Rumänien heute

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.

jodradek
schrieb am 26.06.2014, 17:44 Uhr
Kann sein dass Sie der Einsame hier sind?
jodradek
schrieb am 26.06.2014, 20:09 Uhr
Kleingeld


Vrajiti, asemenea printului Charles, de frumusetea locului si de arhitectura traditionala, au inceput sa restaureze, una cata una, case vechi, de sute de ani. Mai mult, au reusit sa puna pe picioare o afacere, care acum atrage sute de turisti. In Viscri, pe strada principala, la numarul 125 il gasim pe Mihai Grigore. De patru ani s-a mutat aici impreuna cu sotia si cei doi copii. Amandoi au renuntat la cariere de succes intr o multinationala din Bucuresti pentru o viata linistita in acest sat.
...
Acum niciunul dintre ei nu s-ar mai intoarce pentru nimic in lume la viata de la oras.


Link
Diana -->
schrieb am 26.06.2014, 21:54 Uhr
Du und deine Einsamkeit.

Kann sein dass Sie der Einsame hier sind?

Einsamer sucht Einsame zum einsamen.
Harald815
schrieb am 26.06.2014, 22:18 Uhr
Einsamer sucht Einsame zum einsamen.
Eisame sucht Eisamen um eingesamt zu werden?
gerri
schrieb am 26.06.2014, 22:49 Uhr (am 26.06.2014, 23:01 Uhr geändert).
autor: România Liberă, Diana Biţă. Merită citit.

"Doi medici din Franța vor efectua gratuit operații pentru cazuri sociale din România."
(Zwei Ärzte aus Frankreich werden für Sozialfälle in Rumänien kostenlos operieren)

@ Unde sunt medicii romani atât de căutaţi in Franţa?
( Wo sind die so gesuchten rumänischen Ärzte aus Frankreich?)
jodradek
schrieb am 27.06.2014, 07:41 Uhr

'De fapt, este un act de naştere al poporului român pentru că are toate elementele de identificare care îl legitimează ca dac, roman şi creştin', a declarat prof. univ. dr. Mihalache Brudiu, citat de Agerpres.


Link
lucky_271065
schrieb am 27.06.2014, 07:55 Uhr
Man kann es auch übertreiben. So wie Andere mit dem Germanentum ...

Dacomania sau cum mai falsificăm istoria

(...)Curentul cultural dacologic, care vrea să repună în drepturi ‘marea civilizaţie dacă’, uită adesea să mai facă diferenţa între fantezie şi fapt, în virtutea unui naţionalism fundamentalist care intoxică mediul academic şi cercetarea profesionistă. Istoria a fost întotdeauna un instrument de putere, iar legitimarea prezentului şi viitorului prin trecut nu este o logică mitologică inventată de dacomani. O configuraţie mitică a istoriei, mai ales a celei a începuturilor, are menirea de a consolida o conştiinţă comună printr-un mit fondator care să ofere un reper esenţial unei civilizaţii. Începutul unei civilizaţii este însă o chestiune de alegere, în funcţie de contextul politico-ideologic al prezentului care determină o anumită viziune asupra trecutului. Umbra naţionalistă aruncată istoriografiei implică alegerea unor mituri universale individualizate care să creeze o poveste despre origini compatibilă cu nevoile prezentului de a găsi un răspuns în trecut, un sens transcendent care să-l justifice şi în acelaşi timp să-l arunce într-un viitor luminos.

Problema este că această învăluire în mit, fenomen general dacă stăm să ne gândim şi la celtomania franceză, tracomania bulgară, germanicismul neopăgân, revendicarea moştenirii sumeriene de către Irak sau a celei persane de către Iran, şi explicabil prin prisma istoriei imaginarului (aşa cum arăta şi Lucian Boia) tinde să degenereze în ipoteze dintre cele mai ridicole şi fanteziste care neagă cu obstinaţie trecutul în favoarea unor teorii fulminante care din perspectiva dacomană vor să demonstreze adevărata valoare a civilizaţiei româneşti, descendentă a ‘imperiului pelasgic’, ba poate chiar a Atlantidei. Să fie oare aici izvorul unui sentiment de inferioritate acut, a unui complex patologic faţă de culturi mai mari care se încearcă depăşit prin expunerea unor teorii fără baze ştiinţifice, dar care afirmă sus şi tare că dacii sunt leagănul civilizaţiei europene, ba poate chiar planetare? Astfel de teorii, elaborate în numele patriotismului, satisfac, ce-i drept, orgoliul, dar nimicesc orice urmă de spirit critic şi ştiinţific. Pentru că până la urmă patriotismul nu înseamnă hrană din minciuni, ci acceptarea trecutului la modul cel mai obiectiv, fără balast politic şi ideologic.


