Rumänien heute

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.

lori
schrieb am 03.03.2013, 14:51 Uhr
Getkiss,

ich verstehe den Unterschied zwischen Schengen und der"einfachen" EU Mitgliedschaft nicht. Die Aussengrenzen müssen sie ja qua Geopolitischer Lage kontrollieren, dafür erhalten sie Geld. Die Nachbarländer ausser den Moldauern, weil da viel Schindluder getrieben wird, brauchen für die Einreise ein Visum.
Warenverkehr: Lkw versiegelt in Rumänien angekommen in Holland zB., darf keiner mehr ausser Holland die Ladung überprüfen. Das soll angeblich der wesentliche Unterschied sein, mit Personenverkehr hat Schengen für EU- Bürger vordergründig, nichts zu tun. So habe ich das verstanden. Die trotzige Reaktion Bukarests spricht Bände, das so nebenbei.

servus

Klingsor
schrieb am 03.03.2013, 14:53 Uhr (am 03.03.2013, 15:20 Uhr geändert).
Betreff.

Schengen und die Staatsangehörigkeit:

Copy-Paste aus einem Blog in Moldawien:

denis1986 #1 Postat : 10 months ago

Nivel: Membru

Postari: 59
Reputation:

Neutral

Locatia: Russia
dosar depus pe 06.07.2011 Bucuresti

Buna seara !!! eu am depus dosarul meu (Dosarul=Dossier/Akte/Antrag auf die Rum. Staatsangehörigkeit, Anm. Klingsor) in iulie 2011 la Bucuresti cu domiciliu in RM dar nu de mult am primit si cetatenie rusa, de cetatenie moldoveneasca nu m-am dezis si in timpul de fata ma aflu in Russia spuneti-mi va rog as putea ca juramintul sa-l depun la Moscova si nu la Chisinau??? si cel mai interesant pot sa am 3 cetatenii (mold-rusa-romana).???
Multumesc!!!

____________________________

Anm.1.RM= Republica Moldova/Moldawien

Anm. 2. Eine Übersetzung würde das ganze irgendwie verfälschen. Nur so, in der Originalsprache, ist der Text ganz zaftos/saftig.

Anm.3:
Doch einige Hinweise:

-cetatenie/mehrz.-cetatenii=Staantsangehörigkeit/-en
-cu domiciliul=wohnhaft
-nu m-am dezis= habe ich nicht abgesagt/habe ich nicht abgelegt
-pot?= darf ich?/kann ich?





Mit viel Spaß
Klingsor vz Vngerlant


bankban
schrieb am 03.03.2013, 14:56 Uhr
lori:brecht
@ grumpes
schrieb am 03.03.2013, 15:18 Uhr
Elsam
schrieb am 03.03.2013, 15:19 Uhr
Kranich
Elsam: Nach allem, was du - nicht nur - in letzter Zeit von dir gibst, hat man immer mehr den Eindruck, dass du die Verhältnisse in Rumänien entweder nicht kennst oder sie nicht zur Kenntnis nehmen willst!

Ja Kranich, deswegen versuchen wir (zumindest ich) einen Dialog zu führen, was für euch die Verhältnisse in Rumänien bedeutet haben, dass vieles rationalisiert war und das auch Hunger bedeutete.
Warum gönnt ihr jetzt den Zigeuner aus Rumänien nicht nach Deutschland zu gehen, wenn sie auch meinen, sie müssen in Rumänien verhungern?
rhe-al
schrieb am 03.03.2013, 15:37 Uhr
Elsam:
Ja Kranich, deswegen versuchen wir (zumindest ich) einen Dialog zu führen [...]

Da lachen ja selbst die Hühner. Elsam an einem Dialog interessiert, wer das glaubt wird selig
@ grumpes
schrieb am 03.03.2013, 15:49 Uhr (am 03.03.2013, 16:00 Uhr geändert).
Warum gönnt ihr jetzt den Zigeuner aus Rumänien nicht nach Deutschland zu gehen, wenn sie auch meinen, sie müssen in Rumänien verhungern?

Es wird gegönnt, täglich

"Wieder "die Rumänen"?"

Turm in falsche Richtung weggesprengt
Mynona
schrieb am 03.03.2013, 16:02 Uhr
Wer das nicht versteht, informiere sich über König Salomos Urteil im Rechtstreti der beiden Frauen, wem das Kind gehöre...

Augsburger Kreidekreis, von wem weiss ich ums Verrecken nicht mehr?

