Rumänien heute

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.

Harald815
schrieb am 14.11.2016, 13:37 Uhr
Die Präsidentenwahl in Bulgarien und (scheinbar) auch in Moldawien ist vom prorussischen Kandidaten gewonnen worden. Ob die Wahl Trumps dazu beigetragen hat? Angeblich ist nun Rumänien eine proamerikanische Insel im prorussischen Meer. Sind tatsächlich Ungarn und die Ukraine prorussisch?
gerri
schrieb am 14.11.2016, 14:13 Uhr
@ Keine Angst, Rumänien hatte immer schon eine zweite Regierung im Ärmel bereit,im Falle des Falles.
Shimon
schrieb am 14.11.2016, 15:04 Uhr (am 14.11.2016, 15:06 Uhr geändert).
@ Das hat auch jede bessere Fußballmannschaft in petto...
Harald815
schrieb am 14.11.2016, 18:50 Uhr
Die Antwort passt genau zu einer meiner Fragen, aber zu welcher?
_Gustavo
schrieb am 16.11.2016, 01:11 Uhr
Borat - ein Dorf lacht nicht
Der Komiker Sacha Baron Cohen hat mit seinen Witzen über Stereotypen und Vorurteile in der Rolle des “Borat” weltweiten Erfolg. Filmemacherin Stalenhoef fand heraus, dass nicht allen Filmmitwirkenden bewusst ist, dass sie Teil einer Komödie sind. Ihr Dokumentarfilm zeigt, wie sich das Verhalten der Bewohner des rumänischen Dorfs Glot durch den Spielfilm verändert hat.
gerri
schrieb am 19.11.2016, 09:18 Uhr (am 19.11.2016, 09:18 Uhr geändert).
Ziarul "Adevarul" Braşov 19.11.2016

"Rafael Garay, celebrul economist din Chile care a dispărut cu 920 de milioane de dolari, a fost prins la Braşov."

"Rafael Garay,ein berühmter Finanzer aus Chile verschwunden mit 920 Millionen Dollar,verhaftet in Brasov-Rumänien."

@ -Ce din pisica se naste,soareci mananca.
(Was von der Katze geboren,frisst Mäuse.)
_Gustavo
schrieb am 21.11.2016, 12:22 Uhr
Rasismul costa.
Daca esti un copil de etnie rroma si locuiesti in Romania de azi, sunt sanse de trei ori mai mari decat in cazul altor copii romani sa te fi nascut intr-o familie saraca.
Pe langa istoria turbulenta a comunitatii rrome din spatiul romanesc, care a fost (oficial) in sclavie pana acum 200 de ani, perioada comunista a produs mutatii la nivelul constiintei noastre civice. Lupta pentru supravietuire, aproape cronica in ultimii ani ai regimului ceausist, pare a fi creat un individualism salbatic, in care fiecare trebuia sa se descurce pe cont propriu (paradoxal, caci comunismul urma sa creeze un spirit colectivist bazat pe bunastarea comuna).

O atitudine de acest tip se perpetueaza, astazi, cand ne raportam la comunitatea rroma. Blamam etnicii rromi ca nu vor sa fie educati, ca nu vor sa munceasca sau ca nu vor sa fie parte a comunitatii. Care comunitate? Cat de mult ne pasa de cei din jurul nostru, de fapt?
gerri
schrieb am 21.11.2016, 13:22 Uhr
@ In anii 50-60,au avut si tiganii aceleasi sanse de a munci ca toti ceilalti in Romania,iar copii trebuiau sa fregventeze scoala cel putin pana la sapte clase.Cunosc personal cazuri unde militia i-a luat de acasa,dar totul depindea de felul de viata al parintilor.La marginea brasovului traiau,tigani romani si tigani maghiari,care aveau diferite indeletniciri.
Statul le-a dat posibilitatea de a invata sau de a munci,restul depindea de ei insusi.
_Gustavo
schrieb am 23.11.2016, 19:02 Uhr
_Gustavo
schrieb am 29.11.2016, 18:21 Uhr
_Gustavo
schrieb am 01.12.2016, 11:28 Uhr
_Gustavo
schrieb am 01.12.2016, 12:44 Uhr
_Gustavo
schrieb am 01.12.2016, 14:45 Uhr
Für die damalige Zeit gar nicht schlecht :

1.Deplină libertate naţională pentru toate popoarele conlocuitoare. Fiecare popor se va instrui, administra şi judeca în limba sa proprie prin indivizi din sânul său şi fiecare popor va primi drept de reprezentare în corpurile legiuitoare şi la guvernarea ţării în proporţie cu numărul indivizilor ce-l alcătuiesc.
2. Egală îndreptăţire şi deplină libertate autonomă confesională pentru toate confesiunile din Stat.
3. Înfăptuirea desăvârşită a unui regim curat democratic pe toate tărâmurile vieţii publice. Votul obştesc, direct, egal, secret, pe comune, în mod proporţional, pentru ambele sexe, în vârstă de 21 de ani la reprezentarea în comune, judeţe ori parlament.
4. Desăvârşită libertate de presă, asociere şi întrunire, libera propagandă a tuturor gândurilor omeneşti.
5. Reforma agrară radicală. Se va face conscrierea tuturor proprietăţilor, în special a proprietăţilor mari. În baza acestei conscrieri, desfiinţând fidei-comisele şi în temeiul dreptului de a micşora după trebuinţă latifundiile, i se va face posibil ţăranului să-şi creeze o proprietate (arător, păşune, pădure) cel puţin atât cât o să poată munci el şi familia lui. Principiul conducător al acestei politici agrare e pe de o parte promovarea nivelării sociale, pe de altă parte, potenţarea producţiunii.
6. Muncitorimei industriale i se asigură aceleaşi drepturi şi avantagii, care sunt legiferate în cele mai avansate state industriale din Apus


Rezoluţiunea
Adunării Naţionale de la Alba Iulia
din 18 Noiembrie/1 Decembrie 1918
gerri
schrieb am 01.12.2016, 14:50 Uhr (am 01.12.2016, 14:51 Uhr geändert).
@ Eingehalten wurde nicht viel,nur die Enteignungen,die wurden durchgeführt auf ihre Art und Weise.
Shimon
schrieb am 01.12.2016, 15:30 Uhr
@ Teoria ca teoria dar practica ne omoară

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.