Die Geschichte Rumäniens, "Neu" (ce este Romania)

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.

Elsam
schrieb am 29.11.2012, 18:56 Uhr
Apropos „die Bulgaren“ aus Scheii Brasovului:

Cât de bulgari sau cât de români erau oamenii din Şchei? Pe mine m-a lămurit definitiv registrul de vamă de la Bran, unde vameşul sas consemna trecerea unor oameni identificaţi drept „belger Vasyle fitchor alu Mihay”. Probabil vameşul îl întreba pe „bulgar” cum îl cheamă şi el răspundea „Vasile, feciorul lui Mihai”.

Link
Elsam
schrieb am 29.11.2012, 19:02 Uhr
"Rumänien ist für mich ein Land wo die größte Armut herrscht."



„Când ştiu că din România pleacă 901 milioane de euro către statul austriac (doar de la OMV, să nu punem BCR şi restul) mă simt foarte mândru ca român. Chestia asta mă va face să ascult cu atenţie orice austriac care îmi va explica că noi românii suntem săraci, lipsiţi de democraţie şi corupţi.“

Link
lucky_271065
schrieb am 29.11.2012, 19:10 Uhr
@ Elsam

Für alle diejenigen die, aus welchen Gründen auch immer, sehen (wollen) in einem wie Lucian Boia & Co. den Popstar zwischen den Historiker.

Cazul Lucian Boia. Demitizarea demitizatorului


Leider so gut wie nichts Konkretes. Nur allgemeines Geschwafel.

Keine einzige Aussage von Lucian Boia wird zitiert oder konkret widerlegt.

Fazit: Leere Anti-Propaganda

P.S. Das Alles sagt natürlich noch Nichts über den Wert des Buches von Prof. Pop aus.
@ grumpes
schrieb am 29.11.2012, 19:16 Uhr (am 29.11.2012, 19:16 Uhr geändert).
......das Kind hat einen Wasserkopf...... steht ihm aber gut.
Elsam
schrieb am 29.11.2012, 19:18 Uhr
„Keine einzige Aussage von Lucian Boia wird zitiert oder konkret widerlegt.“

Es geht um eine Buchempfehlung.
Ich dachte du bist einer der rumänisch versteht, sonst nicht reden ohne begriffen zu haben, es wird sonst peinlich.


lucky_271065
schrieb am 29.11.2012, 19:27 Uhr (am 29.11.2012, 19:32 Uhr geändert).
Eine schlecht geschriebene Buchempfehlung ... von einem anonymen Blogger.

Eher dürfte das peinlich sein, für Jemanden mit intelektuellen Ansprüchen.

Aber bitte, hier das (ganze) Buch, für Alle, die Zeit und Lust für Details haben:

IOAN-AUREL POP ISTORIA, ADEVĂRUL ŞI MITURILE (Note de lectura)

EDITURA ENCICLOPEDICĂ Bucureşti — 2002
Redactor: MARCEL POPA
Tehnoredactare computerizată: CRISTIANDRAGOMIR
ISBN 973-45-0403-7