Das Original war in der Bibel zu finden, 1. Kön. 3, 16-28 :-)))
TAFKA"P_C"
schrieb am 03.03.2013, 16:22 Uhr (am 03.03.2013, 16:23 Uhr geändert).
... was für euch die Verhältnisse in Rumänien bedeutet haben, dass vieles rationalisiert war und das auch Hunger bedeutete.

Rumänien braucht sowohl die qualifizierten deutschen Techniker als auch die emsigen deutschen Genossenschaftsbauern, deren Kolchosen oft höhere Erträge erzielen und mehr Geld verdienen als die -- der Rumänen. Etwa so: Banater Bauern haben das Pflaster ihrer Höfe aufgerissen, dort Tomaten gepflanzt und gegen Devisen verkauft.

Quelle: der Spiegel 12/1971
nixe
schrieb am 03.03.2013, 18:47 Uhr
@ Elsam

...vrei nu vrei....

Nixe was hast du daraus verstanden?
Ich habe, verstanden, dass du den Link nicht mal aufgemacht hast Sonst hättest du die Frage gar nicht erst so gestellt

Erkläre mir mal bitte deine hier verwinkelt-verborgene Logik.
Dazu sage ich nur, danke für s Kompliment

Archäologen haben in Brasov alte Artefakten die, die älteste belegte historische Eckpunkte der Stadt verändern und du sitzt dort vor dem Computer, 1500 km entfernt und sagst „das ist nicht möglich?
Du hast den Link nicht aufgemacht, sonst wäre dir aufgefallen, dass mit der Geschichte schon um 1800 v. Chr. begonnen wird

Ganz interessant finde ich die Stelle wo es um Alexander Ioan Cuza geht und um das Jahr 1859
Elsam
schrieb am 03.03.2013, 19:00 Uhr
Nixe
Du hast den Link nicht aufgemacht, sonst wäre dir aufgefallen, dass mit der Geschichte schon um 1800 v. Chr. begonnen wird

Nixe du kannst es nochmals versuchen zu verstehen, was mit dem Artikel in der Zeitung gemeint ist.
Ich bin mir sicher, wenn du dich ein wenig konzentrierst, du wirst es schaffen.
Elsam
schrieb am 03.03.2013, 19:09 Uhr
Autoritatile de la Bucuresti vor realiza atunci ca, desi Mecanismul de Cooperare si Verificare nu are legatura cu Schengen, caci s-ar incalca Tratatul de aderare, Uniunea Europeana insista pe functionalitatea Justitiei si nu le va decupla.
...
Si mai este una: romanilor li se falfaie si de una, si de alta. Jumatate dintre ei traiesc la tara, un sfert in orase subdezvoltate, iar restul, care inteleg jocul, stiu ca e un joc. Prin urmare pas! Este un non-subiect.



De ce sa-i dai chelului Schengen
TAFKA"P_C"
schrieb am 03.03.2013, 20:10 Uhr
http://www.ziare.com/basescu/stiri-traian-basescu/romaniei-i-s-a-aratat-lungul-nasului-1063923

A nu recunoaste ca asta ne e locul si atat putem, ca astia suntem si nu puteam primi mai mult de atat, pentru ca altfel ar fi doar o alta greseala (ca si acceptarea in UE), inseamna sa traieste pe alta planeta si sa nu fi vizitat niciodata o tara din spatiul Schengen.

Cand la noi Parlamentul face scut in jurul coruptiei, iar toate institutiile statului sunt politizate si corupte de la directori pana la portari, e o dovada de prostie crasa si ipocrizie tampa sa te victimizezi pentru ca nu ai fost acceptat in lumea buna.

Dupa toate probabilitatile, refuzul Germaniei si Frantei de a ne primi in spatiul Schengen se va concretiza intr-un refuz al Uniunii Europene de a ne accepta definitiv, fara granite, in mijlocul ei. Tehnic suntem ok. Am respectat principiile. Politic am fost discriminati. Adevarul, mai simplu formulat, este ca pentru care motiv s-ar lega Europa la cap cu noi, mai ales tocmai acum? Principalele puteri, care sustin financiar Uniunea Europeana, regreta deja intrarea noastra in UE.

Romania si Bulgaria trag in jos Uniunea la toate capitolele, iar infractionalitatea si coruptia institutionalizata si generalizata din zona si, mai ales, agravarea lor in locul diminuarii au speriat si mai rau tarile cu putere de decizie si le-au determinat sa inventeze - este adevarat! - pretexte pentru care Romania nu poate fi acceptata in spatiul Schengen. Aici presedintele Traian Basescu are dreptate - Europa ne poate umili, pentru ca ne umilim singuri prin mizeria pe care o intretinem intr-o complicitate promiscua, insa nu e politic corect sa mai fim si prostiti in fata.

