Rumänien heute

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.

nostalgia
schrieb am 13.02.2013, 23:16 Uhr
kranich:
"nostalgia: Wir sind eine Gruppe. Mal schreibt der Eine mal ein Anderer. Mal vertritt Einer die Meinung von allen mal von Einigen mal nur die eigene."

Muß lachen.
Kranich: Mişto zburai.
kranich
schrieb am 14.02.2013, 05:12 Uhr
Muß lachen.

Dies freut uns!
getkiss
schrieb am 14.02.2013, 05:46 Uhr
Ich denke es gibt die Szeklerfahne schon lang nicht mehr

Wunschdenken!
gehage
schrieb am 14.02.2013, 09:18 Uhr
@haraldescu zitat: "Ich gebe zu, dass ich davon ausgegangen bin, dass ein Mensch mit akzeptablem IQ so etwas nur schreiben kann, wenn er sich auf jemanden bezieht, der einige Zeit, sagen wir 2-3 Wochen, nichts mehr geschrieben hat. Wie sich aber inzwischen herausstellt, meinte er mich."

was den ersten teil des fettgedruckten betrifft, da hast du recht. was den zweiten teil des fettgedruckten betrifft, kann ich nur sagen: die gedanken (ja ja ich weiß haraldescu, "Gedanken" wird groß geschrieben) sind frei und das hast du "gesagt".

nichts für ungut...
Joachim
schrieb am 14.02.2013, 14:47 Uhr (am 14.02.2013, 14:49 Uhr geändert).
Seberg schrieb:

"Zum Glück gibt es einen ignore button auch im Kopf..."

Der funktioniert bei dir aber nicht.

(Bei mir übrigens auch nicht)
seberg
schrieb am 14.02.2013, 15:08 Uhr
Not always, but more often than not - except for special cases...
Oder, um mit Johanns Lieblingsausrede zu antworten: die Ausnahme bestätigt die Regel...

Joachim
schrieb am 14.02.2013, 15:37 Uhr
Laß nur mal den Lucky kommen.........
Elsam
schrieb am 14.02.2013, 19:54 Uhr


Lucian Boia scrie si el sa aiba o parere, alta decat a majoritatii. Cum sa castigi bani cu cartile, daca nu vii cu ceva nou, chiar daca sunt numai niste prostii nefondate, dar credibile la o privire superficiala?


Link
Elsam
schrieb am 14.02.2013, 20:04 Uhr
Ion Gavrilă Ogoranu (n. 1 ianuarie 1923, Gura Văii, comuna Recea, județul Făgăraș; d. 1 mai 2006, comuna Sântimbru, sat Galtiu, județul Alba) a fost un celebru luptător în munți, împotriva comunismului. În memoriile sale, mărturisește că aflat în anul 1976, pe când era anchetat la Securitate, la Rahova, că în acte, localitatea sa de naștere era Iași, județul Făgăraș (așa i-a spus anchetatorul și securistul Nagy)


Link

Elsam
schrieb am 14.02.2013, 20:35 Uhr (am 14.02.2013, 20:51 Uhr geändert).
Aici puteti sa cautati printre tortionarii comunisti, sa vedeti cati au fost sasi, cati secui...etc.

Asta ca sa nu mai creada nimeni ca schingiuitorii comunisti din Romania au fost numai romani.

Bagati la "cautarea dupa cuvant cheie" Cluj, Brasov, Mures etc.

http://www.comunism.ro/tortionari.html
nostalgia
schrieb am 14.02.2013, 21:35 Uhr (am 14.02.2013, 21:37 Uhr geändert).
Kannst Du ein Beispiel zeigen ?
Ich habe nichts gefunden.

Bei Sibiu z.B.
TAFKA"P_C"
schrieb am 14.02.2013, 21:43 Uhr
Da ist, aber einer sehr Wikipedia-gläubig.

Ion Gavrilă Ogoranu s-a născut într-o familie românească cu trei copii, în Țara Făgărașului. A învățat la liceul „Radu Negru” din Făgăraș, unde a făcut parte din Frăția de Cruce „Negoiul”. A urmat cursurile Facultatii de Agronomie din Cluj.

S-a angajat ca luptător anticomunist și în facultate, la Cluj. S-a încadrat cu întreaga viață deplin și pentru totdeauna în Rezistența armată anticomunistă din România, conducând șapte ani Grupul Carpatin Făgărășan. În această calitate a desfășurat un parteneriat militar cu NATO anticomunist în anii 1951-1954.


http://ro.wikipedia.org/wiki/Ion_Gavril%C4%83_Ogoranu

Rezistența armată anticomunistă din România a avut loc în perioada 1944 - 1962. Formele de rezistență anti-comuniste au luat naștere odată cu instaurarea regimului, ele manifestându-se sub formă de rebeliune armată (în general aceste grupuri erau reperate în munți). Membrii acestor grupuri au fost foști membri ai guvernelor anterioare, foști militari și țărani, care se opuneau cu înverșunare colectivizării. Unii din reprezentanții de marcă ai acestui curent sunt: frații Arnăuțoiu, colonelul Gheorghe Arsenescu, Ion Gavrilă Ogoranu, Iosif Capotă, Teodor Șușman, Gheorghe Ionescu, Spiru Blănaru, Ion Uță, Dumitru Ișfănuț, Gavril Vatamaniuc, generalul Aldea. Trupele de Securitate au hărțuit în permanență aceste mișcări. Ele s-au stins după 1949, iar ultimele s-au autodizolvat în 1956, fiind descurajate și de pasivitatea statelor occidentale la mișcarea maghiară din acel an, sau au fost lichidate până în 1958.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Rezisten%C8%9Ba_armat%C4%83_anticomunist%C4%83_din_Rom%C3%A2nia
Serban
schrieb am 15.02.2013, 10:38 Uhr
Servus,

Als Abwechslung etwas ueber Rumaenien heute:

http://adevarul.ro/news/societate/interviu-eveniment-partea-ii-a-andrei-plesu-problema-e-vorbesc--romanii-intalnesc-bere-video-1_511d1a64344a7821183dd82c/index.html

Gruss,
Andrei
harald815
schrieb am 15.02.2013, 17:47 Uhr
Interessant ist, dass die Photos von Ion Iliescu und Andrei Plesu sich im Hotel Sacher/Salzburg gegenüberstehen. Der Constantinescu hängt auch herum. Man wundert sich, dass nicht auch Ceausescu anwesend ist.
Elsam
schrieb am 15.02.2013, 19:34 Uhr

Un roman adevarat (la comentarii):

Cum spuneam, stra strabunicii mei au fost svabi. Eu insa ma consider roman, nu neamt, nu austriac etc. Nu are importanta de unde au venit bunii mei, eu sunt roman acum.

Link

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.