Rumänien heute

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.

_grumpes
schrieb am 07.01.2014, 21:23 Uhr
lucky_271065
schrieb am 07.01.2014, 22:31 Uhr
sibihans
schrieb am 07.01.2014, 22:32 Uhr (am 07.01.2014, 22:34 Uhr geändert).
Teritoriul pe care se afla Romania pare sa fi fost Vatra Lumii, locul din care s-a raspandit civilizatia umana! La Bugiulesti (Valcea), Nicolaescu-Plopsor a descoperit un femur uman vechi de doua milioane de ani. Pe Valea Oltului au fost descoperite urmele unor locuinte vechi de un milion de ani, iar la Tartaria, pe Mures, au fost descoperite trei tablite continand cea mai veche scriere din lume , cu o vechime de sapte mii de ani. Asezarea de la Romanesti – Dambovita dateaza din anii 30.000 i.e.n. Aici a fost inventat arcul, s-a nascut legenda lui Prometeu, au aparut primele mine si furnale din Europa , aici s-au format popoarele indo-europene.
De altfel , vechea Roma a existat pe locul actualului oras Roman, iar cuvantul Roma este de origine tracica.

De ce nu iubesc Iluminatii, Romania.
lucky_271065
schrieb am 07.01.2014, 22:49 Uhr
@sibihans

Du findest aber auch jeden Schwachsinn. Wie schaffst Du das eigentlich?
jodradek
schrieb am 07.01.2014, 23:07 Uhr (am 07.01.2014, 23:07 Uhr geändert).

@sibihans
Du findest aber auch jeden Schwachsinn. Wie schaffst Du das eigentlich?


Eine besondere Gabe?


_grumpes
schrieb am 07.01.2014, 23:45 Uhr
Eine besondere Gabe?
Mamă, ce este un transvestit ?
Nu stiu, întreab-o pe tatăl tău.

Das Schwein findet den Tümpel, immer wieder auch als Jo da drek, früher Aurelia, mircelia usw
TAFKA"P_C"
schrieb am 08.01.2014, 09:31 Uhr
Eine besondere Gabe?
Gib es zu, du bist ihn ihm verliebt, sonst würdest du nicht ständig HAUSFRIEDENSBRUCH begehen, um ihm zu schreiben.
lucky_271065
schrieb am 08.01.2014, 10:13 Uhr
Decizie istorica si un precedent juridic. Tribunalul a decis: gazele de sist sunt ale taranilor, nu ale Guvernului!

http://rapcea.ro/2014/01/06/decizie-istorica-si-un-precedent-juridic-tribunalul-a-decis-gazele-de-sist-sunt-ale-taranilor-nu-ale-guvernului-documente/
lucky_271065
schrieb am 08.01.2014, 16:56 Uhr
"De ce este România altfel", de Lucian Boia, între cele mai furate cărţi din librării în 2013

"De ce este România altfel", de Lucian Boia, Dragul meu turnător", de Gabriel Liiceanu, "Parabolele lui Iisus", de Andrei Pleşu, şi "Fii demn", de Dan Puric, se numără printre cele mai furate cărţi din librăriile din România, în anul 2013, au declarat, pentru MEDIAFAX, reprezentanţii librăriilor.

În urma unui inventar realizat recent la librăria Humanitas de la Kretzulescu, printre cele mai furate titluri se numără "De ce este România altfel", de Lucian Boia, şi "Dragul meu turnător", scrisă de Gabriel Liiceanu, au declarat, pentru MEDIAFAX, reprezentanţii librăriilor Humanitas. Pe locul al treilea se află volumul "Faţă către faţă, întâlniri şi portrete", de Andrei Pleşu.



Totodată, cartea "Lumea secretă a nomenclaturii", scrisă de Vladimir Tismăneanu, se află în topul preferinţelor hoţilor din librării, la fel ca şi "Ochiul căprui al dragostei noastre", de Mircea Cărtărescu.

În plus, cele mai multe minusuri din gestiune sunt "articole non-carte": cărţi poştale, magneţi, semne de carte şi sacoşe.

De asemenea, în librăria Humanitas de la Cişmigiu, cele mai furate titluri sunt şi cele mai vândute cărţi în anul 2013, lansate în librărie. Astfel, "Parabolele lui Iisus. Adevărul ca poveste", de Andrei Pleşu, "De ce este România altfel", de Lucian Boia, şi "Dragul meu turnător", de Gabriel Liiceanu, sunt pe primele poziţii în topul preferinţelor hoţilor.

Foarte aproape în top vin albumele de artă, precum "Istoria frumuseţii" şi "Istoria urâtului", de Umberto Eco, albume al căror preţ se ridică în jurul valorii de 100 de lei. (...)


http://www.gandul.info/magazin/de-ce-este-romania-altfel-de-lucian-boia-intre-cele-mai-furate-carti-din-librarii-in-2013-11812002
lucky_271065
schrieb am 08.01.2014, 20:45 Uhr
@Mynona

Nici când au venit sovieticii n-a fost mai grav ca azi pentru România, stat pe cale de disoluție, atrage atenția istoricul Dinu C. Giurescu

Da dürfte Rumänien keine Ausnahme sein. Das ist doch der allgemeine Trend der Globalisierung. Die "Nationalstaaten" verlieren immer mehr an Bedeutung. Gerade auch in der EU. Wobei allerdings das Gefälle zwischen Arm und Reich zu berücksichtigen ist.
TAFKA"P_C"
schrieb am 08.01.2014, 20:45 Uhr
Wie schon bereits erwähnt, Landkartendrucker werden nie arbeitslos!
Friedrich K
schrieb am 08.01.2014, 20:47 Uhr
Wobei allerdings das Gefälle zwischen Arm und Reich zu berücksichtigen ist.
Nicht wenn man Ihre Position inne hat ...
TAFKA"P_C"
schrieb am 08.01.2014, 20:49 Uhr
Die "Nationalstaaten" verlieren immer mehr an Bedeutung.
So ein Pech auch, dass manche Länder eine Neue Verfassung auf Grundlage des "Nationalstaates" veröffentlicht hatten. So viel Arbeit für die Katz!
lucky_271065
schrieb am 08.01.2014, 20:52 Uhr
@Friedrich K

Nicht wenn man Ihre Position inne hat ...

Was für eine Vorstellung haben Sie eigentlich von meiner Position?

Und selbst wenn ich eine höhere haben sollte - was ich nicht so sehe - wo läge das Problem.

Jedenfalls gehöre ich zu dem, was man in Rumänien als Mittelschicht bezeichnen kann.

Um Beiträge zu verfassen, müssen Sie sich kostenlos registrieren bzw. einloggen.