Ni s-ar fi putut spune mult mai onest ca reprezentam, in acest moment, o amenintare pentru stabilitatea economica si sociala a Uniunii, in special in contextul crizei noastre particulare, iar Europa nu isi mai poate permite luxul de a deschide granitele total in fata navalirii traficului mafiot de la est. Asta am fi putut intelege, pentru ca este purul adevar. Pretextul pentru care vom fi refuzati este mai greu de acceptat.

Poate ca am respectat principiile tehnice, poate ca ne-am indeplinit sarcinile stabilite, insa lumea se modifica si se transforma. Asa cum noi nu putem face abstractie de tristele realitati ce ne caracterizeaza, cu atat mai mult nu putem sa avem pretentia ca strainii sa fie ingaduitori, inca o data, si sa inchida ochii in fata perspectivei de a se expune mafiei si coruptiei, care astfel ar avea liber la zburdat in UE.

Principiile pe care spunem noi ca le-am bifat, oare chiar le-am si indeplinit cu adevarat? In cine sa avem mai multa incredere - in cei care ne conduc aici sau in oficialitatile europene? Cand taiem salariile in tara invocam modificarea realitatii economice si sociale, dar cand strainii isi iau aceeasi marja de protectie numim asta discriminare? Cat de ipocrit si pervers poti fi sa faci un asemenea lucru? Realitatile pot fi depasite, iar deciziile pot fi reevaluate. Traian Basescu si Emil Boc ar trebui sa stie asta cel mai bine. Ei exerseaza zilnic aceste tehnici manipulatorii.

Tocmai pentru ca ar fi trebuit sa vada si sa stie exact care este lungul nasului acestei tari, Traian Basescu se supara pe mai marii Europei de pomana. Incearca sa transmita poporului ideea ca el si reprezentantii Guvernului nu au nicio vina si ca, in ciuda faptului ca nu si-au facut treaba, suntem discriminati, iar poporul roman este umilit, pentru nu stiu ce motiv dubios si de neinteles. O tara nu este discriminata, iar Romania de astazi cu atat mai putin. Poate ca am fi fost discriminati daca, in 2007, nu am fi intrat in Uniunea Europeana, iar Bulgaria ar fi fost acceptata de una singura.

Astazi trebuie sa intelegem ca este doar vina noastra ca suntem unde suntem in Europa si ca nimeni nu are nimic cu noi. In ciuda presedintelui care face ceea ce stie cel mai bine - arunca responsabilitatea de pe umerii sai si ai Guvernului Boc direct pe spinarea Germaniei si Frantei discriminatorii. Umilirea romanilor, daca exista, nu vine din partea europenilor, ci de la cei care ne conduc, care au ingaduit si incurajat mafia si coruptia institutionalazita, care au mintit in permanenta si au fost complicii sistemului, fara a reforma niciodata, cu adevarat, statul.

Despre cat de moderni am devenit in ultimii ani, perioada marilor promisiuni anticoruptie, nicio clipa insa respectate, nu difera cu nimic de imbolnavirea generala din ultimii 21 de ani.
@ grumpes
schrieb am 03.03.2013, 20:16 Uhr (am 03.03.2013, 20:16 Uhr geändert).
Purul adevăr:

Ni s-ar fi putut spune mult mai onest ca reprezentam, in acest moment, o amenintare pentru stabilitatea economica si sociala a Uniunii, in special in contextul crizei noastre particulare, iar Europa nu isi mai poate permite luxul de a deschide granitele total in fata navalirii traficului mafiot de la est. Asta am fi putut intelege, pentru ca este purul adevar. Pretextul pentru care vom fi refuzati este mai greu de acceptat.
lucky_271065
schrieb am 03.03.2013, 20:45 Uhr
"Purul adevar" (die pure Wahrheit) könnte noch eine ganz andere sein:

Dass speziell Deutschland und Frankreich sich vor einer massiven Zuwanderung von Roma aus Rumänien und Bulgarien fürchten.

Aber das wird offiziell natürlich Niemand als Grund für die Nichtaufnahme Rumäniens und Bulgariens in den Schengenraum angeben.

Die EU ist doch nicht rassistisch!

P.S. Diese Variante habe ich von einem befreundeten Anwalt aus dem Westen, mit viel Erfahrung im Bereich Internationales Recht und speziell Menschenrechte.

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.