrigen Wert geringer sind, als niedrige Prozentpunkte von einem hohen Wert.
lucky_271065
schrieb am 16.05.2014, 23:01 Uhr
Klaus Johannis la Turnul Sfatului TV:
Noua Piață a Unirii va fi o soluție novatoare.
”Nu există în nicio zonă o abordare similiară”


16 Mai 2014 13:11 | Turnul Sfatului TV
Turnul Sfatului


Între Hotel Ramada, Magazinul Dumbrava, Cazarma 90 și Hotel Continental, va fi zonă pietonală, iar traficul rutier va fi mutat în subteran. Planul Urbanistic Zonal (PUZ) pentru Piața Unirii a fost încheiat, iar din momentul începerii lucrărilor, până la finalizare, va dura trei ani, a anunțat primarul Sibiului la Turnul Sfatului TV. ”Acest Plan Urbanistic Zonal pentru Piața Unirii, va fi probabil cel mai important pentru acest deceniu este în lucru. A fost elaborat deja, a fost discutat deja în Comisia CTATU a Primăriei (n.r. Comisiia tehnică de amenajare a teritoriului şi urbanism), a fost aprobat, am avut și invitați, oameni care nu sunt în Comisie, dar specialiști în domeniu, domnul Niedermaier și alții care au venit și ei, directorul Direcției de Cultură, oameni care ar trebui să-și spună părerea. Se lucrează acum la următoarele faze birocratice și în măsura în care vom avea avizele cele mai importante, vom face o prezentare publică. Este o abordare novatoare pentru Sibiu. Nu există în nicio zonă o abordare similiară”, a declarat Klaus Johannis în emisiune.
Tot traficul va fi mutat în subteran, a anunțat primarul și a dat primele termene de finalizare a proiectului. ”Dorim să dăm funcțiuni noi Pieței Unirii, să o refacem într-o zonă pietonală, dar cum traficul nu poate să dispară din zonă, atunci îl ducem prin subteran. Tot traficul se redefinește. (...) Noi am lucrat cu un grup de arhitecți, dar am lucrat și cu o echipă de consultanți pe varianta de trafic. Acești consultanți ne-au spus că se poate realiza în aproximativ doi ani, iar construcțiile, pentru că nu este niciun secret în ce vrem să construim, un teatru și un centru de conferințe, se realizează în aproximativ patru ani. Eu cred că ceva realist să spunem, e că din momentul în care zicem start lucrărilor, va dura aproximativ trei ani până când se termină”, a spus Johannis.


Interviu Klaus Johannis

Der Bürgermeister von Hermannstadt heisst immer noch: Klaus Johannis. Und das ist gut so.

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.