1. EXPLICAŢIE PRELIMINARĂ

Receptarea cărţii

Lucrarea lui Lucian Boia Istorie şi mit în conştiinţa românească, apărută în 1997 şirepublicată apoi, inclusiv în limbi străine, a şocat în mare măsură elita intelectuală dinRomânia. Este o carte complexă, cu semnificaţii şi mesaje multiple, greu de încadrat într -un domeniu anume. Pentru unii, ea poate fi un demers istoriografie, fiindcă autorul săueste istoric de meserie şi fiindcă se ocupă de felul în care au scris istoricii români despre obiectul muncii lor, trecutul, mai ales în seco lele XIX şi XX. Pentru alţii, este o operă deistoria culturii, deoarece trasează profilurile marilor curente şi mişcări culturale care aumarcat societatea românească modernă şi contemporană. Poate fi privită şi ca o încercare de evidenţiere a implicaţiilor şi imixtiunii politicului în orientarea culturii şi, maiales, a istoriografiei, în bună măsură, cartea este şi o filipică împotriva distorsiunilor, întreţinute voit şi vehement de regimul comunist, în cercetarea, tratarea şi scriereaistoriei. Prin generalizările, abordările sintetice, abstractizările pe care le face, lu crarea poate fi privită şi ca filosofică sau, cel puţin, ca aparţinând filo -sofiei istoriei. Unii pot vedea prioritar în paginile menţionate un mesaj împotriva naţionalismului şi pentruintegrarea europeană a României (mai exact, a românilor, vrea să spună autorul). Istorie şi mit... este şi un model de tratare critică, fără menajamente, a unui domeniu, a unor discipline, a unui segment de cunoaştere. Evident, încadrările posibile şi semnificaţiilecărţii sunt departe de a fi epuizate prin aceste câteva sugestii, în cazul de faţă, cititorii auavantajul de a şti şi ce a intenţionat autorul scriind această carte, ce mesaj a dorit sătransmită, fiindcă acest lucru este nu numai implicat în text, dar este şi mărturisit în mod d irect, în introducerile ediţiilor cărţii. Vom reveni asupra acestui aspect. 5

Autorul lucrării, Lucian Boia, este de formaţie istoric — cunoscut printr- o operă vastă, novatoare în multe aspecte — şi un distins profesor al Universităţii din Bucureşti. Natu ral, fiind istoric şi tratând statutul şi conţinutul disciplinei numite istorie, materialul faptic dincare ea trăieşte, este de presupus că autorul s - a adresat şi istoricilor, dacă nu prioritar lor. Dar, deşi istoricii au citit sigur această carte, mai mult decât alţi oameni de cultură, şi, poate, au priceput-o mai bine în toate detaliile sale, ei nu s- au pronunţat public despreea, în scris, decât în foarte mică măsură. Marii „recenzenţi" ai cărţii dlui Lucian Boia sunt politologii, criticii literari, fi losofii, economiştii, oamenii politici, militanţii anticomunişti şialţii, care, aproape la unison, s - au arătat entuziasmaţi de ceea ce au citit. Faptul nutrebuie să mire prea tare: abordarea este şocantă, stilul atractiv, verbul fluent, incitant, argu mentaţiile sunt sau par logice, arhitectura întregii alcătuiri este impresionantă,convingătoare; sunt evitate detaliile excesive şi rigiditatea stilului ştiinţific etc. Este clar călucrarea a fost scrisă şi cu scopul de a surprin de, de a trage un semnal de alarmă, de aschimba atitudini şi abordări considerate perimate sau vetuste, excesiv „patriotice" şi chiar pericu loase pentru soarta ţării, pentru viitorul României în comunitatea europeană.Cartea se îndreaptă la modul declarat contra naţionalismului şi comunismului — cele „două mari proiecte ale secolului al XlX - lea", ca şi contra istoriei privite ca magistru vitae, contra viziunilor istori- ciste asupra vieţii, contra rolului acordat până acum istoriei în societate.

http://www.scribd.com/doc/95168387/Pop-Ioan-Aurel-Istoria-Adevarul-Si-Miturile-2002
Elsam
schrieb am 29.11.2012, 19:33 Uhr (am 29.11.2012, 19:37 Uhr geändert).
"Eine schlecht geschriebene Buchempfehlung ... von einem anonymen Blogger. Eher dürfte das peinlich sein, für Jemanden mit intelektuellen Ansprüchen."