http://www.historia.ro/exclusiv_web/general/articol/dacomania-cum-mai-falsificam-istoria
jodradek
schrieb am 27.06.2014, 08:03 Uhr

În mormânt au fost descoperite trei monede romane de bronz, de pe vremea împăratului Claudius al II-lea Goticul, care a domnit între anii 268 şi 270, după Hristos, o fibulă romană, obiect ornamental folosit la prinderea tocii, pe care este inscripţionat cuvântul 'Inocens', dar şi un cătui, obiect din inventarul dacilor, care nu era folosit în ritualurile romanilor. Mormântul era orientat est-vest, iar mâinile erau aşezate pe piept, aşa cum este practica creştină.

lucky_271065
schrieb am 27.06.2014, 08:17 Uhr (am 27.06.2014, 08:33 Uhr geändert).
Und was macht man daraus?

Inocens, primul cavaler daco-roman încreştinat

So entstehen Legenden.

P.S. "Cătui" steht übrigens nicht im DEX. Evtl. "căţuie".

Aber es gibt ja auch noch diese Legende:

"Poporul român s-a născut creştin".

Hier eine Stellungsnahme von kompetenter Seite dazu:

Există o expresie des folosită în ultimii ani, potrivit căreia poporul român s-a născut creştin, ba chiar mai mult, ortodox. Este o enormitate a afirma că ne-am născut ortodocşi. Ne-am născut creştini în măsura în care în secolele VIII-IX, atunci când etnogeneza se încheia, creştinarea protoromânilor de asemenea se terminase.

http://www.historia.ro/exclusiv_web/general/articol/e-o-enormitate-afirma-ne-am-nascut-ortodocsi
gerri
schrieb am 27.06.2014, 08:55 Uhr (am 27.06.2014, 08:59 Uhr geändert).
lucky.."Man kann es auch übertreiben. So wie Andere mit dem Germanentum ..."

Sag mal,musst Du dort bei Dir Jemandem etwas beweisen?
@ Oder lucky..Junge,gehört das zum auf zwei Stühlen sitzen...?
-Wünsche einen schönen,stressfreien Tag noch!
jodradek
schrieb am 27.06.2014, 10:04 Uhr
So entstehen Legenden.

Sfantul Apostol Andrei a ajuns in cetatea Tomisului, cum se numea atunci Constanta de astazi, intre anii 60 si 63. Cetatea fiind foarte aglomerata si am putea spune, intr-o oarecare masura, de frica romanilor care pe atunci ii prigoneau pe crestini, ei deja facandu-si prezenta in Tomis, Sfantul Apostol Andrei impreuna cu doi ucenici pe care i-a ales din cetate si care cunosteau foarte bine zona Dobrogei s-a retras aici la aceasta pestera.

Link

Unde nu-i credinta, nu-i nimica.
Credinta i-a tinut si pe sasi laolalta in Transilvania, impotriva tuturor vicisitudinilor. S-a dus credinta lor, s-au dus si ei.
Putinescu
schrieb am 27.06.2014, 10:09 Uhr
@ Este o enormitate a afirma că ne-am născut ortodocşi.

Das einzige was bei Rumänen stimmt ist die Behauptung dass Rumänen als Orthodoxe Christen geboren worden. Mitte 19 Jh waren die Rumänen schon Orthodoxe. Die Rum Orthodoxe Kirche zu ärgern ist nicht eine so gute Idee. Wenn jemand, dann Sie wissen Genau wer die heutige Rumänen sind, und wo Sie diese Kreaturen aufgegabelt haben. Und wenn Sie einmal anfangen zu Reden.....
jodradek
schrieb am 27.06.2014, 10:11 Uhr
Und wenn Sie einmal anfangen zu Reden.....

Immerhin es hätte schlimmer kommen können, sie hätten Ungarisch gesprochen.
Putinescu
schrieb am 27.06.2014, 10:18 Uhr
Na,ja. in Ungrovlahia wurde auch teilweise Ungarisch gesprochen. In Erdély so wieso

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.