Du scheinst der Peinlicher hier zu sein.
Du unterstreichst oben, du kennst den Verfasser der Buchempfehlung nicht, aber du erlaubst dir ihn und diejenigen die ihn zitieren als peinlich zu nennen?
Ich habe den Eindruck, die Kollegen hier haben wohl Recht mit ihrer Kritik an dich.
lucky_271065
schrieb am 29.11.2012, 19:46 Uhr (am 29.11.2012, 19:48 Uhr geändert).
@ Elsam

Ja, ich finde den Blogger peinlich, auch in seiner Selbstdarstellung:

Despre mine

2 august 2010

George Damian este numele meu. Am aici un blog despre istoria românilor, aşa cum apare ea în documente. Se mai găsesc şi ceva cărţi electronice, unele lucruri despre ce se întâmplă cu românii din alte ţări (Ucraina, Bulgaria, Serbia, Ungaria), din când în când chestiuni de actualitate, câteva ştiri despre ţările vecine (nu sunt mai buni ca noi!). Şi cam atât. Nu mă pot hotărî dacă să fiu cel mai bun istoric dintre jurnalişti sau cel mai bun jurnalist dintre istorici – aşa a apărut blogul de faţă.

Am studiat istoria, am absolvit un curs postuniversitar de jurnalism la FJSC şi un master în istoria relaţiilor internaţionale la Universitatea Bucureşti. Vreme de un an de zile am lucrat pentru Arhivele Naţionale. Apoi am fost reporter la secţia română a postului de radio Deutsche Welle, redactor la departamentul de politică externă al ziarului ZIUA, după care am coordonat suplimentul Dosare Ultrasecrete şi departamentul de politică externă până la închiderea ziarului în ianuarie 2010.


Und so einer darf bei der Deutschen Welle arbeiten?

Auch das finde ich peinlich.

Ist das ein Freund von Dir?

Voller Minderwertigkeitskomplexe, die dann in Überlegenheitskomplexe umschlagen.

Peinlich!

Den Stil von Prof. Pop hingegen finde ich gut. Über den Inhalt (die eigentlichen Kritikpunkte an Prof. Boia) masse ich mir auf die Schnelle keine Urteile an.
Elsam
schrieb am 29.11.2012, 19:51 Uhr (am 29.11.2012, 19:55 Uhr geändert).
"Und so einer darf bei der Deutschen Welle arbeiten? "

Cat de inchipuit au reusit sa te faca ai tai ma melteanule?
Pitiponc arogant, ce ai mancat de-ai ajuns asa ?
my ass!

p.s. sorry für die Aufregung, so etwas habe Zeit meines Lebens nicht getroffen.
lucky_271065
schrieb am 29.11.2012, 20:13 Uhr
@ Elsam

Cat de inchipuit au reusit sa te faca ai tai ma melteanule?
Pitiponc arogant, ce ai mancat de-ai ajuns asa ?
my ass!

p.s. sorry für die Aufregung, so etwas habe Zeit meines Lebens nicht getroffen.


Was soll's, da sieht man Dein wahres Niveau ... Intelektuell wie charakterlich. Warum überrascht es mich nicht?

Merkst Du denn wirklich nicht, wie beschränkt und voller Komplexe und national(istisch)er Obsessionen dieser Blogger ist? Schon sein Titel: "Bellum omnium (contra omnes)". Krieg Aller (gegen Alle). Unmöglich!

Aber vielleicht ist das ja auch Dein Motto.
gerri
schrieb am 29.11.2012, 21:00 Uhr
@ Elsam,cît de bulgari au fost Şcheienii ca să fii sigur de tot,te rog sa priveşti mai indeaproape motivele pe straiele de sărbătoare vechi,originale.
Culoarea şi mai ales "trandafirii"sunt tipic bulgaresc,si la femei şi la barbaţi,ca şi alte motive tipic bulgăreşti care se pot urmari până la Bran.
Elsam
schrieb am 29.11.2012, 21:08 Uhr
"Culoarea şi mai ales "trandafirii"sunt tipic bulgaresc,si la femei şi la barbaţi,ca şi alte motive tipic bulgăreşti care se pot urmari până la Bran."

Ce-au de a face trandafiri cand pe "bulgar" il chema "Vasile ficioru lu' Mihai" documentat negru pe alb de sasul de la vama?!

In alta ordine de idei, apropo de "straie". Tu te-ai intrebat vreodata de unde au imprumutat ungurii si sasi cojoacele lor traditionale?

Cine au fost oierii acolo?

Deci cine a fost primul pa taramurile Transilvaniei?
Pastorul roman cu cojocul lui.
gerri
schrieb am 29.11.2012, 21:33 Uhr (am 29.11.2012, 21:38 Uhr geändert).
@ Traind impreuna,sau alaturi sigur ca au preluat unii de la altii,deoarece in apropierea carpatilor era mai rece si
sigur ca au preluat blanitele de la oierii veniti de peste dealuri din Albania si Rumelia.
Acesti oieri au preluat incet incet si ei cismele,ceva mai tarziu dar le-au preluat,ca au fost primii probabil,daca au plecat mai devreme la drum, dece nu.
Dar in secolul 14.au aparut la Braşov Bulgari, buni mesteşugari in lemn (trocari) ,care au lucrat cu ziua la noua Catedrală din cetate şi seara se intorceau la căsutele lor pe colinele din afara cetătii.
Astea nu sunt poveşti,sunt adevăruri istorice pe care dacă vrei, le găseşti in scrisoavele din acele vremuri.
Serban
schrieb am 29.11.2012, 21:37 Uhr (am 29.11.2012, 21:39 Uhr geändert).
Servus
Ioan Aurel Pop, gebuertiger Kronstaedter und Lehrer bei der Klausenburger Uni, vertretet die konservative(re) Richtung in der rumaenischen Geschichteschreibung.
Elsam, falls Interesse daran besteht, lesen Sie "Naţiunea română medievală : solidarităţi etnice româneşti în secolele XIII - XVI". Sinnvoll waere auch, Lucian Boia's Buch zu lesen. Meine Meinung: Boia stellt Fragen, Pop hat schon alle Antworten. Dubito ergo cogito. Oder?
Gruss,
Andrei

P.S. Zu den Ideen des Herren George Damian moechte ich mich nicht aeussern. George Damian ist dermassen "durchsichtig", dass ein paar Zitate genuegen:
1. Sergiu Nicolaescu gilt immer noch als Fachmann in Sachen Geschichte (und Patriotismus, logischerweise)
"Foarte mulţi sunt supăraţi pe filmele lui Sergiu Nicolaescu. Doar că bătălia de la Călugăreni din filmul “Mihai Viteazul” seamănă cu descrierile făcute de cronicari turci contemporani cu evenimentele."
2. Schlechte Menschen wollen unsere Geschichte verfaelschen:
"Aproape îmi este frică să spun că scenele de pe Columna lui Traian reprezintă filmul naşterii poporului român. În România începe să devină o ruşine să vorbeşti despre etnogeneza poporului român."
3. Jetzt kennen wir unsere Feinde:
"(... )Cam aşa a fost demitizarea istoriei românilor.
Bineînţeles, autorii acestei agresiuni se ascund după tot felul de standarde ştiinţifice."
4. Einer der Feinde heisst Neagu Djuvara:
"Cum face Neagu Djuvara demitizarea istoriei românilor. Lăudând ungurii"
5. Griechisch-katholische Rumaenen stehen auch nicht besser da:
"Greco-catolicii nu se pot dezbăra de „păcatul originar”: ei sunt o confesiune impusă cu forţa, de sus în jos."

Gruss,
Andrei






seberg
schrieb am 29.11.2012, 21:45 Uhr
Wenn Andrei hier nicht manchmal etwas schreiben würde, könnte man meinen, in Rumänien wäre die Stimme der Vernunft längst untergegangen. Deswegen, danke Andrei! Ich bin sicher, es gibt viele Rumänen, in Rumänien oder sonst wo, die so denken wie du.

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.